سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزير كار: بهزیستی در سال جدید متحول می‌شود

بروز شده : ٢-٠١-١٣٩٣, ١٢:١٠    نسخه چاپی    
ربیعی با بیان اینکه 9 میلیون تومان پول ترخیصی که به این فرزندان پس از جدا شدن از بهزیستی داده می شود، ناچیز است، گفت: اگر مراقبت نشود با رفتن آنها به جامعه این پول نیز از بین می رود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آقای رییس جمهوری سال نو خود را با دید و بازدید سنتی از بهزیستی آغاز کردند و این نوید را به ما می دهد که انشاءالله خدمات بهزیستی در سال جدید متحول خواهد شد.

به گزارش ايرنا، علی ربیعی روز جمعه پس از دیدار عیدانه رییس جمهوری در نخستین روز بهار از شیرخوارگاه شبیر در خیابان 17 شهریور جنوبی و مجتمع بهزیستی شهدای انقلاب در خیابان نبرد تهران در جمع خبرنگاران، افزود: درصددیم طرحی را به دولت دهیم تا بتوانیم تسهیلات بیشتری برای نوجوانان و جوانان تحت حمایت بهزیستی ارایه کنیم و امکان ورود آنها به جامعه با مراقبت بیشتر فراهم شود.

وی با بیان اینکه می توان این طرح را خانه های میانی نامید، گفت: مطالعه کارشناسی این طرح در سال 92 انجام شده است و امیدوارم در سال 93 این طرح را عملی کنیم.

ربیعی در مورد طرح خانواده میانی، گفت: در حال طراحی شبه خانواده ای برای این افراد پس از خروج از بهزیستی هستیم.

«خانه های میانی» طرحی است که پس از ترخیصی فرزندان بهزیستی از مجتمع های این سازمان، در صورتی که نتوانستند ساماندهی شوند، در قالب یک خانواده محور با یک گروه چند نفره همراه با مددکار سازمان بهزیستی زندگی خواهند کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سخنان یکی از نوجوانان بهزیستی شهدای انقلاب در حضور رییس جمهوری که درخواست توجه به این موضوع را داشت، گفت: حرف نوجوانان بهزیستی درست است. من این حرف را سال گذشته شنیدم، زمانی که دو ماه از آمدن بنده به کابینه گذشته بود.

ربیعی با بیان اینکه پدر و مادر حتی پس از اینکه فرزندانشان به سنین بالا می رسند، نیز با نگرانی شرایط آنها را دنبال می کنند، افزود: اما وقتی فرزندان بهزیستی ترخیص می شوند، واقعا در جامعه رها می شوند، چرا که یک خانواده شکل گرفته و عادت کرده در بهزیستی حضور داشته باشند و به ناگاه فارغ از هر تعلقی در جامعه رها می شوند.

وی تصریح کرد: این وظیفه ما است، وظیفه اخلاقی، دینی و اجتماعی ما است و برای اینکه این افراد تحت مراقبت قرار گیرند، از سال گذشته به بهزیستی اعلام کرده ام که سامانه ای برای رصد این افراد داشته باشد.

ربیعی با بیان اینکه 9 میلیون تومان پول ترخیصی که به این فرزندان پس از جدا شدن از بهزیستی داده می شود، ناچیز است، گفت: اگر مراقبت نشود با رفتن آنها به جامعه این پول نیز از بین می رود.

وی ادامه داد: برای ایجاد اشتغال این افراد، حتی به زیرمجموعه اقتصادی وزارت تعاون گفته ام که اگر قرار است جذب نیرو انجام شود، از فرزندان بهزیستی باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره توانمندی های فرزندان بهزیستی با بیان اینکه خوشبختانه چند نخبه کنکور از بین این فرزندان داشته ایم، ادامه داد: چند نوجوان از بهزیستی در کنکور رتبه های بسیار بالا کسب کرده و عضو بنیاد نخبگان نیز شده اند.

ربیعی خطاب به ملت ایران ادامه داد: از هموطنان می خواهم که روح بزرگ ایرانی و خیر جمعی ایرانی بیشتر در ارتباط با فرزندان خود که بر اثر حوادثی پدر و مادر خود را از دست داده اند، برخیزد.

وی بهترین حالت را اینگونه دانست که خانواده ها پذیرای فرزندان بهزیستی باشند و افزود: تجربه نشان داده هنگامی که این کودکان به آغوش خانواده ای می روند، با حالت طبیعی تری رشد می کنند.

ربیعی سپس به کارفرمایان توصیه کرد که هنگام استخدام توجه ویژه ای به جوانان بهزیستی داشته باشند.

وی با بیان اینکه فرزندان ما در بهزیستی بسیار توانمند هستند، توضیح داد: شاید دلیل آن نیز این باشد که آنها در غربت، تنهایی و محیطی خارج از خانواده زندگی کرده اند که این امر به آنها توانایی فوق العاده تری داده و تجربه نشان داده است که این افراد در محیط های کاری بسیار موثرتر بوده اند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠١-١٣٩٣, ١٢:١٠

   

پر مبحث ترین ها