سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی: بازاریابی شبکه ای غیرشرعی و باطل است

مشتری‌های این بازار، غالباً کالا را برای نیاز نمی‌خرند، بلکه برای اینکه در صف بازاریاب‌ها قرار گیرند


مرجع تقلید شیعیان گفت: شرکت‌های هرمی باطل و غیرشرعی هستند، به تصدیق محققان، اداره‌کنندگان بازاریابی شبکه‌ای، غالباً همان هرمی‌ها و گلدکوئیست‌ها هستند که لباس عوض کرده‌اند.

به گزارش عصر ایران به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله مکارم‌شیرازیروز گذشته در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم در جمع‌بندی نهایی درباره شبکه‌های بازاریابی اظهار داشت: اساس تمام بازاریابی‌های شبکه‌ای و هرمی یکی است، همگی از خاصیت اعداد تصاعدی و اشکال هرمی استفاده می‌کنند و اگر تفاوتی وجود دارد، در مسائل حاشیه‌ای و غیر مربوطه به ماهیت آن‌ها است.

وی بیان کرد: مشتری‌های این بازار، غالباً کالا را برای نیاز نمی‌خرند، بلکه برای اینکه در صف بازاریاب‌ها قرار گیرند این متاع را می‌خرند تا سودهای کلان ببرند، که اکثراً فروشنده هستند نه خریدار، این بازاریابی‌ها هزاران هزار نیروی جوان را از کارهای تولیدی و حتی تحصیل به بیراهه می‌کشانند و تبدیل به واسطه حقیر و مصرف‌گرا می‌کند.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: متأسفانه اخیراً اطلاعات نادرستی به شورای نگهبان داده‌اند و فتوا بر جواز گرفته‌اند و وزارت صنایع و معدن به دلایلی که روشن است و مخفی نیست، به آن دامن می‌زند.

وی با بیان اینکه به شورای نگهبان جهت اشکال مصوبه تائید شرکت‌های هرمی نامه نوشته‌ام تصریح کرد: شرکت‌های هرمی باطل و غیرشرعی هستند، به تصدیق محققان، اداره‌کنندگان بازاریابی شبکه‌ای، غالباً همان هرمی‌ها و گلدکوئیست‌ها هستند که لباس عوض کرده‌اند.

استاد برجسته حوزه علمیه گفت: آمارهای منابع معروف خارجی و داخلی نشان می‌دهد که تنها عدد کمی از اعضاء، سود کلانی برده و اکثریت قاطع که گاه تا 99 درصد پیش می‌رود، محروم‌ها و ناکام‌ها هستند. این کار قطعاً مصداق اکل مال به باطل است و توجیهاتی که برای آن می‌کنند، واقعیت نداشته و شبیه توجیهات حیله‌های رباخواران است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه برخی آن را شبیه نوعی بخت‌آزمایی و قمار می‌دانند، خاطرنشان کرد: ما می‌گوییم شرکت‌های هرمی، قماری است که چند قمارباز حرفه‌ای در برابر عده کثیری قمارباز ناشی قرار دارند.

وی تصریح کرد: اگر دلیلی هم بر حرمت آن نباشد، جز اینکه سبب ضرر و زیان گروه زیادی می‌شود، بر حرمت آن کافی است و حکومت اسلامی باید جلوی آن را بگیرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١١-١٣٩۵, ١١:١٨

   

پر مبحث ترین ها