سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پایین آمدن قیمت جهانی طلا هم مانع از کاهش عطش بازار سکه نشد

با توجه به اینکه بازار طلای کشور همسو با بازار جهانی حرکت می‌کند، اما این روزها بازار "سکه" ایران بیشتر از تحولات جهانی خود همچنان روزهای داغ و پرشتابی را طی می‌کند که حراج روزانه سکه و شمش طلا از سوی بانک کارگشایی نیز نتوانسته عطش این بازار را فرو کشاند.
طی دو هفته اخیر روندی که در بازار طلای کشور بویژه در بازار "سکه" ایجاد شده، این بازار را همانند نام خود برای بسیاری از فعالان خود "سکه" کرده است بطوری که کاهش قیمت جهانی طلا و همچنین افزایش حراج بانک کارگشایی هم نتوانسته این عطش بازار سکه را کاهش دهد.

 این روزها بازار طلای کشور نه تنها روزهای پر رونقی را برای فعالان این بخش فراهم کرده است بلکه سبب شده نقدینگی مردم با هر میزان را نیز به سوی خود جلب کند.
نکته مهم در این میان، اثر اندک کاهش قیمت جهانی طلا بر عملکرد بازار طلا بویژه "سکه" کشور است. بطوری که با افزایش ارزش دلار در طی روز جاری، قیمت جهانی طلا با کاهش 6 دلاری نسبت به رکورد خود در این روز به 1484 دلار در هر اونس رسید. اما قیمت طلا و سکه در بازار کشور همچنان با افزایش همراه است.
روند صعودی قیمت سکه در بازار که طی چند هفته اخیر رکوردهای جدیدی را شاهد بوده است سبب شد تا بانک مرکزی از طریق بانک کارگشایی حراج روزانه خود را بار دیگر از سر گیرد و با جدیت بیشتری ادامه دهد تا مانع از بورس بازی و افزایش حباب گونه قیمت سکه در بازار شود.
در روزهایی که بازار سکه آرام است، در  طی هفته فقط دو بار این بانک اقدام به حراج سکه می‌کرد و خرید بطور عادی درحال انجام بود اما طی روزهای اخیر بانک کارگشایی که اقدام به حراج روزانه سکه کرده، شاهد حضور قشرهای مختلف مردمی است که درصدد خرید سکه با توان مالی مختلف هستند.
البته افزایش و رکوردشکنی قیمت طلا در بازار جهانی نیز عاملی شد تا نقدینگی در بازار سمت و سوی خود را به سمت بازار طلا بویژه سکه بکشاند چرا که از نظر سود سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، منافع خوبی را به سرمایه‌گذاران این بخش فراهم کرده است.
طبق اعلام خبرگزاری‌ها، در معاملات آنلاین امروز نیویورک قیمت هر اونس طلا در ابتدا رکورد 1490.1 دلار در هر اونس را برجای گذاشت اما در ادامه با یک روند کاهشی اکنون به 1484 دلار در هر اونس رسیده است.
دلیل این کاهش قیمت افزایش نسبی ارزش دلار در برابر یورو به دلیل نگرانی‌ها از وضعیت یورو است. البته نگرانی از وضعیت اقتصادی در آسیا نیز از دلایل افزایش جهانی قیمت طلا اعلام شده است.

با توجه به اینکه بازار طلای کشور همسو با بازار جهانی حرکت می‌کند، اما این روزها بازار "سکه" ایران بیشتر از تحولات جهانی خود همچنان روزهای داغ و پرشتابی را طی می‌کند که حراج روزانه سکه و شمش طلا از سوی بانک کارگشایی نیز نتوانسته عطش این بازار را فرو کشاند.
این روزها شاهد حضور افرادی در این حراجی هستیم که با اندک نقدینگی به دنبال سرمایه‌گذاری در این بخش هستند؛ هرچند که می‌دانند ریسک خرید سکه برای سرمایه‌گذاری آنه هم در این روزها که بالاترین قیمتها را تجربه می‌کند، امکان بورس‌بازی و رشد حبابگونه قیمتها را افزایش خواهد داد.
حبابی که رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد نیز از آن خبر داده و به خریداران هشدار دادند که وارد بورس‌بازی و رشد حبابگونه قیمت سکه نشوند. هرچند که قیمتهای کنونی بازار سکه نشان می‌دهد تقاضای کاذب سبب ادامه روند صعودی قیمت سکه شده است.

هم اکنون قیمت تمام سکه بهار آزادی طرح قدیم در بازار  کشور 474 هزار و 800  تومان، تمام سکه بهار آزادی طرح جدید 434 هزار و 700  تومان، نیم سکه 221 هزار و  100 تومان و ربع سکه 150 هزار و 900  اعلام شده است.
بررسی نمودار شیب قیمتی طلا حاکی از افزایش شتابگونه این فلز گرانبها در بازارهای جهانی و داخلی طی دوماه اخیر است. قیمت طلا طی یک ماه گذشته 64 دلار و در یک سال گذشته 347 دلار در هر اونس افزایش داشته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠١-١٣٩٠, ١٧:١۵

   

پر مبحث ترین ها