سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس سازمان انرژی اتمی در همایش نخبگان خبر داد/

تاسیس بیمارستان هسته‌ای در کشور/پس از برجام فواید زیادی عاید کشور شد

زمانی که حرف از انرژی هسته‌ای ایران سخن به میان می‌آید، متاسفانه فقط آب شیرین و سانتریفیوژ به ذهن‌ها متبادر می‌شود.

رییس سازمان انرژی اتمی از تاسیس یک بیمارستان هسته‌ای در کشور خبر داد و گفت: علاوه بر آن پروژه‌ای را در زمینه تولید رادیوداروها بر اساس استانداردهای اف‌دی‌جی در دستور کار داریم.

به گزارش ایسنا، دکتر علی‌اکبر صالحی روز سه‌شنبه، 27 مهرماه در مراسم افتتاحیه دهمین همایش نخبگان فردا با اشاره به اهمیت ورود کشور به حوزه فناوری‌های نوین افزود: پس از برجام فواید زیادی عاید کشور شد که از آن جمله می‌توان به عضویت ایران در پروژه ایتر اشاره کرد.

وی پروژه ایتر را پروژه‌ای دانست که در آن نیروگاه گداخت هسته‌ای ایجاد شده و از طریق آن با استفاده از فیوژن برق تولید می‌شود و تصور بر این است که 30 تا 40 سال آینده از این نیروگاه برق تولید شود.

صالحی با اشاره به کاربرد فناوری‌های هسته‌ای در حوزه‌های پزشکی و کشاورزی یادآور شد: ما دستاوردهای علمی بزرگی در حوزه فناوری‌های هسته‌ای با کاربردهای مختلف داشتیم؛ ولی متاسفانه زمانی که حرف از انرژی هسته‌ای ایران سخن به میان می‌آید، آب شیرین و سانتریفیوژ به ذهن‌ها متبادر می‌شود.

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه در 25 سال گذشته کل هزینه‌های صرف شده برای صنعت هسته‌ای حدود 6 تا 7 میلیارد دلار بوده است، خاطرنشان کرد: در این میزان هزینه نیروگاه هسته‌ای بوشهر نیز هست که این نیروگاه نیز 5 میلیارد دلار ارزش دارد.

وی ایجاد سایت‌های نطنز، فردو، اصفهان، اراک، کرج و یزد را از دیگر دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور نام برد و ادامه داد: علاوه بر آن تاسیس دو نیروگاه جدید هسته‌ای را در دستور کار داریم که ساخت این نیروگاه‌ها 10 میلیارد دلار هزینه دارد.

صالحی همچنین از تاسیس یک بیمارستان هسته‌ای در کشور خبر داد و گفت: این بیمارستان که حدود 300 میلیون یورو اعتبارات نیاز دارد، در نوع خود در غرب آسیا بی‌نظیر است.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین اضافه کرد: علاوه بر آن پروژه تولید رادیوداروها براساس استانداردهای اف‌دی‌جی در دستور کار است.

به گفته وی، تولید این رادیوداروها بر اساس استاندارد اف‌دی‌جی هزینه‌های زیادی را می‌طلبد.

صالحی خطاب به نخبگان حاضر در این همایش تاکید کرد: این کشور با این ملت بزرگ و تاریخی خود درصدد است تا خود را سرپا نگه دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: این ملت اراده کرده که دوباره مجد و عظمت خود را در بستر اسلام حنیف دنبال کند و شاهد هستیم که ما پس از 37 سال تحریم و فشار پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم.

وی با اشاره به تحریم‌های فلج‌کننده در 4 تا 5 سال اخیر علیه کشور خاطرنشان کرد: ما در این مدت با صادرات یک میلیون بشکه توانستیم 80 میلیون جمعیت کشور را اداره کنیم، پس این ملت در سکوی پرتاب به آینده روشن قرار گرفته‌ است.

صالحی تصریح کرد: من این نوید را می‌دهم که آینده روشن و تابناکی در پیش روی جوانان این کشور است؛ ولی باید برای رسیدن به آن تلاش کنند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٧-١٣٩۵, ١١:۴١

   

پر مبحث ترین ها