سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تأئید مرگ ملا منصور از سوی اداره امنیت ملی افغانستان

رهبر طالبان کشته شد

بروز شده : ٢-٠٣-١٣٩۵, ١٨:۴٨    نسخه چاپی    
اداره امنیت ملی افغانستان تایید کرده که ملا اخترمحمد منصور رهبر گروه طالبان عصر دیروز در حمله هوایی در ایالت بلوچستان پاکستان کشته شده است.

 این اداره با صدور اعلامیه‌ای گفته که ملا منصور حوالی ساعت ۳:۴۵ عصر دیروز به وقت محلی در جاده عمومی در منطقه دالبندین ایالت بلوچستان پاکستان کشته شد. در همین رابطه جان کری در واکنش به خبر کشته شدن سرکرده طالبان بر اثر عملیات هوایی آمریکا گفت:ملا اختر منصور تهدیدی برای نیروهای آمریکایی و صلح در افغانستان بود. سازمان اطلاعات افغانستان نوشته که رهبر گروه طالبان از مدتی به این سو تحت "تعقیب جدی" بود و دیروز در حالی که بر یک موتر/خودرو سوار بود هدف حمله هوایی قرار گرفت و همراه با سایر سرنشینان این خودرو از بین رفت.

بیشتر بخوانید: افغانستان: در صورت کشته شدن منصور، طالبان فرصت جدیدی برای صلح می‌یابند

در اعلامیه اداره امنیت ملی افغانستان ذکری از حمله هواپیمای بدون سرنشین، پهپاد، آمریکا نشده است. پیشتر وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرده بود که ملا منصور هدف حمله هواپیمای بدون سرنشین قرار گرفته است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون طی بیانیه‌ای اعلام کرده طی یک حمله هوایی ملا منصور، جانشین ملا محمد عمر، رهبر سابق طالبان را هدف قرار داده است. به گفته پنتاگون، باراک اوباما، رئیس جمهوری، شخصا دستور این حمله هوایی را صادر کرده است. هنوز از کشته شدن قطعی ملا منصور در جریان این حمله هوایی گزارشی منتشر نشده است.

آن طور که مقام‌های آمریکایی می‌گویند این حمله توسط پهپادهای آمریکایی در یک منطقه دور افتاده پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان صورت گرفته و طی آن ملا منصور و یک طالب دیگر مورد هدف قرار گرفته‌اند.

پنتاگون ملا منصور را مسئول حملات گسترده اخیر در کابل و دیگر نقاط افغانستان معرفی کرده و در بیانیه خود نوشته "از زمان مرگ ملا محمد عمر و رهبری احتمالی ملا منصور، طالبان حملات بسیاری را صورت داده که به مرگ دهها هزار نفر از شهروندان افغان و بسیاری از ماموران امنیتی افغانستان در کنار نظامیان آمریکایی و سایر سربازان ائتلاف در این کشور انجامیده است.

با وجود این که رسانه‌های آمریکایی از احتمال مرگ ملا منصور در جریان این حمله هوایی سخن می‌گویند، پنتاگون اعلام کرده در حالی که تقریبا مطمئن است خودرو حامل ملا منصور را هدف قرار داده اما هنوز در حال بررسی نتایج این حمله هوایی است و نتایج قطعی آن را متعاقبا اعلام خواهد کرد.

همزمان، یک مقام آمریکایی گفته رهبران پاکستان و افغانستان هر دو در جریان این حمله قرار گرفته‌اند؛ هر چند این مقام آمریکایی مشخص نکرده آیا تماس با رهبران این دو کشور پیش از حمله پهپادها صورت گرفته و یا پس از آن.

بیشتر بخوانید: اختر منصور چگونه 'امیرالمؤمنین طالبان' شد؟

در ماه‌های گذشته و پس از مرگ ملا محمد عمر، بنیانگذار و رهبر طالبان که تابستان گذشته علنی شد اما زمان آن به سال ۲۰۱۳ نسبت داده شد، گزارش های متعددی از بالا گرفتن اختلاف بر سر "اجماع و بیعت" میان فرماندهان طالبان با رهبری ملا اختر محمد منصور منتشر شده بود.

 

ملامنصور کیست؟

ملا منصور ۵۶ ساله، از تبار اسحاق‌زی از قوم پشتون قندهار است. او هم همچون بسیاری از اعضای طالبان در مدرسه حقانیه در پاکستان آموزش دیده است.

در دوران حاکمیت طالبان، ملا منصور به عنوان وزیر هوانوردی 'امارات اسلامی طالبان' کار کرد و با حمله آمریکا و سرنگون شدن دولت طالبان او هم مانند ملا محمد عمر فراری شد.

ملا منصور سپس به عضویت شورای کویته درآمد و در سال‌های اخیر که ملا برادر به زندان پاکستان افتاده بود، به‌عنوان فرد شماره دوم طالبان فعالیت داشت.

ملا منصور در غیاب ملا محمد عمر، سرپرستی تمام فعالیت‌های سیاسی، نظامی و تبلیغاتی طالبان را بر عهده داشت و خط مشی طالبان را تعیین می‌کرد.

اما ظاهرا برای نگهداشتن اتحاد طالبان، مرتب از نام ملا عمر بهره می‌گرفته است.

دفتر سیاسی قطر طالبان هم به اجازه شورای کویته که در رهبری آن منصور قرار داشت، شکل گرفت.

