سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ورود تیم مذاکره کننده ایران به ژنو

بر همین اساس، قرار است ساعت 14 امروز (دوشنبه) به وقت محلی (16:30 به وقت تهران) اولین دیدار هیأت‌های ایران و آمریکا با حضور معاون کاترین اشتون در یکی از هتل‌های شهر ژنو انجام شود.
تیم مذاکره کننده کشورمان به منظور رایزنی سه جانبه با هیأت آمریکایی و با حضور معاون اشتون، لحظاتی پیش وارد شهر ژنو شد.

به گزارش فارس، تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به ریاست سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی و به منظور دیدار و رایزنی با هیأت آمریکایی لحظاتی پیش وارد شهر ژنو شد.

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای به همراه مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای این وزارتخانه، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه، داود محمدنیا مشاور وزیر خارجه و پژمان رحیمیان مدیرکل حوزه ریاست سازمان انرژی اتمی به منظور رایزنی با هیأت آمریکایی به ریاست ویلیام برنز و با حضور هلگا اشمیت معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بامداد امروز تهران را به مقصد ژنو، محل برگزاری این مذاکرات ترک کرد.

در آستانه مذاکرات ایران و گروه 1+5 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین، انگلستان و آمریکا) درباره راه‌حل جامع هسته‌ای که قرار است روزهای 26 تا 30 خرداد ماه برای پنجمین بار در شهر وین برگزار شود، یکسری رایزنی‌های سیاسی دو و سه جانبه بین هیأت ایرانی و برخی از اعضای 1+5 در این هفته صورت خواهد گرفت.

بر همین اساس، قرار است ساعت 14 امروز (دوشنبه) به وقت محلی (16:30 به وقت تهران) اولین دیدار هیأت‌های ایران و آمریکا با حضور معاون کاترین اشتون در یکی از هتل‌های شهر ژنو انجام شود.

عراقچی پیش از این اعلام کرده بود که نشست با آمریکایی‌ها سه جانبه است و هلگا اشمیت معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در آن جلسه حضور خواهد داشت و تصریح کرد: موضوع مذاکره ما با آمریکا بحث هسته‌ای است و از جمله موضوعاتی که درباره آن صحبت می‌شود بحث تحریم‌ها است که باید برداشته شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با ذکر این نکته که رئیس هیأت آمریکایی در این مذاکرات بر عهده ویلیام برنز قائم مقام وزیر خارجه آمریکا است، خاطرنشان کرد: امیدواریم حضورشان مثبت باشد.

قرار است ویلیام برنز را در این مذاکرات «وندی شرمن» معاون امور سیاسی وزیر خارجه آمریکا، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا، «رابرت مالی» حقوقدان و متخصص حل و فصل اختلاف و از مدیران ارشد شورای امنیت ملی آمریکا و مشاور ارشد خاورمیانه این شورا، «بروک اندرسون» معاون سابق نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد و «جیمز تیمبی» مشاور ارشد شرمن در امور کنترل تسلیحاتی و منع تکثیر سلاح‌های اتمی همراهی کنند.

مذاکرات ایران و آمریکا در ژنو دو روزه (دوشنبه و سه‌شنبه) خواهد بود.

هیأت ایرانی پس از ژنو راهی رم می‌شود تا در حاشیه کنفرانس خلع سلاح در رم که طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (21 و 22 خرداد ماه) برگزار خواهد شد، با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه دیدار و یک دور مذاکره دوجانبه برگزار خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٣-١٣٩٣, ١۴:٠۵

   

پر مبحث ترین ها