سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استقلال حوزه اقتدار و پویایی آن را تضمین می‌کند

بروز شده : ٢-٠٨-١٣٨٩, ٠١:٠١    نسخه چاپی    
با حضور رئيس رسانه ملي فرستنده پرقدرت تلويزيوني ديجيتال در استان قم به صورت رسمي به بهره‌برداري رسيد.


آيت‌الله محسن اراكي در گفت‌وگو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به بیانات ولی‌امر مسلمین در جمع علما، فضلا و طلاب حوزه علمیه قم و تاکید معظم‌له بر تحول در حوزه، گفت: همان طور که مقام معظم رهبری تاکید کردند: تحول در حوزه به معنای آن است که حوزه‌ها همگام با تحولات جامعه‌ و دنیا و انتظاراتی که این تحولات به دنبال دارد، آمادگی‌های نويني پیدا کند و به تناسب این تحولات پاسخ‌گوی انتظارات باشد.

*مقصود از تحول تغییر محتوای آموزشی نیست

رییس مجمع اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: مقصود از تحول آن نیست که محتوای آموزشی حوزه تغییر کند بلکه باید به تناسب انتظارات رشد و گسترش یابد تا بتواند انتظاراتی که در دنیاي کنونی از حوزه وجود دارد را پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: امروز حوزه ها با پرسش‌های نوین مواجه هستند که این پرسش‌ها در گذشته و قبل از انقلاب نبود، چون عرصه‌های زندگی به روی انقلاب باز نشده بود.

*دست ها به سمت حوزه دراز شده است


آیت‌الله اراکی بیان داشت: بعد از انقلاب با رهبری حضرت امام خمینی‌(ره) و مقام معظم رهبری همه درها به روی حوزه‌ها باز و دست‌ها به سمت آن دراز شد و زمینه های نظریه پردازی در عرصه‌هایی چون اقتصادی، بانک داری، فرهنگ، هنر، روابط سیاسی، بازرگانی، تولید، محیط زیست، تحولات علمی، پزشکی و ... فراهم گردید؛ بنابراین حوزه باید خود را برای اجرای این مسئولیت عظیم آماده کند.

رییس سابق مرکز اسلامی انگلیس با بیان این که حوزه علاوه بر بعد نظری در بعد عملی نیز باید پاسخ‌گوی نیازهای جامعه بشری باشد، گفت: حوزه‌های علمیه و در رأس آن حوزه علمیه قم، الگوی رفتاری جوامع بشری به ویژه جوامع اسلامی است؛ به طوری که جامعه اسلامی امروز در عرصه رفتار، اخلاق و منش الگو پذیری گسترده از حوزه ها می‌کند.

وی افزود: حوزه به عنوان منبع تربیت و الگوهای برتر اخلاقی، رفتاری و شخصیتی شناخته شده و برای این که بتواند در این راستا پاسخگوی نیازها باشد، باید ابزارها، روش و شیوه‌ها به شکلی اساسی متحول شود.

آیت‌الله اراکی به تاکید مقام معظم رهبری بر استقلال حوزه‌ها و ارتباط حوزه با نظام و دولت و بالعکس اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: استقلال حوزه باید حفظ شود زیرا این استقلال حوزه‌ها است که پویایی آن را تضمین می‌کند.

*استقلال حوزه نباید خدشه دار شود

وی اذعان کرد: استقلال حوزه اقتدار آن را به دنبال دارد و نباید خدشه‌دار شود، اما به این معنی نیست که ارتباطش را با نظام یا دولت قطع و یا ضعیف کند.

رییس مجمع اندیشه اسلامی اظهار داشت: حوزه باید به عنوان پایگاه قدرت اسلام و منبع هدایت، مرجع حل مشکلات و پشتیبان و یار و همکار نظام باشد.

وی ادامه داد: حوزه باید نظام و تشکیلات و ارکان آن را حمایت کند و نیازهای فکری و معنوی آنها را برآورده نماید.

آیت‌الله اراکی به وظیفه حوزه در حمایت از نظام در بعد برنامه‌ریزی و اجرا اشاره کرد و گفت: اگر حوزه در بعد برنامه‌ریزی و اجرا نظام را یاری نکند نمی‌تواند در این حرکت تازه که جامعه بر مبنای نظام اسلامی مدیریت می شود، وظیفه خودش را انجام دهد.

نظام بدون حوزه ناتوان است

وی به وظیفه نظام در قبال حوزه ها اشاره کرد و افزود: اگر حوزه‌ها بخواهند پاسخگوی انتظارات جدید باشند به ابزار و امکانات نیاز دارد و باید این امکانات را فراهم و در اختیار حوزه قرار دهد. در غیر این صورت نظام در انجام وظايف گسترده خود ناتوان خواهد ماند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٨-١٣٨٩, ٠١:٠١

   

پر مبحث ترین ها