سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آخرین وضعیت رسیدگی به کارگران و خانواده‌های جان‌باختگان حادثه معدن آزادشهر

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سیمای مرکز گلستان آخرین اقدامات و پیگیری های صورت گرفته درخصوص کارگران و خانواده های جانباختگان حادثه معدن زمستان یورت آزادشهر را تشریح کرد.دکتر سعید مازندرانی در این برنامه اظهار کرد: کارگران معدن زمستان یورت چندین ماه حقوق معوق دارند که با پیگیری های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از طریق کارفرما تأمین اعتبارشده و می ‌توانند با مراجعه به اداره کار آزادشهر و تکمیل برگه‌های مربوطه حقوق معوق خود را دریافت کنند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر احکام مستمری جان ‌باختگان حادثه صادرشده و بیمه بیکاری کارگران معدن زمستان یورت نیز برقرار شده است.

مازندرانی با بیان اینکه 17 معدن زغال ‌سنگ فعال در استان داریم، افزود: آمار کارگران فعال در معدن زمستان یورت آزادشهر در ماه‌های مختلف متفاوت بوده اما طبق آخرین آمار 360 کارگر در این معدن مشغول به کار بوده‌اند.

وی ادامه داد: طبق آخرین آمار 950 کارگر در معادن زغال‌سنگ استان مشغول فعالیت هستند و طبق قوانین بازرسی کار، فعالیت در معدن جزو مشاغل سخت و زیان آوار و با ریسک بالاست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: در سال‌های گذشته با خلع بیمه‌ای در معدن زمستان یورت مواجه بودیم اما در سال گذشته شرایط بهتر شده بود ولی همچنان معوقات وجود داشته است.

مازندرانی، مشکلات در فروش زغال ‌سنگ و رکود در بازار مسکن را دلیل اصلی مشکلات دریافتی معادن استان دانست و اظهار کرد: چند ماه خلاء بیمه‌ای در معدن زمستان یورت وجود داشت اما این موضوع دلیل نشده بود كه تأمین اجتماعی گلستان به‌عنوان مرجع دفترچه بیمه‌ای کارگران را تمدید نکند.

وی با تأکید بر اینکه مشکل تمدید دفترچه برای کارگران زمستان یورت نداشتیم، گفت: بیمه همه کارگران معدن زمستان یورت در نظر گرفته‌شده بود. مشکل بیمه‌ای برای کارگران وجود نداشت اما چندین بار کارفرما جریمه‌شده بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان بیان کرد: ستاد رسیدگی به امورات کارگران معدن زمستان یورت در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آزادشهر تشکیل‌شده و تمام درخواست‌ها و دادخواست‌های کارگران را بررسی کرده و به‌زودی گزارش می‌دهیم.

مازندرانی همچنین گفت: قبل از وقوع این حادثه، در سه سال گذشته (93 تا 95) با وجود اینکه کارفرما به پرداخت چهار درصد حق کارفرما تمکین نکرده بود 120 نفر از کارگران معدن زمستان یورت را بازنشسته اعلام کردیم در شرایطی که کارفرما به چنین کاری رضایت نداشت.

وی به موضوع رد شدن بیمه برخی از کارگران معدن به‌ عنوان کتابدار هم اشاره کرد و افزود: این ادعا را شنیده‌ایم اما در تا این لحظه کسی به کمیته ویژه که در تأمین اجتماعی آزادشهر مستقر است مراجعه نکرده و چنین ادعایی ثابت نشده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان در پاسخ به سؤال در خصوص قراردادهای سفید امضا در معادن و دیگر واحدهای کارگری و کارفرمایی استان، گفت: از سال گذشته هر کارگری که با قرارداد سفید امضاء یا تصفیه‌حساب سفید امضاء به ما مراجعه کرد در هیئت‌های حل اختلاف این قراردادهای سفید امضاء را باطل کردیم.

وی یادآور شد: با دستور دکتر ربیعی (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) سه کمیته تخصصی در حوزه بررسی حادثه معدن زمستان یورت تشکیل‌شده است.

مازندرانی گفت: در کمیته حقیقت‌یاب که دو کارگر معدن هم در آن حضور دارند، در حال بررسی علل حادثه و مقصران آن هستیم.

وی از تشکیل کمیته تخصصی معدن در اداره کار آزادشهر خبر داد و افزود: مشکلات در سایر معادن گلستان هم وجود دارد چراکه قدمت معادن ما بالاست و سیستم بهره‌برداری و استحصال معدن در استان پائین است و بعضی از تجهیزات و دستگاه‌ها در معادن ما وجود ندارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان از اجرای طرح ضربتی بازرسی معادن در استان خبر داد و اضافه کرد: امیدواریم با نوسازی و بهسازی معادن استان دیگر شاهد بروز چنین حوادثی در استان نباشیم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٢-١٣٩۶, ٢١:٣٧

   

پر مبحث ترین ها