سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کیفیت بنزین وارداتی تایید شد

چندین محموله از بنزین وارداتی توسط سازمان ملی استاندارد تست و آنالیز شده و خوشبختانه مشاهده شد که بنزین وارداتی با استاندارد یورو ٤ انطباق دارد.
رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: آنالیز و تست بنزین های وارداتی توسط این سازمان نشان می دهد که این نوع بنزین با استاندارد یورو٤ انطباق دارد.

به گزارش روابط عمومی وزارت نفت، نیره پیروزبخت در پاسخ به این پرسش که آیا این سازمان اخیرا آزمایشهای جدیدی از بنزین وارداتی انجام داده است، اظهار داشت: طی دو ماه اخیر سازمان ملی استاندارد بصورت تصادفی و رندوم، نمونه گیری هایی از بنزین وارداتی انجام داده که شواهد حاکی از آن است که این نوع بنزین از لحاظ کیفیت هیچ گونه مشکلی ندارد.

وی افزود: چندین محموله از بنزین وارداتی توسط سازمان ملی استاندارد تست و آنالیز شده و خوشبختانه مشاهده شد که بنزین وارداتی با استاندارد یورو ٤ انطباق دارد.
پیروزبخت تصریح کرد: به موجب ماده ٤ قانون سازمان ملی استاندارد، حفظ ایمنی و سلامت مردم یکی از وظایف اصلی این سازمان است، بنابراین سازمان استاندارد به جد موضوع آنالیز بنزینهای وارداتی را دنبال می کند.

گفتنی است، توقف تولید بنزین بی کیفیت و سرطان زا در مجتمع های پتروشیمی و جایگزینی آن با بنزین استاندارد وارداتی گرچه یکی از اقدام های مهم دولت یازدهم در راستای توجه به سلامت مردم بود اما برخی رسانه ها با طرح شایعه هایی به دنبال کمرنگ کردن این دستاورد هستند.
در سال 1388 و پس از مطرح شدن تحریم بنزین، مسوولان وقت به سراغ افزایش تولید بنزین داخلی رفتند و بسیاری از واحدهای پتروشیمی را موظف به تولید بنزین کردند؛ بنزینی که براساس مشاهده و البته نظر کارشناسان، فاقد استانداردهای لازم زیست محیطی و رهاوردش افزایش آلودگی هوا بود.

با وجود اعتراض های بسیاری که در آن دوره نسبت به تولید بنزین پتروشیمی بود، دولت وقت نه تنها اقدامی در راستای توقف تولید آن نکرد بلکه به تولید آن نیز افتخار می کرد و آن را نشانی از توانمندی داخلی می دانست.
حجم بالای حلال های صنعتی در بنزین های پتروشیمی، باعث افزایش پراکندگی ذرات سرطان زا در هوا بویژه در شهرهای بزرگ و در صدر آنها تهران شد. آلودگی هوای تهران در حدی بود که سال گذشته مردم این کلانشهر فقط شانس تنفس در کمتر از 5 روز هوای پاک را داشتند و بسیاری از کارشناسان انرژی و محیط زیستی بنزین های تولید شده در پتروشیمی ها را متهم ردیف اول این آلودگی می دانستند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:۴٢

   

پر مبحث ترین ها