با وجود این، پنتاگون دربیانیه روز شنبه خود از ملا منصور به عنوان مانعی جدی بر سر مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان یاد کرده است. دولت افغانستان هنوز به خبر "کشته شدن احتمالی" ملا منصور واکنش نشان نداده است.

مکان جغرافیایی این حمله آن طور که گزارش شده در حوالی شهر احمد وال در منطقه‌ مرزی میان پاکستان و افغانستان بوده و خودرویی که گزارش شده حامل ملا منصور بوده در خاک پاکستان مورد هدف قرار گرفته است؛ موضوعی که می‌تواند دوباره موضوع همکاری اسلام آباد و واشنگتن در مبارزه با طالبان را به بحثی داغ تبدیل کند.

پنج سال پیش، وقتی در روز اول ماه مه (۲۰۱۱) باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، شخصا خبر کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده را اعلام کرد، خیلی زود جزئیات حمله سری تفنگداران دریایی آمریکا به مجموعه مسکونی بن لادن در ابیت آباد پاکستان، به تنش جدی میان دولت پاکستان و کاخ‌سفید بدل شد.

 

فرصت جدید طالبان برای صلح

دفتر ریاست جمهوری افغانستان حمله به ملا اختر محمد منصور، رهبر گروه طالبان توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا را تایید می‌کند اما در مورد مرگ او گفته است دولت تلاش دارد تا جزئیات بیشتر در مورد این حمله را به دست بیاورد و با مردم شریک سازد. دفتر ریاست جمهوری افزوده که در صورت کشته شدن ملا منصور، فرصت جدیدی برای آن گروه‌های طالبان است که می‌خواهند از جنگ و خون ریزی دست کشیده، از خاک بیگانه گان به وطن برگشته و به روند صلح بپیوندند که از جانب خود افغانها پیش برده می‌شود. ارگ ریاست جمهوری از تمامی گروه‌های طالبان خواسته که "از داعیه مردم و دولت افغانستان برای تامین صلح استقبال نموده و به زندگی صلح آمیز بپیوندند."

درخبرنامه روز، یکشنبه ۲ جوزا (خرداد) دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده که "او (ملا اختر منصور) با پناه گرفتن در خاک بیگانه همچنان به تزویر، کتمان حقایق، کشتار مردم بیگناه، ترور، وحشت، قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از پیشرفت و توسعه افغانستان دست می‌زد و در تداوم جنگ لجوجانه تاکید می‌کرد."

ریاست جمهوری افغانستان افراد وابسته به او را به قساوت علیه مردم متهم کرده‌ است.

در این خبرنامه آمده که این عملیات بار دیگر نشان می‌دهد که "تروریستان و آنانیکه جنگ و خشونت پیشۀ‌شان است، در هیچ جای مصئون نخواهند بود."

عبدالله عبدالله رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان نیز با تایید حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به خودرو (موتر) حامل ملا اختر منصور گفت که این هواپیماها "موتر حامل منصور را در بیرون از سرحدات (مرزهای) افغانستان هدف قرار داده و احتمال بیشتر می‌رود که او کشته شده باشد."

آقای عبدالله افزود که نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکا در حال بررسی این موضوع هستند و احتمال مرگ او بیشتر است.

رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان گفت: "... در صورت تایید خبر مرگ او تغییر بزرگ در وضعیت طالبان و ضربه‌ای برای آنان است."

آقای عبدالله نیز ملا منصور را "مانع" گفتگوهای صلح افغانستان اعلام کرد و گفت که مرگ او ممکن است فرصتی باشد برای کسانیکه از جنگ و خشونت دست نکشیده‌اند، تا جنگ را ترک کنند.

آقای عبدالله افزود که شب گذشته دولت آمریکا، حکومت افغانستان را از این موضوع اطلاع داد.

 

اطلاعات منجر به هدف گیری ملامنصور

به گفته محمد وزیری یکی از کارشناسان این حوزه، جدای از سرنوشت ملا اختر منصور و تاثیری که این تحول بر طالبان و مذاکرات صلح بین افغانستان و گروه طالبان دارد، نکته مهم دیگر، اطلاعاتی است که منجر به هدف‌گیری ملا منصور شده است. ملا منصور در منطقه‌ای در پاکستان و در نزدیکی مرز با افغانستان مورد هدف قرار گرفته است. گمانه‌زنی‌های مختلفی می‌توان درباره رهگیری ملا منصور و هدف قرار دادن وی ارایه داد؛ اما شاید مهمترین آنها این باشد که این اقدام بدون کمک اطلاعاتی پاکستان تقریبا ناممکن بوده است. با این احتساب چه چیزی ممکن است باعث ارایه این کمک اطلاعاتی بوده باشد؟ رابطه پاکستان و آمریکا روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد. آمریکا خواهان اقدامات بیشتری از سوی پاکستان است. به گزارش رسانه‌ها در واقع مجلس نمایندگان آمریکا اخیرا به لایحه‌ای دفاعی رای داد که کمکهای نظامی این کشور به اسلام آباد را منوط به همکاری بیشتر پاکستان در مقابله با ستیزه‌جویان کرده است. مقامات مجلس آمریکا در چند هفته گذشته بر سر کمکهای این کشور به پاکستان برای خرید جنگنده‌های اف-۱۶ نیز شرایطی عنوان کرده بودند. شاید کمک به رهگیری ملا منصور را که از جمله عامل کلیدی شکست مذاکرات طالبان با افغانستان بوده است، بتوان در این راستا تعبیر کرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٣-١٣٩۵, ١٨:۴٨

   

پر مبحث ترین ها