سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کاهش تولید فرش کرمانی

کپی‌برداری از فرش کرمان در چین ادامه دارد

رئیس اتحادیه صنف‌فرش دستباف کرمان با اشاره به کپی‌برداری از فرش کرمان در چین و هند گفت: با وجود این مشکلات تولید داخلی فرش کرمان کاهش یافته است
محمدرضا وزیری نسب درباره وضعیت کنونی صنعت فرش کرمان به مهر گفت: در حال حاضر تولید فرش در کرمان نسبت به گذشته بسیار افت کرده است.

وی تصریح کرد: در این شرایط و با این رکود در بازار ایران، کشورهایی همانند چین، هند و پاکستان چون کارگر ارزان دارند در حال کپی‌برداری از فرش کرمان هستند.

وزیری گفت: در این وضعیت، شانس بزرگی که داریم این است که منطقه کرمان از نظر پشم و ریس بی‌نظیر است و در دنیا مشابه این پشم وجود ندارد بیشتر هم به دلیل دوامی که دارد تا جایی که حتی بعد از 50 سال هم لطمه‌ای نمی‌بیند.

رئیس اتحادیه صنف فرش دستباف کرمان همچنین با تاکید بر مقرون به صرفه نبودن تولید فرش و قالی در شرایط فعلی اظهار داشت: اما اتفاقی که در حال حاضر در حال رخ دادن است می‌توان آن را به فال نیک گرفت.

وزیری در توضیح این مطلب بیان داشت: ما در حال حاضر در حال تولید قالی هستیم که از نظر کیفیت در 150 سال اخیر چنین چیزی را نداشته‌ایم.

وی تصریح کرد: چون مواد اولیه بسیار گران است اغلب بافندگان به "به‌بافی" روی آورده و این کار باعث می‌شود که تا یک دهه آینده قالی کرمان اسم و آوازه گذشته خود را دوباره به دست آورد.

وزیری گفت: این قالی‌ها با رنگ گیاهی و رج‌های بالایی در حال بافت است و هر یک قالی که الان در حال تولید است با هزار متر قالی که آبروی ما را در دنیا برد برابری می‌کند.

این فعال صنعت قالی در کرمان یکی دیگر از مشکلات این حوزه را کپی‌برداری از نقش طراحان فرش دستباف عنوان کرد و گفت: بدترین موردی که فرش کرمان دارد این است که کلیه نقش‌هایی که بیش از 150 سال طراحان و نقاشان ما آن را آماده کرده‌اند و تولید ما به دلیل این طرحها مشهور شده، فرش ماشینی کپی‌برداری و نقشه‌برداری کرده می‌کند.

وزیری ادامه داد: در این باره بارها و بارها پیگیری کرده‌ایم اما دادمان به جایی نرسید و به ما گفته می‌شود قانونی در این زمینه نداریم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر به راحتی در رادیو و تلویزیون فرش ماشینی را به گونه‌ای تبلیغ می‌کنند که بهتر و مرغوب‌تر از فرش دستباف است و این به عقیده من توهین به این هنر و صنعت ارزشمند است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٧-١٣٩٠, ٠۵:٣٣

   

پر مبحث ترین ها