سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران به کلوپ فروشندگان خدمات غنی‌سازی اورانیوم پیوست

بروز شده : ٣-٠٩-١٣٩۴, ١٠:٠١    نسخه چاپی    
در روزهای آینده خبرهای خوب تبادل سوخت با روس‌ها را اعلام خواهیم کرد.

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی پس از پایان نشست خبری مشترک روسای جمهور ایران و روسیه با بیان اینکه ایران به کلوپ فروشندگان خدمات غنی سازی اورانیوم پیوست، گفت: تعداد کشورهایی که جزو فروشندگان خدمات غنی سازی هستند بسیار اندک است.

وی افزود: حدود ۹ تن اورانیوم غنی سازی شده به روس ها می فروشیم، پول غنی شدن تبدیل و ماده اولیه اش را می گیریم و ما به ازای آن ۱۴۰ تن اورانیوم طبیعی وارد می کنیم که رقم بسیار بالایی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این کار شکرخدا پیش می رود توافقنامه آن هم امضا شد و قدم های لازم را در این زمینه بر می داریم.

صالحی یادآور شد: خبرگزاری روسیه هم اعلام کرد که ولادیمیر پوتین دستورات لازم را در این خصوص داده است. این کار بسیار مهمی است که با روس ها آغاز کردیم و در روزهای آینده هم خبر خوب آن را در خصوص تبادل سوخت اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه روس‌ها در طول مذاکرات همراهی، همکاری و حمایت خوبی داشتند، گفت: آنها همچنین متعهد شدند برخی اقدامات که در برجام پیش بینی شده با کمک روس ها انجام دهیم که از آن جمله می توان به تولید ایزوتوپ های پایدار اشاره کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: ایزوتوپ های پایدار بسیار مهم هستند چرا که نیاز به سانتریفیوژهای ویژه ای دارند.

صالحی تاکید کرد: ما همه سانتریفیوژهای ایران را با کمک روس ها به گونه ای ارتقا می دهیم که توانایی تولید ایزوتوپ های پایدار را داشته باشند و کار در این باره ادامه دارد.

وی گفت: کار دیگری که با روس ها در صدد انجام آن هستیم و در نوع خود نیز بسیار مهم است ساخت مجتمع های سوخت نیروگاهی همچون بوشهر است که امیدواریم این را هم درچارچوب برجام انجام دهیم تا ایران بتواند در آینده با لیسانس روسیه، سوخت های بوشهر را تامین کند.

 

منبع: صدا وسیما

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٩-١٣٩۴, ١٠:٠١

   

پر مبحث ترین ها