سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استفتای جدید آیت‌الله مکارم شیرازی در خصوص استفاده از ماهواره استانی و عدم پرداخت خمس یارانه‌ها

استفاده از ماهواره به منظور دریافت شبکه‌های استانی در صورتی جایز است که تنها قابلیت دریافت شبکه‌های استانی را داشته باشد و دریافت شبکه‌های خارجی با آن امکان‌پذیر نباشد.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتایی، به دلایل منع استفاده از ماهواره استانی و عدم تعلق خمس یارانه‌ها در سال جاری اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در پاسخ به استفتای جمعی از مقلدان خود به توضیح دلایل منع استفاده از ماهواره استانی و عدم تعلق خمس به یارانه‌ها در سال جاری پرداخت.

متن کامل استفتا و پاسخ آن بدین شرح است:

باسمه تعالی
لطفا بفرمایید که خرید ماهواره برای مصرف ماهواره استانی که تنها شبکه‌های استان‌های ایران و شبکه‌های ایرانی را می‌گیرد چه حکمی دارد؟

جواب: استفاده از ماهواره به منظور دریافت شبکه‌های استانی در صورتی جایز است که تنها قابلیت دریافت شبکه‌های استانی را داشته باشد و دریافت شبکه‌های خارجی با آن امکان‌پذیر نباشد.

سوال: شنیده شده است که امسال(1389) خمس یارانه‌های نقدی را بخشیده‌اید. آیا این مطلب صحت دارد؟

جواب: یارانه‌های نقدی در صورتی که سال خمسی بر آن بگذرد و مصرف شود ـ غالبا مصرف می‌شود ـ خمس به آن تعلق نمی‌گیرد و اگر چیزی از آن اضافه بماند بنابر احتیاط واجب خمس دارد؛ ولی ما امسال خمس آن را به آن‌ها (مقلدان) به ملاحظاتی صلح می‌کنیم.

ناصر مکارم شیرازی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٠-١٣٨٩, ١۶:٢٠

   

پر مبحث ترین ها