سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کره ماه مسکونی می‌شود

روسیه برنامه انجام تحقیقات روی ماه را از سر می گیرد که تقریباً 40 سال پیش متوقف شده بود، طراحی مدول ها برای نشست بر سطح ماه بقصد رساندن روبات ها به نقطه مورد نیاز در ماه، و ساخت تأسیسات زیر بنایی در آن شروع شده است.
از صدای روسیه ، در این طرح ها قرار است سه دستگاه فضایی روسی «لونا- 25 »، «لونا- 26 » و «لونا- 27 » به ماه پرتاب شوند.
هدف عمده ماموریت اول- باز ستاندن این اطمینان است که تکنیک روسیه می تواند بر سطح ماه فرود آید. مدول فرود آمدن «لونا- 27 » دستگاه حفاری جهت تجسس آب و یا دقیقتر گفته شود، یخ، به همراه خواهد داشت.
هم اینک طراحی مدول ها برای نشست بر سطح ماه بقصد رساندن روبات ها به نقطه مورد نیاز در ماه، و ساخت تأسیسات زیر بنایی در آن شروع شده است.
یک تعداد از کارشناسان معتقد است که بدون تسخیر ماه ممکن نیست درباره آبادی کردن مریخ فکر کرد.

«ولادیمیر سوردین» کارمند ارشد علمی انستیتو دولتی اخترشناسی روسیه در این رابطه گفت:به نظر من، پرواز به مریخ – از چشم انداز به مراتب دور تری بر خوردار است. اگر ما نحوه زندگی و کار کردن در ماه را یاد نگیریم هر گز نخواهیم توانست مریخ را کاملاً تحقیق کنیم. صحبت های کنونی درباره پرواز های پیش رو به مریخ بیشتر جنبه عقیدتی دارند. در حقیقت امر الان هیچ کس جدا در فکر تاسیس آبادی در مریخ نیست .
سطح ماه با خاکی پوشیده شده موسوم به ریگولیت متشکل از مخلوطی از گرد و غبار ریز ریز و پاره های صخره مانند حاصله از برخورد شهاب ها به سطح ماه است.

ضخامت این لای از چند سانتی متر تا ده ها متر است.
دانشمندان می گویند که از خاک ماه می توان آهن، آلومینیم، سیلیسیم، و احتمالاً تیتان، کروم و منگنز تولید کرد و بعنوان محصولات جانبی می توان اکسیژن، هیدروژن و آب کسب کرد. بعلاوه از خاک ماه می توان شیشه، سرامیک و برخی دیگر مواد را در آورد.

جا دارد به ماده هلیم- 3 که اصلاً در کره زمین نیست اشاره شود که سوخت گرما هسته ای آینده داری است.
مقادیر این ماده در قمر زمین بیش از حد است. قدرت انرژتیک این ماده بسیار بالا است و یک تن آن معادل 20 میلیون تن نفت است، ولی برای استخراج یک تن هلیم باید سطحی به مساحت 20 کیلومتر مربع با عمق 3 متر زیر و رو شود.

یک مساله دیگر هم هست و آن اینکه بشریت هنوز قادر نیست روند سنتز گرما هسته ای را هدایت کند، لیکن کارشناسان می گویند که زمان حل این مشکل چندان دور نیست. روند سنتز هلیم- 3 از نظر زیست محیطی بسیار پاک بوده و بازدهی این ماده بسیار بالا است، به این خاطر هلیم- 3 منبع بی همتای انرژی است.

در ماهیت امر بشریت پس از دستیابی به ذخایر هلیم- 3 در کره ماه و راه اندازی فناوری های لازم به منبع ابدی انرژی دست خواهد یافت.
صنایع استخراج هلیم- 3 همراه با پیدایش یک سلسله از تولیدات مرتبط خواهد بود. البته این کاری است مربوط به آینده بسیار دور. اما جوانه های آن همین حالا هم دیده می شوند. شک نیست که کشوری که در تسخیر ماه از دیگران سبقت جوید به قدرت پیشتاز اقتصادی در جهات تبدیل خواهد گردید. از قرار معلوم روسیه آماده است از این شانس منحصر بفرد بهره بگیرد.

منبع: آفتاب
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١١-١٣٩٢, ٢٢:۵٣

   

پر مبحث ترین ها