سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گله خود از وزارت کار را نزد روحانی برد

خود واقفیم، پلمپ دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران پس از درخواست وزارت اطلاعات در سال 88 به‌دستور مقام محترم قضایی انجام شده است. بدیهی است فک پلمپ خارج از حدود اختیارات این قوه است و این امر ارتباطی به قوه مجریه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تکالیف آن‌ها نمی‌یابد.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در نامه‌ای به رییس‌جمهوری نسبت به بی‌اعتنایی وزارت کار و رفاه اجتماعی در زمینه‌ی بازگشایی این انجمن، گله کرد.

نامه‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران خطاب به حسن روحانی به این شرح است:

«جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با عرض سلام و احترام پس از گذشت بیش از یک سال از زمانی که با سخنان خود، امید بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران را در میان این قشر زحمتکش و خدوم بارور فرمودید، ناچاریم به عرض برسانیم که متأسفانه با وجود تلاش‌های متعددی که در این مدت به‌عمل آورده‌ایم، هیچ‌گونه اقدام عملی قانونی و واقعی در این زمینه از سوی وزارتخانه مسوول به‌عمل نیامده و مشکل این انجمن همچنان باقی است.

اگرچه حسب اخبار منتشره و گفت‌وگوهای به‌عمل آمده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت اطلاعات نظر مساعد و مثبت خود برای بازگشایی دفتر انجمن را مکررا ابراز داشتند، اما در کمال تعجب و تأسف، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی که مطابق با قانون کار و مقررات وابسته مسوولیت قانونی اصلی را در این موضوع دارد، از هرگونه اقدام برای احقاق حقوق قانونی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران استنکاف داشته و حتی همه مکاتبات ما را هم بی‌پاسخ گذاشته است.

بی‌اعتنایی این وزارتخانه ما را ناگزیر کرده است، عرض حال سوی جنابعالی آوریم و استدعا کنیم که این وزارتخانه را به اجرای قانون و انجام تکالیف مقرر قانونی دلالت و موکدا یادآوری فرمایید که قصور یا تقصیر در رفع موانعی که این وزارتخانه از هفت سال پیش به ناروا و خلاف مقررات برای استمرار فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران (به‌عنوان بزرگ‌ترین تشکل صنفی تاریخ مطبوعات ایران) ایجاد کرده است، مغایر و مخالف با قانون حقوق شهروندی جامعه بزرگ و شریف و زحمتکش روزنامه‌نگاری کشور است. همان حقوق شهروندی که آن مقام محترم، چه در شعارهای انتخاباتی و چه در برنامه کاری خود همواره مورد تأکید قرار داده‌اند.

جناب آقای رییس‌جمهوری

دست کم برای پیشگیری از شبهه‌افکنی احتمالی، این را نیز اضافه می‌کنیم که خود واقفیم، پلمپ دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران پس از درخواست وزارت اطلاعات در سال 88 به‌دستور مقام محترم قضایی انجام شده است. بدیهی است فک پلمپ خارج از حدود اختیارات این قوه است و این امر ارتباطی به قوه مجریه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تکالیف آن‌ها نمی‌یابد. در این خصوص نیز انجمن امیدوار است مسوولان محترم قوه قضاییه نیز با بذل مساعدت نسبت به رفع مشکلات موجود و فک پلمپ دفتر انجمن اهتمام ورزند.

در پایان امیدواریم، حال که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ایستادگی در برابر حقوق قانونی روزنامه‌نگاران ایران کم‌ترین اراده‌ای برای پاسخ به تقاضاهای قانونی این انجمن نشان نمی‌دهد، مداخله و دستور مستقیم جنابعالی مبنی بر ارسال صورت‌جلسات آخرین مجامع عمومی انجمن جهت نشر در روزنامه رسمی و تمهید تشکیل مجمع عمومی جدید انجمن، هم راهگشای چشم‌های منتظر روزنامه‌نگاران و هم نشان‌دهنده‌ی اراده‌ی جدی رییس‌جمهور محترم به اجرای حقوق شهروندی باشد.

توفیقات روزافزون جنابعالی را از خدای متعال خواستاریم.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۴-١٣٩٣, ١٠:٣٠

   

پر مبحث ترین ها