سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نظر آیت الله العظمی صافی پیرامون امام جماعت غیر روحانی

بروز شده : ٩-٠٢-١٣٩١, ١٣:٢١    نسخه چاپی    
بايد همان سيره سلف را كه سنگر نماز جماعت هميشه با امامت علماء و روحانيون برقرار بود حفظ شود. مبادا كج‌انديشان در اين سنت‌ها رخنه ايجاد نمايند.
حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به سوالی پیرامون حکم امام جماعت غیر روحانی، حکم اصل مسأله را جواز دانسته و بیان داشتند: بايد همان سيره سلف را كه سنگر نماز جماعت هميشه با امامت علماء و روحانيون برقرار بود حفظ شود. مبادا كج‌انديشان در اين سنت‌ها رخنه ايجاد نمايند.

به گزارش حوزه نیوز، متن سوال و پاسخ این مرجع تقلید بدین شرح است.

محضر مبارك مرجع بزرگ شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني دام‌ظله

با سلام؛

اخيراً در بعضي از مساجد، نماز جماعت به امامت غير روحاني تشكيل مي‌شود و مأمومين به ايشان اقتدا مي‌نمايند. بفرماييد آيا اين كار از نظر شرع مقدّس جايز است؟

با تشكر/جمعي از نمازگزارانبسم الله الرحمن الرحيم

عليكم السلام و رحمةالله

حكم اصل مسأله، جواز است؛ حتي اقتداي روحاني و مجتهد به غير مجتهد و روحاني؛ و شرط امام جماعت، ايمان و عدالت، و اگر مأمومين مرد يا مختلط از مرد و زن باشند ذكورت است.

اما در جماعت مساجد، با توجه به اين‌كه نماز، خلف عالم، ثوابش به اضعاف مضاعف بيشتر است، و سيره بر اين مستقرّ شده كه ائمه جماعات در اين سنگر مقدس، تبليغ دين و احكام، و بيان حلال و حرام و ارشاد عوام، و امر به معروف و نهي از منكر و دفع شبهات مي‌نمايند، عنوان بزرگي شده است كه در اصلاح جامعه و پيشبرد سياست‌هاي اسلامي و دعوت به خير، نقش حياتي دارد، و در زمان ما بعض روشن‌فكرنماها، علماء را مانع از نيل به مقاصد سوء خود مي‌دانند، و جماعت با غير روحاني و غير ملبّس را ترويج مي‌نمايند.بايد همان سيره سلف را كه سنگر نماز جماعت هميشه با امامت علماء و روحانيون برقرار بود حفظ شود. مبادا كج‌انديشان در اين سنت‌ها رخنه ايجاد نمايند. البته به طور اتفاق، اگر امام روحاني راتب، معذور از حضور شد، اقتداء به غير روحاني، با شرايط بي‌اشكال و صحيح است والله العالم.

لطف الله صافي/4جمادي الثانية1433
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٢-١٣٩١, ١٣:٢١

   

پر مبحث ترین ها