سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتظامي: لایحه نظام صنفی مطبوعات تا آخر سال تحويل دولت می شود

خبرنگاران در اروپا از وضعیت معیشتی خوبی برخوردارند و ما تلاش داریم تا وضعیت معیشتی خبرنگاران مان را با اصلاح ساختار و روش ساماندهی کنیم.
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لایحه نظام صنفی رسانه را تا آخر سال تقدیم دولت می‌کنیم که بر طبق این لایحه فضای مطبوعات نیز مانند 9 نظام صنفی دیگر در کشور دارای ساختار مشخص، انتخابات و هیئت مدیره شود.

به گزارش مهر، حسین انتظامی عصر سه شنبه در نشست هم اندیشی اصحاب رسانه در جمع مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری های خراسان رضوی در محل سالن جلسات سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اظهار کرد: نوسازی و بازنگری در جامعه رسانه و مطبوعات از برنامه هایی است که در دست اجرا داریم.

وی عنوان کرد: باید با اتکاء به فناوری روز باز نگری و نوسازی را ایجاد کرد، چرا که کسی که تفکر معکوس دارد می تواند کار های مثبت انجام دهد.

انتظامی اظهار کرد: باید یک نوسازی در جامعه رسانه و مطبوعات ایجاد کنیم چرا که یک قانون درست و صنف سازماندهی شده در حوزه رسانه نداریم.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: حدود 20 سال است که می گویند نظامی مانند نظام پزشکی باید برای رسانه ایجاد شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

انتظامی افزود: جزء برنامه های ما است که لایحه نظام صنفی رسانه را تا آخر سال تقدیم دولت می‌کنیم تا بر طبق این لایحه فضای مطبوعات نیز مانند 9 نظام صنفی دیگر در کشور دارای ساختار مشخص، انتخابات و هیئت مدیره شود.

وی با اشاره به وظایف نظام های مختلف صنفی در کشور عنوان کرد: صلاحیت حرفه ای در عالم مطبوعات و رسانه و تخلفات حرفه ای در این راستا را نظام صنفی باید رسیدگی کند.

انتظامی با بیان اینکه دولت تلاش دارد کار مردم به دست خود آنان واگذار کند افزود: دولتی که مدعی است ما کار مردم را به خودشان واگذار می کنیم در عمل هم می خواهد این را نشان دهد و به سمت کاهش تصدی گری خود در اداره کار های مردم پیش می رود.

وی اظهار کرد: توانمند سازی در حوزه اقتصادی و حرفه ای را از دیگر برنامه ها بر شمرد و گفت: دادن یارانه به بخش فرهنگ در تمام کشورهای دنیا به طور مستقیم و غیر مستقیم مرسوم است.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دادن یارانه به رسانه نباید موجب شود مطبوعات دستش جلوی دولت دراز شود.

کرامت و استقلال حرفه ای مطبوعات زیر سوال نرود

انتظامی تصریح کرد: این امر موجب خواهد شد تا کرامت و استقلال حرفه ای مطبوعات زیر سوال رفته و اقتصاد مطبوعات با تکیه برتوانایی خود و در زیر پرچم حمایت دولت بچرخد.

معاون مطبوعات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه جامعه مطبوعاتی را خطاب قرار داد و افزود: اقتصاد مطبوعات باید خودش بچرخد و ما نیز به دنبال اصلاح روش ها هستیم.

وی با اشاره به حذف یارانه مطبوعات تاکید کرد: حذف یک باره یارانه موجب ایجاد شوک در میان اصحاب رسانه خواهد شد ما در ابتدا باید زیر ساخت ها را آماده و قیمت تمام شده نشریات را اصلاح کرده و پس از آن به تدریج به سمت قطع یارانه قدم برداریم.

رشد حوزه های مطبوعات به کمک فناوری اطلاعات

انتظامی عنوان کرد: باید مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح و شبکه توزیع مقتدری ایجاد کنیم چرا که روش ها عوض شده است و حوزه های مطبوعات به کمک فناوری اطلاعات رشد کرده و مدرن شده‌اند و یا به عبارتی سه چرخه جای خود را به وانت مزدا داده است.

معاون مطبوعات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توانمند سازی اقتصادی افزود: توانمند سازی اقتصادی وظیفه دولت نیست بلکه آمایش سرزمینی وظیفه اوست.

