سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روایت خجسته از دیدار 6 ساعته هیات پارلمانی ایران با سیدحسن نصرالله

رئیس هیأت پارلمانی ایران که به سوریه و لبنان سفر و با سیدحسن نصرالله دیدار کرده است توضیحاتی درباره این سفر و رایزنی‌های صورت گرفته به رسانه‌ها ارائه داد.

امیر خجسته در نشستی خبری در حاشیه جلسه علنی صبح مجلس، ‌گفت: با توجه به شرایط حساس منطقه و دعوتی که از سوی مجلس سوریه، مجلس لبنان و حزب‌الله داشتیم هیأت پارلمانی ایران به این دو کشور اعزام شد. در لبنان دیدارهای مختلفی داشتیم از جمله با اعضای فراکسیون نمایندگان حزب‌الله مجلس دیدار و گفت‌وگو کردیم.

وی تصریح کرد: هدر دیدار با رئیس مجلس لبنان سیاست‌های مشترک دو کشور در رویارویی با دشمن صهیونیستی به بحث گذاشته شد. همچنین از طرف رئیس مجلس شورای اسلامی از ایشان دعوت کردیم که سفری به ایران داشته باشد. بحث دیگری که مطرح شد توافقنامه‌های بین ایران و لبنان بود که برخی از آنها عملی شده و برخی دیگر باید عملیاتی شود.

اهم اظهارات رییس هیات پارلمانی ایرانی در سفر به سوریه و لبنان را در ادامه بخوانید؛

* در دیدار با دولت و مجلس لبنان با صراحت اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای دفاع از مقاومت را دارد و ما با تمام توانمان از مقاومت، حزب‌الله و لبنان دفاع می‌کنیم. همچنین برای کمک‌های نظامی به دولت لبنان اعلام آمادگی کردیم.

*همانطور که آقای شمخانی نیز با صراحت اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران در صورت درخواست آنان کمیته نظامی به لبنان اعزام می‌کند. ما هیچ خط قرمزی برای کمک به ارتش لبنان و مبارزه با تکفیری‌ها و رژیم صهیونیستی نداریم. آقای شمخانی نیز در سفرشان به لبنان تأکید کردند که زرادخانه‌های ایران برای ارتش لبنان گسترده شده است.

*جلسه شش ساعته‌ای نیز با سیدحسن نصرالله داشتیم و کلیه موارد منطقه را مطرح کردیم. حزب‌الله به عنوان یک قدرت منطقه‌ای قدرت‌نمایی می کند و نام حزب‌الله رعب و وحشت در دل تکفیری‌ها و صهیونیست‌ها ایجاد کرده. مواردی که سیدحسن نصرالله مطرح کرد موارد جالبی بود. ایشان از برنامه‌های آینده حزب‌الله و از اینکه حزب‌الله به عنوان یک امید در لبنان است، صحبت کردند. ایشان گفتند ما در چهار جبهه می‌جنگیم، جبهه صهیونیست‌ها، ‌جبهه سوریه، جبهه تکفیری‌ها و در جبهه کشورهای خودفروخته منطقه که حزب‌الله را به شدت تحت فشار قرار داده‌اند چرا که موقعیت‌شان در خطر است.

* ما بازدیدهایی نیز از جنوب لبنان داشتیم که طی آن متوجه شدیم ارتش پنهان حزب‌الله حالت آماده‌باش دارند و هر حرکت اسرائیل را سرکوب می کنند.

* در جلسه‌ای که با رئیس مجلس و نخست‌وزیر سوریه داشتیم بحث‌های مفصلی مطرح شد. آنچه در سوریه دیدیم، امید در بین مردم، ارتش، مقاومت و برتری ارتش سوریه نسبت به تکفیری‌ها بود. وضعیت میدانی نیز بسیار خوب بود. به خصوص در پنج ماه اخیر که روسیه ورود پیدا کرده است.

* یکی از نکات مهم بازسازی سوریه است که ایران و روسیه اولویت اول بازسازی را دارند. ما باید مقدماتی را ایجاد کنیم که ایران و روسیه کشورهایی باشند که در سوریه نقش‌آفرینی کنند.

* 10 هزار ایرانی مقیم سوریه هستند که با مذاکراتی که انجام دادیم بنا بر این شد که بشار اسد اقامت رایگان در اختیار آنان قرار دهد؛ جمهوری اسلامی ایران نیز قول داده گذرنامه رایگان به آنها داده شود. همچنین درباره برقراری سفرهای زارتی زائرن ایرانی به سوریه بحث هایی شد و به نتایج خوبی رسید.

*سوریه به آتش‌بس تمایل دارد، آتش‌بس موقت ایجاده شده است. اگر گفت‌وگوهای سوری- سوری در ژنو به نتیجه نرسید سرنوشت تکفیری‌ها در جبهه‌های جنگ مشخص خواهد شد.

 

 

 

lمنبع:خبر انلاین

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠١-١٣٩۵, ١٠:٢٢

   

پر مبحث ترین ها