سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله العظمی نوری همدانی:

حوزه به موازات دروس خود به هنرهای زیبا توجه کند

آنچه امروز در کشور مصر شاهد آن هستیم مصداق بارز این مطلب است چرا که دولت مصر باعث شده تا سلطه گران بر مسلمانان این کشور مسلط شوند وحتی دولت این کشور، راه کمک‌های انسان دوستانه به مردم غزه را که از مسیر مصر امکان پذیر می‌باشد را بسته است.
 یکی از مراجع تقلید به اشاره به عنایت پیشوایان و بزرگان دین به هنر گفت: حوزه علمیه به موازات دروس خود باید در راه هنرهای زیبا و جالب گام بردارد.

 آیت الله حسین نوری همدانی ظهر دوشنبه در دیدار با اعضای دبیرخانه سومین جشنواره هنرهای آسمانی با بیان اینکه پیشوایان دین ما‌‌ همان طور که به حکمت و موعظه حسنه عنایت داشتند به حوزه هنر و به خصوص شعر نیز توجه داشتند، اظهار داشت:‌‌ همان گونه که دلیل، منطق و استدلال تاثیرگذار است، اشعار و هنر نیز تاثیر زیادی بر افراد دارد.

 وی تصریح کرد:  سوره بیست و ششم قرآن نیز به نام شعراء نامگذاری شده است و این نشان می‌دهد که شاعران مورد عنایت اسلام می‌باشند.

 نوری همدانی در خصوص محتوای سوره شعراء بیان داشت: در این سوره خداوند ابتدا شعراء را که در زمان پیامبر افرادی خیال باف بودند و تنها به مدح، رجزخوانی، تعریف و تمجید از مسائل باطل می‌پرداختند و خلاف رشد حرکت می‌کردند را مورد مزمت قرار می‌دهد و بعد از آنکه عده‌ای از شاعران نزد پیامبر آمدند و اظهار ناراحتی کردند، خداوند برای شاعران استثناهایی رابرشمرد.

 وی ادامه داد: خداوند در آیات پایانی این سوره چند قید شامل ایمان داشتن، زیاد به یاد خداوند بودن، صداقت و پاکی واینکه اگر مظلوم واقع شدند، قیام و از حق خود دفاع کنند را برای شاعران بیان می‌کند.

 استاد برجسته حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با مهم و تاثیرگذار خواندن  برگزاری جشنواره‌های هنری در بین طلاب و حوزویان، اظهار داشت: این کار بزرگی است که کمتر به آن توجه شده و با توجه به تاثیرگذار بودن مقوله هنر، حوزه علمیه باید به موازات فقه، اصول، تفسیر و... گام‌هایی را در راه هنرهای زیبا و جالب بردارد چرا که بیشتر علما و بزرگان ما نیز از نظر ذوق هنری کامل بوده‌اند.

 نوری همدانی همچنین به تحرکات سیاسی اخیری که در برخی از کشورهای جهان آغاز شده اشاره کرد و گفت: خداوند به مردمی که مظلوم واقع شده و زیر سلطه زورگویان قرار دارند اجازه داده تا قیام کنند و از خود دفاع نمایند و ما امروز در دنیا شاهد هستیم که برخی از دولت‌ها زیر چکمه استکبار خاضع و سلطه پذیر شده‌اند و اسلام را ترک کرده و باعث شده‌اند تا باب هر نوع سلطه اقتصادی، سیاسی، نظامی و... سلطه گران بر روی مسلمانان کشورشان باز شود و حتی راه کمک به سایر کشور‌ها را نیز بسته‌اند.

 وی تصریح کرد: آنچه امروز در کشور مصر شاهد آن هستیم مصداق بارز این مطلب است چرا که دولت مصر باعث شده تا سلطه گران بر مسلمانان این کشور مسلط شوند وحتی دولت این کشور، راه کمک‌های انسان دوستانه به مردم غزه را که از مسیر مصر امکان پذیر می‌باشد را بسته است.

 استاد برجسته حوزه علمیه قم بیان داشت: مسلمانان در این کشور سال‌ها مظلوم واقع شده بودند و امروز که قدرتی یافته‌اند به یک خیزش دست زده‌اند و خداوند نیز این اجازه قیام را به آن‌ها داده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١١-١٣٨٩, ١٧:٢٧

   

پر مبحث ترین ها