سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چه خبر از بابک زنجانی؟

یک سال و چند ماه از دستگری بابک زنجانی می‌گذرد و هنوز خبری نیست. او که یکی از بزرگ‌ترین فسادهای اقتصادی کشور را رقم زد، این روز‌ها را در اوین می‌گذراند و به نظر می‌رسد که قوه قضایه عجله‎ای برای تعین تکلیف پرونده تخلفات او ندارد.

اگرچه طی این مدت اطلاعات چندانی در خصوص جزییات این پرونده منتشر نشده اما نمایندگان مجلس از پیگیری این موضوع ناامید نشده‌اند.

امیر عباس سلطانی عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در گفت‎وگو با فرارو درباره آخرین وضعیت پرونده زنجانی گفت: خبر تازه‎ای درباره این پرونده وجود ندارد اما تلاش می‌کنیم تا با پیگیری‌ها مستمر ظرف ده روز آینده در این زمینه اطلاعات بیشتری به مردم دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا همچنان بر محرمانه بودن این پرونده تاکید می‌شود و یا تمایلی به همکاری با نمایندگان مجلس نشان داده می‎شود، گفت: این حرف‌ها رامی زنند اما از نظر ما هیچ چیز محرمانه‎ای وجود نداد.

نماینده بروجن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پرونده زنجانی نه تنها محرمانه نیست بلکه وظیفه ملی نماینده پیگیری ابعاد مختلف آن است، گفت: هیچ سازمان و نهادی نمی‌تواند مانع این پیگیری‌ها باشد.

گفتنی است مسئولان قضایی پس از آنکه با اعلام ناکافی بودن اموال زنجانی برای پرداخت بدهی‌هایش به مساله فروش اموال وی فیصله دادند، پیک‌هایی را به کشورهای ترکیه، مالزی و تاجیکستان فرستادند.

بر اساس اعلام حسین دهدشتی عضو دیگر کمیته پیگیری پرونده، مقداری از اموال وی در تاجیکستان شناسایی و مدارک آن به قوه قضاییه ارسال شده است.

امیرعباس سلطانی در پاسخ به این پرسش که آیا این اموال به قدری هست که مساله فروش آن برای پرداخت بدهی‌ها دوباره مطرح شود، گفت: اموال زنجانی در داخل کشور حدود ۲ هزار میلیارد بود که به وزارت نفت واگذار می‌شود اما عمده دارایی‌های او در خارج از کشور است و تاکنون در مورد آن‌ها هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است.

وی همچنین در مورد چکی که گفته می‌شد از سوی زنجانی به موعد اردیبهشت ماه داده شده است نیز گفت: صحبت از این چک‌ها نیز همیشه بوده است اما نه عملیاتی می‌شود و نه پرداخت. به نظر می‌رسد آقای زنجانی که جایش امن است از این شیوه برای سرِ کار گذاشتن مردم استفاده می‌کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این پرونده دیگر حوصله همه را سر برده است، گفت: با جدیت پیگیری کرده و سعی می‌کنیم که به زودی اطلاعاتی در این خصوص به مردم بدهیم.

با این وجود، این پیگیری‌ها، حتی فرستادن چهار‌ نامه به چهار‌ وزارتخانه درباره پشت‌پرده‌های پرونده زنجانی، درخواست از قوه قضاییه برای شرکت در جلسات کمیسیون انرژی و... تاکنون نتیجه‎ای نداشته است.

اما حسین دهدشتی مسوول کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس نسبت به محاکمه این متهم خوشبینانه‌تر اظهار نظر کرده و چند روز قبل از نامه برخی از نمایندگان به رییس قوه قضاییه برای رسیدگی سریع‌تر به پرونده تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی و بابک زنجانی خبر داده بود.

وی ضمن تاکید بر اینکه تنها ابزار در اختیار نمایندگان در این زمینه، سوال، تحقیق و تفحص است، گفته بود که این سوالات در دستور کار کمیسیون انرژی نیز قرار داد.

به گفته دهدشتی برخی از معاونین وزارت نفت توضیحاتی درباره اقداماتشان برای پیگیری موضوع زنجانی داده‌اند و قرار است وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت، اطلاعات و دادگستری برای پاسخ درباره روند رسیدگی به پرونده بابک زنجانی به کمیسیون انرژی دعوت شوند.

این نماینده مجلس همچنین با تاکید بر اینکه تلاش نمایندگان پیگیری کننده پرونده بابک زنجانی این است که اموالی که در خارج از کشور متعلق به وی و دیگر افراد منصوب به زنجانی است هرچه سریع‌تر به کشور بازگردد، اظهار امید واری کرد که بعد از به نتیجه رسیدن پرونده هسته ایی و لغو تحریم‌ها، بهانه‌ای برای پس دادن اموال وی به کشور باقی نماند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠١-١٣٩۴, ٢٠:٠۵

   

پر مبحث ترین ها