سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک نویسنده و محقق قرآنی:

استفاده از روایات در تفسیر قرآن مورد اتفاق محققان قرآنی است

اگر علامه طباطبایی نظرشان بر این است که ما در تفسیر قرآن کریم به روایات نیازی نداریم و با تدبر در خود قرآن می‌توانیم به تفسیر همه آیات بپردازیم ما آن را قبول نداریم و البته نسبت دادن این موضوع به علامه هم مورد قبول نیست و از طرفی موافق اخباریون هم نیستیم.
یک نویسنده و محقق قرآنی با بیان اینکه در تفسیر قرآن نیازمند روایات هستیم تصریح کرد: استفاده از روایات در تفسیر قرآن مورد اتفاق محققان قرآنی است.

حجت الاسلام علی اکبر بابایی، بعد از ظهر سه‌شنبه در نشست بررسی جایگاه روایات در تفسیر قرآن بیان داشت: نیازمندی به روایات در تفسیر قرآن مورد اتفاق محققان قرآنی است و نباید بر اینکه علامه طباطبایی تفسیر را بی‌نیاز از روایات می‌دانسته اصرار کنیم.

وی ابراز داشت: شواهدی در سرتاسر تفسیر المیزان وجود دارد که نشان می‌دهد که وی در تفسیر از روایات بهره‌ برده است.
بابایی خاطرنشان کرد: مهم در تفسیر دانستن روش صحیح تفسیر قرآن است و روش صحیح در استفاده از روایات معتبر ائمه‌(ع) است.

وی با رد دیدگاه اخباریون در تفسیر قرآن گفت: اخباریون معتقد هستند که اگر در ذیل آیه‌ای روایت وجود نداشت ما راهی به فهم آن نداریم و هیچ برداشتی نمی‌توانیم بکنیم و این از دیدگاه ما مردود است.

بابایی افزود: اگر علامه طباطبایی نظرشان بر این است که ما در تفسیر قرآن کریم به روایات نیازی نداریم و با تدبر در خود قرآن می‌توانیم به تفسیر همه آیات بپردازیم ما آن را قبول نداریم و البته نسبت دادن این موضوع به علامه هم مورد قبول نیست و از طرفی موافق اخباریون هم نیستیم.

این محقق حوزوی تصریح کرد: اگر منظور مرحوم علامه طباطبایی این است که ما باید به روایات مراجعه کنیم اما در مقابل اهل سنت و کسانی که روایات شیعه را قبول ندارند چاره‌ای جز استناد به قران برای تفسیر آیات نیست و باید پاسخ آن‌ها را از آیات استخراج کنیم و این روش پسندیده است.

بابایی ادامه داد: در تفسیر علامه طباطبایی این ویژگی وجود دارد که روایات را دیده و با توجه به معنای آن‌ها قران را تفسیر کرده است که با روایات سازگار باشد.

این نویسنده کتب قرآنی تصریح کرد: من معتقدم در هفت جهت ما به روایات در تفسیر قرآن نیاز داریم که برخی از آن‌ها شامل مفاهیم کلمات، آشنایی باشان نزول آیات، قرینه قراردادن سیاق و... است که تنها با مراجعه به روایات می‌توانیم به آن‌ها پی ببریم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١١-١٣٨٩, ١٩:۴٨

   

پر مبحث ترین ها