سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله العظمی سبحانی:

مطالب بی‌پایه و اساس در مجالس حسینی بیان نشود

‌به نظر بنده علت قیام، احساس وظیفه بود در حالی که این امر وظیفه تمام مسلمانان و وظیفه همگانی بود ولی برخی از آن‌ها احساس وظیفه نکردند اما امام حسین(ع) تشخیص داد اسلام در خطر است و در این راه پیشگام شد.

یکی از مراجع تقلید قم به پرهیز منبریان و راویان عاشورا از بیان مطالب و روایت‌های به پایه و اساس در مجالس‌ تأکید کرد.

آیت الله جعفر سبحانی ظهر پنجشنبه در سیزدهمین جشنواره بین الملی پژوهشی شیخ طوسی که در مدرسه امام خمینی‌(ره) برگزار شد، بیان داشت: ‌ منبر بالا‌ترین وظیفه ما است و این منبر حسینی را باید حفظ کرد و همین منبر‌ها و همین عاشورا و تاسوعا‌ها سبب به نتیجه رسیدن انقلاب ما شده است و اگر این منبر‌ها نبود هم اکنون رژیم طاغوتی بر ایران حکومت می‌کرد.

وی اظهار داشت: افرادی که در مجالس در خصوص عاشورا و تاسوعا صحبت می‌کنند برای گریه کردن بیشتر مردم به مطالب بی‌پایه و اساس نپردازنند که این امر گناه بسیار دارد.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه امام حسین‌(ع) متعلق به تمام بشریت است و تنها متخص به شیعه و سنی نیست، اضافه کرد: باید معرفی هدف امام حسین (ع) مد نظر باشد تا مردم به دنبال آن‌ها بروند و از مطالبی که مطابق با موازین قرآن و اسلام نیست بپرهیزیم تا در خدمت مکتب امام حسین‌(ع) باشیم.

قیام انبیاء با فطرت انسان هماهنگ است


وی گفت: در میان تاریخ بشر نهضت‌ها و قیام‌های فراوانی رخ داده و شاید نشود شمار آن‌ها را بیان کرد اما در میان آن‌ها کارهای انبیاء و اولیاء درخشندگی خاصی دارد. جهان همه چیز را می‌تواند هضم کند ولی قیام انبیاء را نمی‌تواند درک کند و همچنین جهان هیچ وقت آن را بدست فراموشی نخواهد سپرد.

آیت الله سبحانی ادامه داد: علت این امر که قیام‌های انبیاء با دیگر قیام و نهضت‌ها متفاوت است این است که قیام انبیاء با فطرت انسان هماهنگ است و قیام‌هایی که با فطرت انسان هماهنگ باشد ماندگار خواهد بود.

وی اظهار داشت: انسان از نظر آفرینش به دنبال مساوات و عدالت خواهی است که قیام و فعالیت‌های آن‌ها منادی این افکار است.

استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه قیام انبیاء محدود و بی‌شمار نیست اضافه کرد: ‌ از میان این قیام‌ها، قیام امام حسین‌(ع) پاینده، جاودان، نمونه و الگو است که همه جهان به آن توجه دارد خواه مسلمان یا غیرمسلمان باشند.

وی در خصوص علت قیام امام حسین‌(ع) در روز عاشوار بیان داشت: ‌به نظر بنده علت قیام، احساس وظیفه بود در حالی که این امر وظیفه تمام مسلمانان و وظیفه همگانی بود ولی برخی از آن‌ها احساس وظیفه نکردند اما امام حسین(ع) تشخیص داد اسلام در خطر است و در این راه پیشگام شد.

قیام امام حسین (ع) هنوز هم برای جهانیان الگو است

آیت الله سبحانی با بیان اینکه اگر در جامعه حقی ناحق و پایمال شود مومنین باید آماده جانفشانی باشند اظهار داشت: ‌ قیام حضرت اباعبدالله(ع) مختص زمان خودش نبود بلکه برای جهانیان و بشریت بوده است.

وی با اشاره به اینکه قیام حضرت سیدالشهدا(ع) یک حیات در دورن خود و یک حیات نیز در بیرون خود دارد اضافه کرد: قیام امام حسین‌(ع) بعد از قرن‌ها هنوز نیز برای بشریت یک الگو و درس است.

استاد برجسته حوزه علمیه گفت: قیام امام حسین(ع) قیام جاودانه بوده است که با عینک احساس وظیفه و وظیفه همگانی و همچنین الگوپذیری برای جامعه‌های دیگر است.

وی با بیان اینکه احیای دین و احیای مذهب بر همه چیز مقدم‌تر است بیان داشت: در حقیقت احیای دین و احیای مذهب احیای امر خدا است و همه باید فدای امر الهی باشند که امام حسین (ع) سعادت این امر را داشت و برخی دیگر نداشتند.

رئیس موسسه امام صادق(ع) در پایان اظهار داشت: در حال حاضر مکتب امام حسین(ع) برای همگان مطرح است و همه مذاهب از جمله شیعه، سنی و حتی مسیحی درباره انقلاب امام حسین(ع) سخن می‌نویسند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٢-١٣٨٩, ١٨:٠٢

   

پر مبحث ترین ها