سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله العظمی جوادی آملی در همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی:

باید با عمل جامعه را هدایت کرد

آیت‌الله جوادی آملی از مراجع تقلید با بیان این که می‌توانیم کشور را حفظ کنیم، تصریح کرد: مردم عمل میخواهند نه این که گفتن‌ها و نوشتن‌ها بی عمل باشد، باید با عمل جامعه را هدایت کرد.

همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی از سوی پژوهشگاه فرهنگ و‌اندیشه اسلامی با حضور علما و شخصیت‌های برجسته حوزوی شامگاه چهارشنبه در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.

 

در این مراسم آیت‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت‌الله مقتدایی از اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت‌الله علی اکبر رشاد رئیس حوزه‌های علمیه استان تهران، آیت‌الله سید مجتبی حسینی نماینده ولی فقیه در عراق، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد واعظ موسوی رئیس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم و نمایندگان بیوت مراجع تقلید حضور داشتند.

 

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع عظام تقلید در این همایش با اشاره به دیدگاه علامه طباطبایی بیان داشت: اصرار مرحوم علامه طباطبایی در صدر و ساقه كتاب قیّم المیزان این است كه قرآن، كتابی است كه هم‌اكنون گوینده آن با ما حرف می‌زند، از سنخ ماضی نیست كه قال‌الله باشد و گذشته باشد، هم‌اكنون قال‌الله و یقول‌الله است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که قم باید الگوی نظام اسلامی باشد و جامعه را طیب و طاهر کند، گفت: قلم عالم باید مانند خون شهید جامعه را طیب و طاهر کند، باران آلودگی را پاک میکند اما باران این قدرت و عرضه را ندارد که نجومی، اختلاس و سکه‌های طلا را پاک کند.

 

این مرجع تقلید در ادامه به اثرگذاری خون شهید و قلم عالِم در جامعه اسلامی و نسبت این دو با هم، اشاره كرد و اظهار داشت: همان‌طور كه خون شهید جامعه را طیب و طاهر می‌كند، مركّب قلم یك عالم نیز می‌تواند جامعه را طیب و طاهر كند، توضیح اینکه مگر منطق و مکتب ما این نیست که در بارگاه بلند شهدا عرض می‌كنیم: «طِبْتُمْ وَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِی فِیهَا دُفِنْتُمْ» یعنی این خون شهید است که جامعه را از آلودگی‌هایی همچون اختلاس، حقوق نجومی، اختلاف، بیراهه رفتن و نفوذی شدن پاك می‌كند! خون شهید این قدرت را دارد و همین خون‌ها ایران را طیب و پاك كردند. لذا اهل بیت(ع) به ما گفتند به بارگاه رفیع شهدا كه بار یافتید بگویید «طِبْتُمْ وَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِی فِیهَا دُفِنْتُمْ» از طرف دیگر، قرآن هم می‌گوید اگر كشوری با خون شهید پاك شد ما سعی می‌كنیم میوه پاك به او بدهیم؛ میوه پاك، حوزه پاك، دانشگاه پاك، دولت پاك، بانك پاك، مردان و زنان پاك است، فرمود این وعده الهی با فعلش همراه است؛ لاَ یخْلِفُ‌الله.

 

وی تصریح كرد: همین دینی که فرمود خون شهید خیلی مقدس است فرمود مِداد علما مقدس تر است، این بیان نورانی از وجود مبارك رسول گرامی(ص) هست كه فرمود ترازوی قیامت وَالْوَزْنُ یوْمَئِذٍ الْحَقُّ است نه «والوزن حقّ»، یعنی ما حقیقت را در یك كفّه می‌گذاریم، نماز و روزه و اعمال شما را در كفّه دیگر می‌گذاریم و آنها را با حق می‌سنجیم نه با چیز دیگر. فرمود در آن روز مركّب عالم را با خون شهید می‌سنجند، این مركّب، سنگین‌تر، قوی‌تر و غنی‌تر از آن خون است.

 

وی ادامه داد: حضرت فرمود خون شهید قداست دارد و می‌تواند یك كشور را پاك كند و هر كس بیراهه رفته است را طاهر میکند در واقع این غساله‌ها را این خون می‌شوید، اگر تطیهر و پاك شدیم كه می‌مانیم وگرنه طرد می‌شویم، لكن با وجود این فضیلت دماء شهدا، «مداد العلماء أفضل من دماء الشهدا»؛ این مركّب عالم است كه شهیدپرور و شهادت‌ساز است در نتیجه یقیناً این قلم از خون شهید بالاتر است. اگر خون شهید، می‌تواند كشور را پاك كند و مختلسین را جزء غساله قرار بدهد و آلودگی‌ها را دور بریزد، مركّب عالم هم می‌تواند بالاتر از شهید این كار را انجام بدهد، در نتیجه قم می‌تواند الگوی نظام اسلامی باشد و جامعه را طیب و طاهر كند.

 

آیت‌الله جوادی آملی تأکید کرد: کسانی که بیراهه رفتند باید برگردند والا طرد خواهند شد، وقتی مرکب عالم به جوش آمد خون شهید ساکت میشود، درست است که خون شهدا فضیلت دارد اما مداد علما برتر است؛ بنابراین بیانات و اعلامیه‌های حضرت امام، تفسیر المیزان و بیانات علما مرکبی شهید پرور و شهادت ساز است.