تیراژ سرانه نشریات نشان از توسعه یک کشور دارد

وی اظهار کرد: باید این را بدانیم تعداد نشریات به معنای توسعه یافتگی یک کشور نیست بلکه تیراژ سرانه نشریات نشان از توسعه یک کشور دارد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: امروز 200 روزنامه در کشور داریم که به ازای آن‌ها خبرنگار حرفه‌ای نداریم و این سبب شده کیفیت کار در حد مطلوبی نباشد.

انتظامی افزود: توانمند سازی در حوزه حرفه‌ای نیز جزء برنامه‌های ما است بعضی کارشناسان در گذشته آمار و اطلاعات دقیقی ارائه نمی دادند.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: دادن اطلاعات شفاف و دقیق گام‌های اول برنامه ریزی است و ما باید واقعیت را نشان دهیم.

انتظامی ابراز کرد: روزنامه هایی که در بعضی از شهر ستان ها یک صفحه ای چاپ می شوند روزنامه نیستند و نباید جزء آمار نشریات محسوب شوند و ماده 16 باید در مورد آنها اجرا شود.

وضعیت معیشتی خبرنگاران ساماندهی می شود

وی به وجود شش هزار نشریه در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شش هزار نشریه در کشور ثبت شده و دارای مجوز هستند ولی نیمی از آنها منتشر نمی شوند این نشان می‌دهد برنامه‌ریزی‌های ما درست نبوده و دولت نتوانسته در راستای توانمندسازی نشریات حرکت کند.

انتظامی با اشاره به اینکه استاندارد های اخلاق حرفه ای در برخی از مطبوعات مراعات نمی شود عنوان کرد: باید اخلاق حرفه ای نهادینه شود.

وی به وضعیت معیشتی خبرنگاران در کشور اشاره کرده و افزود: خبرنگاران در اروپا از وضعیت معیشتی خوبی برخوردارند و ما تلاش داریم تا وضعیت معیشتی خبرنگاران مان را با اصلاح ساختار و روش ساماندهی کنیم.

تکلیف مطبوعات و سایت‌ها در تبلیغات مشخص نیست

انتظامی گفت: ما در حال حاضر آیین نامه‌هایی را در خصوص تبلیغات داریم که با هم متعارض هستند و تکلیف مطبوعات و سایت‌ها در آن مشخص نیست.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت اجرای طرح‌های آمایش سرزمینی تاکید کرد و افزود: از طریق طرح‌های آمایش سرزمینی باید تربیت، تعلیم و آموزش نیروی انسانی را به عهده بگیریم و در این طرح وظیفه دولت اطلاع‌رسانی است تا از این طریق با آینده پژوهی اصحاب رسانه و مطبوعات را راهنمایی کند.

انتظامی از ارتقای الگوی هدف اطلاعات در ICT خبر داد و تصریح کرد: الگوی مصرف مطبوعاتی در آمریکای شمالی و اروپای غربی تغییر کرده و از مطبوعات کاغذی به سمت رسانه‌های اینترنتی حرکت می‌کند اما در حال حاضر هنوز در کشور ما مطبوعات کاغذی جایگاه ویژه خود را دارند.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه در بخش تبلیغات آئین‌نامه نداریم و باید تمام این موارد به قانون تبدیل شود، افزود: آگهی‌های دولتی به هفته‌نامه‌ها و روزنامه‌ها داده می‌شود و آئین‌نامه آن تا 2 هفته دیگر روی سایت قرار می‌گیرد، همچنین نظارت بر توزیع یارانه‌ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد است و در این زمینه به طور مرتب اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

وی با تاکید بر شفاف‌سازی در کار مطبوعاتی اظهار کرد: مبارزه واقعی با فساد باید در ساختاری شفاف و با شفافیت‌سازی همراه باشد که امکان خطایی در آن وجود نداشته باشد.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه نصف یارانه‌های مطبوعات به قسمت‌های دولتی تعلق می‌گیرد، افزود: بیمه خبرنگاران مطابق قانون به عهده صاحب‌امتیازان است اما دولت باید حقوق خبرنگاران را از صاحب‌امتیازان مطالبه کند.

انتظامی خاطرنشان کرد: روزنامه‌های سراسری باید در ویژه‌نامه‌های خود نهایتا تا سقف 30 درصد از آگهی استفاده کنند و این مطلبی است که آن را با جدیت پیگیری می‌کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٩-١٣٩٢, ١١:٠۵

   

پر مبحث ترین ها