سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سازمان جهاني بهداشت:

«تلفن همراه» در رديف عوامل سرطان‌زاست

كارشناسان سرطان در سازمان جهاني بهداشت اعلام كردند كه كاربران تلفن همراه ممكن است در معرض افزايش خطر ابتلا به سرطان مغز باشند و بايد تا حد امكان از گوشي «هندزفري» يا ارسال پيامك به جاي قرار دادن خود تلفن در كنار گوش استفاده نمايند تا تماس‌شان با دستگاه به حداقل برسد.
به گزارش ايسنا، آژانس بين‌المللي مطالعات سرطان در پايان يك نشست هشت روزه كه در ليون از شهرهاي فرانسه برگزار شده بود، اعلام كرد: ميدانهاي الكترومغناطيسي فركانس راديويي كه از اين وسايل توليد مي‌شوند، مي‌توانند براي انسان‌ها سرطان‌زا باشند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، جوناتان سامت رئيس اين گروه مطالعاتي در اين نشست تاكيد كرد: كارشناسان بر اساس بازبيني‌هاي انجام شده روي مطالعات همه‌گيرشناسي قبلي روي نمونه‌هاي انساني به اين نتايج دست يافته‌اند. آنها همچنين به افزايش خطر بروز نوعي سرطان مغزي موسوم به «گليوما» در اثر ارتباط زياد با اين وسيله اشاره كردند.

دكتر سامت در يك كنفرانس خبري تلفني اظهار داشت: به ويژه در دو مطالعه گسترده كه طي دهه اخير صورت گرفت، افزايش خطر ابتلا به اين سرطان در افرادي كه بيشترين استفاده را از تلفن همراه دارند، مشاهده شد. برخي از افرادي كه در اين مطالعه شركت داشتند روزانه به طور متوسط 30 دقيقه و طي يك دوره 10 ساله از تلفن همراه خود استفاده مي‌كردند.

دكتر سامت در ادامه متذكر شد: ما به درستي نمي‌دانيم كه اگر افراد براي دوره‌هاي طولاني‌مدت از تلفن همراهشان استفاده كنند، ‌چه اتفاقي ممكن است بيفتد.

بنا براين گزارش، در حال حاضر در سراسر جهان حداقل حدود 5 ميليارد تلفن همراه در اختيار كاربران قرار دارد و در سالهاي اخير تعداد كاربران اين وسيله و ميانگين زمان استفاده ازآن افزايش يافته است. در اين بازبيني جديد هياتي متشكل از 31 كارشناس و متخصص از 14 كشور مختلف جهان شركت داشته‌اند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٣-١٣٩٠, ١٧:٣٢

   

پر مبحث ترین ها