 

وی افزود: اگر خون شهید می‌تواند کشور را پاک کند و اختلاسگران را جزء غساله قرار دهد و دور بریزد مرکب عالم می‌تواند بالاتر از آن باشد، اگر کشور را خون شهید پاک میکند حوزه باید عرضه داشته باشد که با مرکب عالم نظام را پاک کند؛ مشکلات باید با قلم علما حل شود.

 

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که می‌توانیم کشور را حفظ کنیم، تصریح کرد: مردم عمل میخواهند نه این که گفتن‌ها و نوشتن‌ها بی عمل باشد، باید با عمل جامعه را هدایت کرد.

 

آیت‌الله جوادی آملی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به مقوله مهم علوم انسانی اسلامی گفت: چند سال قبل یک نشست علمی در مالزی برگزار شد و در این نشست اعلام کردند که علم شرقی و غربی و دینی و الحادی ندارد و علم حتما سکولار است، دبیر این همایش با تمسخر گفت دوچرخه و دوچرخه سواری اسلامی و غیر اسلامی نداریم و علم، صنعت و تکنولوژی اسلامی و غیر اسلامی ندارد و اسلامی شدن علوم مسخره است.

 

وی ادامه داد: انسان سکولار و ملحد، سکولار بودن و الحاد را بر‌علم تحمیل می‌کند و الا علم دینی است، هرچه در جهان هست خدا میگوید، اگر موضوع علم اسم، وصف، قول، فعل و اثر‌خدا باشد علم دینی میشود، وقتی حوزه می‌گوید خدا چنین گفت دینی میشود اما استادی که در دانشگاه میگوید خدا چنین کرد دینی نیست؟! البته استاد باید به این معنا توجه داشته باشد.

 

مفسر برجسته قرآن کریم اظهار داشت: انسان‌های سکولار که جنگ‌های جهانی اول و دوم و جنگ‌های نیابتی در یمن و کشورهای دیگر را راه‌انداختند، سکولار بودن و الحاد خود را بر علوم تحمیل میکنند.

 

وی تصریح کرد: طلبه باید ریاضی بداند تا فکر منظم داشته باشد و باید منطق بخواند تا استدلال کند و مغالطات را بشناسد، بوعلی و شیخ اشراق بخش برهان منطق را برای متفکران فریضه میدانند، سکولارها سم‌ها را در علوم ‌ریخته‌اند تا دانش پژوه سکولار و الحادی شود.

 

وی با بیان این که متأسفانه در حوزه از معارف غنی تفسیر، نهج البلاغه و صحیفه طرفی نمی‌بندیم، ابراز داشت: باید مغالطات را شناخت و دانست، انسان سکولار است که الحاد خود را به علوم تحمیل کردند و الا علم الحادی نبوده بلکه آیت حق است.

 

وی افزود: عالم سکولار الحاد را بر دانش تحمیل کرده است و باید دست چنین عالمی را کوتاه کرد و در آن زمان علم صدایش را به دانشگاه میرساند، دانشگاهیان ما اهل اعتکاف و نماز شب هستند و عده‌ای دیگر شهید شده یا جانباز هستند اما هر جایی تلفاتی هم دارد.

 

در ادامه آیت‌الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و ‌اندیشه اسلامی به ایراد سخن پرداخت و با تجلیل از خدمات فراوان علامه طباطبایی به حوزه‌های علمیه و جامعه تأکید کرد که علامه طباطبایی آبرویی برای حوزه و تشیع شد و شاید اگر حوزه امثال این اعاظم را نمیداشت شرمسار توقعات بود.

 

مدیر حوزه علمیه استان تهران تصریح کرد: انقلاب اسلامی به وسیله مبانی فقهی صورت گرفت و یک فقیه رهبری آن را برعهده داشته و دارد، انقلاب اسلامی انقلابی علیه مدرنیته بود که بساط مدرنتیه را در هم ریخت و نهضتی علیه دانش‌ها و سلوک‌های سکولار بود.

 

بر اساس این گزارش، در ابتدای این برنامه مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی ضمن خیرمقدم به حاضران در این همایش علمی به تشریح برنامه‌های بزرگداشت سالگرد علامه طباطبایی(رض) پرداخت.

 

سپس حجت‌الاسلام محمدعلی اسدی‌نسب دبیر علمی همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی ابراز داشت: مقالات زیادی به دبیرخانه همایش واصل شد و در ارزیابی‌ها ۳۲ مقاله پذیرفته شد که در ۵ بخش تقسیم و در ۲ جلد منتشر شد.

 

سپس حجج اسلام قاسم ترخان و ابوالفضل ساجدی به ارائه مقالات خود با موضوع فطرت از نگاه علامه طباطبایی و برآیند آن در علوم انسانی و اعتباریات و علوم انسانی از منظر علامه پرداختند.

گفتنی است، کتاب مجموعه مقالات همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی با حضور علمای حاضر در جلسه رونمایی شد و در پایان مراسم نیز این کتابها به شرکت کنندگان در این همایش علمی اهداء گردید.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٨-١٣٩٧, ١٣:۵٠

   

پر مبحث ترین ها