سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طرح جمع‌آوری نوزادان ناخواسته در چین

خانواده‌ها می‌توانند نوزادان ناخواسته‌شان را به جای رهاکردن در خیابان به یک مرکز نگهداری بسپارند
دولت چین برای جلوگیری از افزایش کودکان سرگردان در پارک‌ها و خیابان‌ها در اقدامی جالب محلی را برای نگهداری کودکان ناخوانده تأسیس کرده است.

به گزارش «ایران» این محل که مجهز به وسایل مدرن پزشکی و دستگاه نگهداری از نوزادان نارس است، در نانجینگ قرار دارد.پدر و مادران مستأصل که از ترس مجازات دولتی برای کنترل جمعیت تنها مجاز به نگهداری از یک فرزند هستند با این طرح می‌توانند فرزندان ناخواسته‌شان را در این محل امن رها کنند و نگران بزرگ‌شدن آن‌ها نباشند.

دولت چین در بیانیه خود در این باره ضمن تأکید بر نبود هیچ دوربین مداربسته‌ای در محل قرارگرفتن نوزادان، به پدر و مادرها اطمینان خاطر داده که هرگز هویت آن‌ها فاش نخواهد شد.

در این طرح، در چند متری ساختمان مخصوص نگهداری کودکان ناخواسته کلبه‌ای چوبی تعبیه شده که مجهز به حسگرهای شناسایی افراد است. بنابراین به محض این‌که مادری نوزاد ناخواسته را در این کلبه می‌گذارد سنسورها به طور خودکار عمل می‌‌کنند و زنگ‌های هشدار به صدا در می‌آیند و پس از چند لحظه پرستاران مرکز به این کلبه می‌روند و کودک رها شده را به ساختمان اصلی انتقال می‌دهند.

در سال جاری این مرکز 160 کودک را به سرپرستی گرفته است. سخنگوی دولت چین می‌گوید: هدف از این طرح زنده‌ نگه‌داشتن کودکان ناخواسته بدون لطمه خوردن به پروسه کنترل جمعیت است.طرح تک‌فرزندی برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه جمعیت در چین از سال 1979 آغاز شده و تا به حال زوج‌هایی که از این طرح تمرد کرده‌اند با مجازات‌های سنگین روبه‌رو شده‌اند.بحران تک‌فرزندی در بخش‌های مختلف چین صحنه‌های دلخراشی از کودکان رها شده و مرده در پارک‌ها و کنار خیابان‌ها ایجاد می‌کند. چند ماه پیش تصویری از جسد رهاشده یک کودک روی رودخانه‌ای در جنوب شرق چین خشم بسیاری از مردم را برانگیخت.

این تصویر آنقدر تکان‌دهنده بود که مدت‌ها کاربران اینترنتی به دنبال هویت این کودک و شناسایی خانواده‌اش بودند.سخنگوی دولت در ادامه می‌گوید: با توجه به تمایل خانواده‌ها به داشتن فرزند پسر، تعداد نوزادان دختران رها شده به مراتب بیشتر از پسران است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٩-١٣٩٢, ٢٠:١۶

   

پر مبحث ترین ها