سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل اداره نغمات آئینی صدا و سیما :

موسیقی بهترین بستر برای انتقال مفهوم انتظار است

اگر به آواز محتوای دینی بدهیم به آن آواز معنوی و عرفانی گفته می‌شود و اگر این محتوا برای امام زمان‌(عج) باشد به آن آواز مهدوی گفته می‌شود.
مدیرکل اداره نغمات آئینی صدا و سیما گفت: موضوع انتظار را به زیبایی می‌توان در چارچوب موسیقی به مردم منتقل و آن را در جامعه عملی کرد.

مهدی دهقان نیری بعد از ظهر یکشنبه در اولین نشست نوای انتظار در دفتر تبلیغات اسلامی قم افزود: موسیقی از مباحثی است که از قدیم مورد توجه علما و مراجع بوده و درباره حلیت و حرمت آن بحث شده است.

وی اضافه کرد: موسیقی بهترین لحن گفتار است و به همین دلیل برای انتقال مفاهیم مورد نظر خود باید از آن بهره ببریم.
دهقان ابراز داشت: موسیقی می‌تواند به بهترین وجه شیوا‌ترین مطالب را بر ذهن مخاطب ما حاکم کند.

مدیرکل اداره نغمات آئینی صدا و سیما در تعریف آواز مهدوی خاطرنشان کرد: اگر به آواز محتوای دینی بدهیم به آن آواز معنوی و عرفانی گفته می‌شود و اگر این محتوا برای امام زمان‌(عج) باشد به آن آواز مهدوی گفته می‌شود.

دهقان با اشاره به کاربردن واژه ترانه برای برخی اشعار تصریح کرد: بعد از انقلاب با توجه به فرهنگ آن دوره واژه ترانه به انزوا رفت اما با میدان آمدن شاعرانی مانند علی معلم و کاکایی و... و سرودن ترانه مجددا این واژه در حال مطرح شدن است.

مدیرکل اداره نغمات آئینی صدا و سیما اضافه کرد: اگر ما بتوانیم قواعد و معیار‌ها و دستور جلساتی برای خلق هنرمند مهدوی داشته باشیم به سمت موسیقی بدون ساز مهدوی حرکت کرده‌ایم.

دهقان با بیان اینکه خلق اثر هنری با توجه به موجود بودن سوژه هنرمندی می‌خواهد و کار هنرمند است خاطرنشان کرد: هنرمندی که در دوران ظهور امام زمانش(عج) دست به خلق آثار هنری می‌زند یک پله از سایر هنرمندان بالا‌تر است.

وی تأکید کرد: چنین هنرمندی علاوه بر هنرمندی بیشتر در خلق اثر دارای معرفت والا نسبت به امام غایبش نیز هست و با عشق به کار هنری در این زمینه می‌پردازد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٨٩, ٢١:٣٩

   

پر مبحث ترین ها