سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وکیل پرونده بابک زنجانی کیست؟

بروز شده : ٧-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:٠۴    نسخه چاپی    
«اینکه این پرونده وکیل دارد یا خیر را نمی دانم اما تبصره ماده ۱۲۸ قانون آئین دادرسی کیفری مقرر می دارد “در مواردی که موضوع جنبه محرمانه دارد با حضورغیر متهم به تشخیص قاضی موجب فساد گردد و همچنین در خصوص جرائم علیه امنیت کشور حضور وکیل در مرحله تحقیق با اجازه دادگاه خواهدبود.” بنابراین این احتمال وجود دارد که بنا بر تشخیص دادگاه در مرحله تحقیقات وکیل حضور نداشته باشد تا به امنیت پرونده آسیب وارد نشود.»
تاکنون نامی از وکیل پرونده بابک زنجانی در هیچ رسانه ای منتشر نشده است. تنها نام منتشر شده نام منصور سلطانی راد بوده که وکیل پرونده طلاق بابک زنجانی از همسرش بوده است.

در پرونده های مشابه معمولا وکلای اینگونه متهمان، چهره های شناخته شده ای هستند که در کنار کانال های رسمی اطلاع رسانی درباره پرونده، کانال غیررسمی رسانه ها برای انتشار جرئیات پرونده به شمار می روند.

با توجه به حجم بالای پرونده بابک زنجانی و بدهی ۲میلیارد و ۶۰۰ یورویی که به نوعی بزرگترین پرونده مالی کشور محسوب می شود، این سوال مطرح می شود که چرا در جزئیات این پرونده ( با این حد حساسیت که نام برخی مسئولین ارشد نیز در آن شنیده می شود )، ناماوکیل بابک زنجانی دیده نمی شود و اساسا وکیل بابک زنجانی در این پرونده چه کسی است.

صالح نیکبخت وکیل دادگستری که وکالت اولین پرونده اختلاس بعد از انقلاب ( وکیل بانک صادرات در پرونده معروف اختلاس فاضل خداداد ) در مورد اینکه به چه دلیل بابک زنجانی در پرونده جاری در قوه قضاییه وکیل ندارد به پیام نومی گوید: «اینکه این پرونده وکیل دارد یا خیر را نمی دانم اما تبصره ماده ۱۲۸ قانون آئین دادرسی کیفری مقرر می دارد “در مواردی که موضوع جنبه محرمانه دارد با حضورغیر متهم به تشخیص قاضی موجب فساد گردد و همچنین در خصوص جرائم علیه امنیت کشور حضور وکیل در مرحله تحقیق با اجازه دادگاه خواهدبود.” بنابراین این احتمال وجود دارد که بنا بر تشخیص دادگاه در مرحله تحقیقات وکیل حضور نداشته باشد تا به امنیت پرونده آسیب وارد نشود.»

بدین ترتیب یکی از احتمال های موجود، اعمال این تبصره قانونی بوده است. با این همه این سوال مطرح می شود که چرا پرونده های مشابه همگی وکیل داشته اند.

پرونده های اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی مه آفرید خسروی، اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی فاضل خداداد، استانداری تهران، اختلاس شرکت بیمه، ۱۰۰۰ میلیارد ریالی مسکن مهر، دانشگاه هنر اصفهان، ۳۵ میلیارد ریالی ایران خودرو، یا اختلاس شهرام جزایری و … همگی از پرونده های مشابهی بوده اند که متهمین به وکیل دسترسی داشته اند و بخشی از جرئیات پرونده از طریق وکلای پرونده ها در اختیار رسانه ها و مردم قرار گرفته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:٠۴

   

پر مبحث ترین ها