سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نايب رييس كميسيون شوراها خبر داد:

اکنون فضای حذف فرماندار و وزیر کشور از انتخابات نیست

بروز شده : ٨-٠٨-١٣٩١, ١٩:٢٨    نسخه چاپی    
نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد تشکیل هیات مرکزی اجرایی در حال بررسی توسط کمیسیون شوراهاست و در هفته پس از تعطیلات به صحن علنی می رود.

محمد جواد کولیوند در گفتگو با زندگی تصریح کرد: انتخابات دو بخش است. یکی اجرا و یکی نظارت. در بخش نظارت صفر تا صد به عهده شورای نگهبان است و شورای نگهبان در همه بخش ها هیات نظارت دارد و یک هیات مرکزی نظارت مسئولیت نظارت بر تمام بخش ها را دارد.
وی در ادامه توضیح داد: در بخش دوم که اجرای انتخابات است، بر اساس قانون در تمام شهرها و بخش ها هیات اجرایی تصمیم گیر است. هیات اجرایی نیز به همین روش انتخاب می شود. به طوری که فرماندار، 30 نفر از معتمدین مردم انتخاب می کند و به تایید شواری نظارت می رسد. این 30 نفر، 9 نفر را به عنوان معتمد هیات اجرایی انتخاب می کنند و دادستان شهرستان و رئیس ثبت احوال و فرماندار هم به آن اضافه می شود.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در این میان خلاء هیات مرکزی اجرایی به شدت احساس می شد، زیرا در این روند وزارت کشور ابتر می ماند. از این رو پیشنهاد ارائه شده اینست که وزیر کشور 30 نفر از نخبگان ، اعضای سیاسی و فرهنگی و ملی کشور انتخاب می کند و با توافق دادستان کشور به هیات نظارت یعنی شورای نگهبان می دهد. این جمع از بین خودشان 7 نفر به عنوان هیات اجرایی معتمدین انتخاب می کنند که منافاتی با نظارت ندارد.
کولیوند ادامه داد: با تشکیل هیات نظارت مرکزی وزیر کشور و دولت نوک پیکان اتهامات نخواهند بود و شائبه تاثیرگذاری دولتی ها در انتخابات از میان می رود. چراکه اکنون شرایط به گونه ای نیست که بتوانیم وزیر کشور و فرماندار را از پروسه انتخابات حذف کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٨-١٣٩١, ١٩:٢٨

   

پر مبحث ترین ها