سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فاطمی نیا درمراسم بزرگداشت آیت الله مرعشی نجفی :

آیت الله مرعشی فقیه و مجتهدی جامع بود

بروز شده : ٩-١٠-١٣٩٠, ١٧:٢١    نسخه چاپی    
ریاضات هایی که منجر به درست کردن دکان و سوء استفاده است مورد تائید اسلام نیست و انسان را به اهداف متعالی نمی رساند
استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: آیت الله مرعشی نجفی نه تنها فقیه و مجتهد بود بلکه در سایر شاخه های علوم نیز تبحر داشت.

 حجت الاسلام والمسلمين عبدالله فاطمی نیا شامگاه پنجشنبه در مراسم بزرگداشت بیست و دومین سالگرد ارتحال آیت الله مرعشی نجفی که با حضور رئیس مجلس در حسینیه آن مرحوم برگزار شد اضافه کرد: ابر و باد و مه و خورشید و ... همه ذرات عامل باید دست در دست همدیگر بدهند تا شخصیتهایی مانند آیت الله مرعشی و امام(ره) تربیت شوند.
وی با اشاره به ویژگیهای شخصیتی آیت الله مرعشی اظهار داشت: ایشان شخصیت جامعی داشت و در درجه اول فقیه و مجتهد بود اما در رجال و درایه، تاریخ، تفسیر و علم انساب و ... نیز صاحب نظر بود.
 
فاطمی نیا بیان داشت: آیت الله مرعشی به جمع کردن کتب و مطالعه آنها عشق داشت و بسیاری از کتب فریقین را به صورت موضوعی کتابشناسی کرده بود.

وی افزود: آیت الله مرعشی نجفی و به دنبال ایشان فرزند بزرگوار وی، آیت الله سیدمحمود زحمات فراوانی برای ایجاد این کتابخانه کشیده اند که بیان این زحمات نیازمند بیش از ده سخنرانی است.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: آیت الله مرعشی همت عجیبی داشت و با همت عالی توانست به چنین جایگاه و مقامی برسد  مرجعی که کتاب شناس، رجالی، آگاه به تاریخ اسلام و اشعار عرب و انساب و ... بود.

وی در توصیه ای به طلاب بیان داشت: برای بدست آوردن همت عالی باید مراقب نفس خود باشیم تا نفس جولانگه هر امری و خط خطی نشود.

فاطمی نیا اضافه کرد: طلاب و فضلا برای بدست آوردن همت عالی و مراقبت از نفس باید ریاضات شرعیه مورد تائید اسلام مانند روزه و نماز مفصل و ... را داشته باشند.

وی تاکید کرد: ریاضات هایی که منجر به درست کردن دکان و سوء استفاده است مورد تائید اسلام نیست و انسان را به اهداف متعالی نمی رساند.
در این مراسم که  شمامگاه پنج شنبه در حسینیه آیت الله مرعشی نجفی برگزارشد علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی حضور داشت.
همچنین نمایندگان بیوت مراجع عظام، نماینده دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی در قم، اعضای مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مسئولان استانی و نمایندگان قم در این مجلس حضور داشتند.

جمع زیادی از طلاب و فضلای حوزه علمیه و مردم علاقه مند به مرجعیت با قرائت قرآن و نثار فاتحه برای روح آن مرحوم طلب علو درجات کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٠-١٣٩٠, ١٧:٢١

   

پر مبحث ترین ها