سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

احساس وظیفه جناحی

سناریوی جدید اصلاح طلبان صرفاً با هدف انشقاق در جبهه اصولگرایان پیگیری می‌شود. آن‌ها تلاش دارند که اصولگرایان را چند پاره کنند تا در انتخابات به هدف خود یعنی کسب بیشترین کرسی‌ها برسند. آنگاه راحت‌تر می‌توانند برخی اصولگرایان را که فریب سناریوی اعتدال سازی را خوردند، حذف نمایند.

 

مدتی است که اصلاح طلبان ما احساس وظیفه ملی کرده‌اند تا پالایش درونی در جناح اصولگرا براه انداخته و «اعتدالیون» آن‌ها را از تندرو‌ها جدا کنند و در جهت خدمت و حمایت از اصولگرایان (!!) راهی را برای بقای آن‌ها در صحنه سیاست برای آینده پیدا نمایند!! که در این رابطه نام برخی بزرگان اصولگرا مانند حضرات ناطق نوری و لاریجانی و ولایتی را هم می‌برند.

نگارنده به نقاط ضعف و اشتباهات اصولگرایان اذعان دارد. همچنان که اصولگرایان نیز در جهت رفع این نقایص راهکارهایی را در نظر دارند و تلاش‌های لازم را معمول کرده و می‌کنند؛ اما اینکه جناح اصلاح طلب ما اخیراً فعالیت شدیدی را برای معتدل کردن اصولگرایان آغاز نموده، نکته دیگری است که باید بیشتر بدان پرداخت:

۱. مضمون این حرکت اصلاح طلبان بدان معناست که جناح آن‌ها مبری از هر گونه تند روی است و آن‌ها چون از گذشته «معتدل» بوده‌اند (!!) تلاش می‌کنند تا برای تلطیف جناح مقابل، آن‌ها را نیز به سلک خود در آورند و اصولگرایان را که ذاتا تندرو هستند، پالایش نمایند!

این در حالی است که سابقه تندروی دوم خردادی‌ها در هشت سال دولت اصلاحات و نیز وقایع سال ۸۸ هنوز به عنوان نقطه سیاهی در پرونده آن‌ها باقی است و اصلاح طلبان ما هرگز از رادیکالیسم افسار گسیخته خود اظهار ندامت نکرده‌اند و بلکه هنوز هم بسیاری از آن تندرو‌ها در مصادر مهم تأئیرگذاری در جناح اصلاح طلب حضور دارند. تندروهای اصولگرا، حداقل به مبانی نظام و حکومت اعتقاد دارند اما تندروهای آن‌ها اساساً سکولار هستند و فرق بسیاری میان این دو نوع رادیکالیسم وجود دارد!

لذا تصور نمی‌کنم سناریوی جدید اصلاح طلبان برای ایجاد تصویر ذهنی از اصولگرایان به عنوان جماعتی تندرو، در افکار عمومی موثر باشد. اگر کسی بخواهد اصولگرایان را تندرو خطاب کند، حتما اصلاح طلبان صلاحیت این ایراد اتهام را ندارند! زیرا رادیکالیسم در کشور ما حتی از زمان مرحوم امام (ره)، توسط جناح چپ آغاز شد و ادامه یافت.

۲. سناریوی جدید اصلاح طلبان صرفاً با هدف انشقاق در جبهه اصولگرایان پیگیری می‌شود. آن‌ها تلاش دارند که اصولگرایان را چند پاره کنند تا در انتخابات به هدف خود یعنی کسب بیشترین کرسی‌ها برسند. آنگاه راحت‌تر می‌توانند برخی اصولگرایان را که فریب سناریوی اعتدال سازی را خوردند، حذف نمایند.

ایجاد شکاف در صف اصولگرایان توسط اصلاح طلبان با شناسائی دقیق نقاط ضعف آن‌ها و افراد دلخور و مسئله دار با جناح اصولگرا و نیز تطمیع آن‌ها به واگذاری بخشی از قدرت به آن‌ها در آینده صورت می‌گیرد.  البته دوستان اصولگرا و شخصیت‌های موثر آن‌ها حافظه تاریخی خود را از دست نداده‌اند که به یاد نیاورند همین اصلاح طلبان طی دو دهه اخیر با برخی چهره‌ها که از جماعت عقب ماندند، چه کردند و چگونه آن‌ها را پاره پاره نمودند!

۳. کلمه «اعتدال» اسم رمز «جناح دولت» است. فقط کافی است نام برخی از اصولگرایان را «اصولگرای معتدل» بگذارند. در این صورت اولاً جناح دولت دارای عِده و عُده بیشتری در انتخابات می‌شود و ثانیاً اصولگرایان جدا شده، هراسی به خود راه نمی‌دهند که به جناح اصلاح طلب پیوسته‌اند و نوعی آرامش خیال برای مرحله انتقالی پیدا می‌کنند!

در واقع کریدوری که نام آن «اعتدال» هست برای مرحله انتقال از اصولگرائی به اصلاح طلبی رادیکال است که در این برهه زمانی نام آن را اعتدال نهاده‌اند. به بیان دیگر اعتدالی که اصلاح طلبان ما منادی آن باشند،‌‌ همان رادیکالیسم گذشته است که با توجه به مقتضیات زمان، کمی آنرا بزک کرده‌اند!

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٩-١٣٩۴, ١٠:١٨

   

پر مبحث ترین ها