سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک کارشناس مسائل سیاسی:

برجام برای به ثمر نشستن به حمایت مردم نیاز دارد

یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به ظرفیت‌هایی که در برجام وجود دارد گفت: به ثمر نشستن این ظرفیت‌ها نیاز به حمایت مردم دارد.

محمد سبحانی که یکی از مهمانان غرفه روزنامه 19 دی در نمایشگاه مطبوعات بود، با اشاره به اینکه برجام یک سند تاریخی برای کشور ما بود اظهار داشت: این سند خدمت بزرگی به کشور ما کرده است.

وی با اشاره به اینکه برجام مدل جدیدی را در نظام بین‌الملل ایجاد کرده افزود: این مدل جدید احتمالاتی که در رابطه با ایران در شرایط قبلی وجود داشت را کنار گذاشت و به عنوان یک مدل به حل باقی معضلات میان ایران و غرب هم کمک می‌کند.

سفیر سابق ایران در لبنان اضافه کرد: اگر تاریخچه قطعنامه‌های سازمان ملل متحد را بازبینی کنید متوجه خواهید شد که در طول عمر سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای در فصل هفت برای کشوری صادر نشد که در نهایت به جنگ، تسلیم یا استمرار تحریم برسد.

وی با اشاره به اینکه برجام پس از 6 قطعنامه سازمان ملل متحد تدوین شد گفت: برجام مدلی ایجاد کرد که این مدل می‌تواند کشور ما، منطقه و جهان را در مسیر یک بازی برد برد یاری می‌دهد چرا که برجام مدل چهارمی است که نه جنگ در آن گنجانده شده و نه تسلیم و تحریم و پس از 10 سال کشور ما را به جایگاه چهاردهمین کشور هسته‌ای دنیا می‌رساند.

برجام نبود، یک قطره نفت نمی‌فروختیم

سبحانی خاطرنشان کرد: باید تصور کنیم که اگر برجام نبود و از دو سال پیش همان روش آقای جلیلی در مذاکرات را دنبال می‌کردیم، تا امروز به جایی رسیده بودیم که فروش نفت ما تقریبا به صفر میرسید و در آن صورت تصور کنید که کشور را چگونه می‌خواستیم اداره کنیم؟

وی با اشاره به اینکه سومین مسئله این است که باید دقت کنیم برجام چه فرصت‌هایی برای کشور ایجاد کرده گفت: از دی ماه رفع تحریم‌ها آغاز شده و تحریم‌هایی پایان می‌پذیرد که تجار و تولیدکننده‌های ما را در شرایط بسیار سختی قرار داده است. گاهی می‌بینیم یک کارخانه همه چیز دارد و فقط معطل یک قطعه مانده که با تحریم نمی‌شود به آن دست یافت و باید در نظر داشته باشیم که اینها ثروت کشور است که بی فایده مانده است.

این کارشناس سیاسی اظهار داشت: برجام فرصتی ایجاد می‌کند که ثروت ایران به کشور بازگردد و به تجار و تولیدکننده ما فضای جدیدی برای کار و تلاش می‌دهد. برجام سرمایه‌های مردم را که از کشور فرار کرده به کشور بازگردانده و سرمایه‌های خارجی را هم وارد کشور می‌کند.

برای استفاده از ظرفیت برجام آماده نیستیم

وی با اشاره به اثر برجام در روابط سیاسی کشور ما با دیگر کشورها اظهار داشت: آنقدر این اثرات بسیار است که باید بترسم که نتوانیم پاسخگوی آن باشیم و آنقدر هیئت‌های اقتصادی هر روز به کشور ما می‌آید که گاهی متعجب می‌شویم که اینهمه سرمایه‌گذاری و همکاری اقتصادی چطور میتواند در فضای کنونی کشور صورت بگیرد.  

سبحانی معتقد است دولت در بخش‌های مختلف آمادگی استفاده مطلوب از فضایی که برجام ایجاد کرده را ندارد و طرح‌ها و موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در دسترس برای گروه‌هایی که از کشورهای مختلف هر روز به تهران می‌آیند، نداریم.

وی گفت: بخشی از این مشکل به این برمی‌گردد که برجام عمر زیادی ندارد و البته تلاش خوبی در دولت برای استفاده از این فرصت دیده می‌شود اما آمادگی مطابق انتظار نبود.

این کارشناس مسائل سیاسی برجام را به یک نهال تشبیه کرد و افزود: مردمی که این نهال را غرس کردند باید پای کار باشند و این نهال را حمایت کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور ما به خوبی وجود دارد اما اگر یک فضای ناامنی از سوی رسانه‌ها یا برخی جریانات به وجود بیاید، این فرصت هدر خواهد رفت.

سبحانی با اشاره به اینکه برخی طوری برخورد می‌کنند که انگار برجام دشمن ملت است خاطرنشان کرد: شک نکنید دادن یک تصویر بد به سرمایه‌گذار خارجی، موجب فرار سرمایه‌ها خواهد شد.

وی با بیان اینکه امیدوارم فضایی که ایجاد شده به انتخابات اسفند مربوط باشد و شرایط پس از آن عادی شود اضافه کرد: اگر قرار باشد پس از آن همینطور بحران سازی شده و تصاویر دوگانه از ایران به خارج منتقل شود، بدون شک بر میزان سرمایه اثر خواهد گذاشت.

سفیر سابق ایران در لبنان با اشاره به اهمیت زمینه‌سازی برای دولت‌ها گفت: دولت اصلاحات کار خود را از جایی آغاز کرد که پیش از آن دولت سازندگی تلاش بسیاری در عرصه اقتصادی انجام داده بود و زمینه برای بسیاری از اقدامات فراهم بود اما این دولت از این نظر در شرایط بدی قرار دارد.

وی ادامه داد: دولت یازدهم باید زمینه‌ها را برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های برجام یک تنه به وجود بیاورد و این در حالی است که مصیب‌های زیادی از جمله طرح‌های نیمه تمام از دولت قبل برای این دولت به ارث رسیده و آزار و اذیتی که متوجه این دولت است، با دولت‌های قبل قابل مقایسه نیست.

سبحانی با اشاره به بدهی‌های نجومی که از دولت قبل به دولت یازدهم به ارث رسیده ابراز داشت: 200 هزار میلیارد تومان بدهی رقمی است که در این زمینه شنیده می‌شود و اینها نشان می‌دهد باید از این دولت بسیار حمایت کرد تا این مشکلات حل شود.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه دولت باید به 8 درصد نرخ رشد اقتصادی برسد و این درحالی است که آقای روحانی نرخ رشد اقتصادی منهای 6 درصد را تحویل گرفته است و فاصله زیادی با شرایط مطلوب وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٨-١٣٩۴, ١٢:١١

   

پر مبحث ترین ها