سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

قرآن کریم به تبلیغ نگاه ویژه ای دارد

متاسفانه به نیمی از آیه «نفر» عمل شده و به آیه دیگر عمل نمی شود؛ باید به همه آیه نفر عمل کرد و این مساله نیز بدون برنامه ریزی امکان پذیر نیست.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی، بر لزوم ایجاد زمینه های لازم جهت حضور علما و فضلا در شهرهای مختلف تاکید کرد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دومین همایش انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزارشد گفت: مفاهیم عالی قرآن نشان می دهد که قرآن در زمان و مکان خاصی محصور نبوده و نیست.

این مرجع تقلید اظهارکرد: مفهوم «اوفوا بالعقود»، عناوین تجاری و اقتصادی و خانوادگی و... را در خود جای داده است، این مفهوم عام و گسترده برنامه راه ما را مشخص می کند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: در خصوص دستورات جنگی نیز آیات و آیه «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم وَآخَرينَ مِن دونِهِم لا تَعلَمونَهُمُ اللَّهُ يَعلَمُهُم ۚ وَما تُنفِقوا مِن شَيءٍ في سَبيلِ اللَّهِ  ... »رخ نمایی می کند که مفهوم قوه در این آیه کاربردهای بسیاری در شاخه های مختلف مقابله با دشمنان در مقابل ما قرار می دهد.

آیت الله  مکارم شیرازی گفت: مفهوم عمل مفید در قرآن نیز بسیار وسیع است، کاربردهای بسیاری در جامعه دارد؛ مفهوم معروف و منکر نیز ظرفیت بسیار عالی را در عرصه کنکاش علم دینی پیش روی ما قرار می دهد.

وی یادآورشد: یکی دیگر از معانی قرآنی، مفهوم ابلاغ است که شاخه های مختلفی را در مقابل ما قرار می دهد؛ در این عرصه می توان گفت، باید کلام حق را با ابزارهای مختلف به مردم برسانیم.

این مرجع تقلید اظهارکرد: رسالات الهی محدود به مورد خاصی نیست و بندگان خدا نیز وظیفه دارند که این رسالات را درک کنند و به مردم برسانند.

وی خاطرنشان کرد: قرآن کریم به تبلیغ نگاه ویژه ای دارد و نگاهی که قرآن به تبلیغ دارد، بسیار عمیق و دقیق است؛ خداوند در قرآن پاداش مبلغان را نیز بیان کرده است که شناخت این مفهوم نیز بسیار مهم است.

آیت الله  مکارم شیرازی گفت: آیه 39 سوره احزاب به ابعاد مختلف تبلیغ اشاره می کند که می توان شاخه های مختلفی را در بر گیرد.

وی یادآورشد: امروزه سه مشکل مهم در عرصه تبلیغ حوزه به چشم می خورد که اولین آن استفاده از فضاهای مجازی است؛ درست است که باید از فضاهای مجازی استفاده کرد، ولی باید این سوال را از خود بپرسیم که در مقابل مفاسد آن چه کرده ایم؟ اگر ده درصد فضای کار باشد 90 درصد این فضا را مسایل منفی تشکیل می دهد.

این مرجع تقلید اظهارکرد: امروزه اهانت هایی  به همه مقدسات انجام می شود و تبلیغ مسایل کثیف جنسی و تبلیغات ضد قرآنی و ضد اخلاقی و ایجاد عداوت بین گروه ها، فضای مجازی را پرکرده است. 

دلسوزی واقعی برای ایجادشبکه ملی ارتباطات مشاهده نمی شود

آیت الله  مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: بیان شده است که شبکه ملی ارتباطات در کشور شکل می گیرد که فضای مفید را پرکند و در اختیار مردم قرار دهد؛ دولت به این امر علاقه دارد؛ ولی این دلسوزی واقعی را در این زمینه نمی بینیم؛ باید پیش از اینکه جوانان ما فاسد شوند و خانواده ها از بین بروند و به مقدسات توهین شود باید این کار را انجام دهیم.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: دعوت به استفاده از فضای مجازی درست است؛ ولی آیا می توانیم در مقابل همه مشکلات نیز ایستادگی کرد؟ امروزه شبکه های مفسد و فاسد، مساله ای سرنوشت ساز شده است؛ آنها از این همین شبکه ها استفاده کردند و این همه افراد را گرد مقبره کوروش جمع نمودند.

وی یادآورشد: در برخی از انتخابات یک شبکه، تمام پیامک های مرتبط به کاندیدها را حذف کرده و به جای کاندیدای دیگر پیامک دروغ ارسال کرده اند؛ در این زمینه نوعی بردگی در حال شکل گیری است؛ این فضا بسیار خطرناک است، زیرا می توانند در انتخابات نیز دست ببرند.

به نیمی از آیه «نفر» عمل شده است

این مرجع تقلید اظهارکرد: نکته دیگر، مرتبط به تمرکز در قم و خالی شدن شهرستان ها است؛ متاسفانه به نیمی از آیه «نفر» عمل شده و به آیه دیگر عمل نمی شود؛ باید به همه آیه نفر عمل کرد و این مساله نیز بدون برنامه ریزی امکان پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: باید افرادی که در حوزه های علمیه منشا آثار هستند در قم بمانند، ولی کسانی که چنین جایگاهی ندارند، باید با رفع مشکلات و حمایت و برنامه ریزی به شهرهای مختلف اعزام کرد.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: اگر شهرها از علما خالی شود، تمام عمال فساد در این شهرها وارد می شوند؛ مبلغان ادیان و فرق مختلف جای علمای ما را پر خواهند کرد.

وی یادآورشد: اگر علما در شهرها حضور داشته باشند، دیگر فضایی برای کار خراب کارها و دشمنان دین باقی نمی ماند؛ باید ایتام آل محمد(ص) را به نوعی سرپرستی کنیم.

ضرورت آموزش خطابه در حوزه

این مرجع تقلید اظهارکرد: یکی دیگر از مشکلات امروز حوزه، مساله خطابه است؛ امروزه خطبا اکثرا خودجوش هستند، ولی هنوز آموزش عملی در زمینه خطابه ندیده است، زیرا خطابه روان شناسی و فن وهنر خاصی را می طلبد؛ در همین زمینه باید طلاب آموزش ببینند.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: حوزه ها باید خطبای با استعداد را پرورش دهند که این مشکل باید حتما در بدنه حوزه حل شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٨-١٣٩۵, ٢١:٢٢

   

پر مبحث ترین ها