سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات حوزه علمیه قم خبر داد:

بهره برداری از 3 خط فیبر نوری در شبکه ارتباطی حوزه‌های علمیه

بروز شده : ٧-١٢-١٣٨٩, ١٨:۴۶    نسخه چاپی    
مهم‌ترین فعالیت فناوری اطلاعات حول ایجاد سیستم‌های اطلعاتی بوده که از سال 68 با تولید نزم افزار‌های علمی در حوزه آغاز شد و نرم افزارهای دینی نیز در دستور کار قرار گرفت.
مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات حوزه‌های علمیه از بهره برداری از سه خط فیبر نوری در شبکه ارتباطی و اطلاعاتی حوزه‌های علمیه خبر داد.

داود فرجیان ظهر شنبه در گفتگو با خبرنگاران به تشریح فعالیت‌های این مرکز پرداخت و اضافه کرد: بهره برداری از سه خط فیبر نوری و ایجاد و راه اندازی بیش از هزار و 500 نود شبکه جدید در سطح استان قم همچنین خرید و راه اندازی بیش از هشت دستگاه سرور و تجهیرات مورد نیاز از جمله فعالیتهایی است که در راستای توسعه شبکه ارتباطاتی داخلی حوزه‌های علمیه انجام شده است.

وی با اشاره به رویکردهای دوساله اخیر فناوری اطلاعات و ارتباطات حوزه علمیه ابرازداشت: نگاه همه جانبه و کلان به فناوری اطلاعات، استفاده از ظرفیت داخل حوزه‌ها برای شناخت و تبیین نیاز‌ها، توجه اساسی به زیرساختهای مشترک و مورد نیاز، طراحی کلان همراه با اجرای گام به گام با توجه به محدودیت‌ها و توجه به ظرفیت‌های متنوع و فراوان کشور برای اجرا از جمله این رویکرد‌ها بوده است.

موانع و محدودیت‌های توسعه فناوری ارتباطات در حوزه علمیه

فرجیان در تبیین موانع و محدودیت‌ها در راه توسعه این فناوری تصریح کرد: فرهنگ استقلال و واگرایی فعالیت‌ها در برخی از دستگاه‌های متبوع، عدم شفافیت در سیاستهای کلان و بالادستی موثر در فناوری اطلاعات، وجود اولویتهای مرتبه بالا‌تر در تامین منابع و تخصیص نابهنگام و ناکارآمد منابع مورد نیاز از جمله این محدودیت‌ها است.

وی با اشاره به اهمیت فناوری اطلاعات در حوزه علمیه خاطرنشان کرد: مهم‌ترین فعالیت فناوری اطلاعات حول ایجاد سیستم‌های اطلعاتی بوده که از سال 68 با تولید نزم افزار‌های علمی در حوزه آغاز شد و نرم افزارهای دینی نیز در دستور کار قرار گرفت.

اقدامات توسعه‌ای فناوری اطلاعات حوزه

مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات حوزه علمیه درباره راه حل‌ها و اقدامات انجام شده برای رفع موانع و محدودیتهای فناوری اطلاعات حوزه ابرازداشت: جلب همکاری مدیران و دستگاه‌های مختلف ستادی، پرداختن به ضروری‌ترین و فراگیر‌ترین نیاز‌ها، استفاده از امکانات و ظرفیتهای دستگاه‌ها و نهادهای عمومی مانند شورای عالی اطلاع رسانی از جمله راه حل‌ها و اقداماتی است که اناجم شده و یا در حال انجام است.

اتصال 80 نقطه ارتباطی به شبکه ارتباطی حوزه

وی استقرار زیرساخت‌های مورد نیاز به صورت پایلوت را از دیگر فعالیت‌ها برشمرد و ادامه داد: هم اکنون شبکه ارتباطی حوزه به صورت اختصاصی بیش از 80 نقطه ارتباطی را به شبکه اختصاصی خود با پنای بند قابل قبول متصل کرده است.

فرجیان اظهارداشت: از مهم‌ترین ویژگی‌های این شبکه اختصاصی استفاده از آن بدون ارتباط با اینترنت و اینترانت، ارزان بودن و قیمت پایین و استفاده از دانش حداقل برای ایجاد ارتباط برای کاربر است.

وی افزود: سهل الوصول بودن ایجاد ارتباط به علت عدم استفاده از سیم کشی جداگانه، امکان استفاده از پروتکل‌های لایه دوشبکه در صورت نیاز و عدم وجود هیچگونه قانون تحمیلی در پیکر بندی شبکه‌ای از سوی اپراتور بالادستی از دیگر ویژگیهای این شبکه اختصاصی است.

حمله هکر‌ها به شبکه ارتباطی حوزه ناممکن است

فرجیان ابرازداشت: این شبکه کاملا اختصاصی است و چون با بیرون مرتبط نیست حملات هکر‌ها به آن بسیار سخت و نا‌ممکن است و البته در بحث امنیت داده‌ها تلاش بیشتری هم در دست اقدام داریم.

وی با اشاره به سیاستهای توسعه‌ای این مرکز خاطرنشان ساخت: مشارکت جویی مراکز علمیه استان‌ها برای ایجاد شبکه با ساختار ارایه شده و ایجاد ساختارهای مدیریت کاربری مرکزی و ایجاد شبکه کتابخانه‌های حوزوی از جمله این سیاست‌ها به شمار می‌روند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٢-١٣٨٩, ١٨:۴۶

   

پر مبحث ترین ها