سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نترسید‎؛ بازارتان کساد نخواهد شد

گروه دلواپس بیش و پیش از آن که از توافق هسته ای نگران باشند،‌ دلواپس آن هستند که چرخ اقتصاد، صنعت و علم نچرخد یا لااقل به کندی بچرخد.

 

دیگر لازم نیست دلواپس باشید. رئیس جمهور برای شما برنامه ویژه ای دارد. این بار نه تصویب برجام که اجرای آن نیز نخواهد توانست جلوی منافع شما را بگیرد؛ چرا که رئیس جمهور روحانی وعده داد تا از منافع شما نیز صیانت کند و این همان مشی ذاتی دولت اعتدال است.

از 22 خرداد 1392 زمانی که سید حسن روحانی در کمال ناامیدی توانست بر صندلی پاستور تکیه کند‏، بیش از 2 سال می گذارد؛ دو سالی که به نظر می رسد با وجود موانع بسیار برای دولت و رئیس آن حکم دو دهه را داشته است. ۷ خرداد ۹۲، پس از آن که حسن روحانی در برنامه زنده تلویزیونی، کلیدی را به عنوان «کلید تدبیر» به مردم نشان داد، ستاد انتخاباتی وی اعلام کرد که «کلید» نماد ستاد انتخاباتی اوست. کلیدی که تا این لحظه به خوبی به وظایف خود عمل کرده است اگر چه هر لحظه بیم ترک برداشتن آن می رود. از مهم ترین قفل هایی که تاکنون توسط کلید روحانی گشوده شده است‏، می توان به توافق هسته ای اشاره کرد. سرانجام پس از بیست و دو ماه مذاکره دولت روحانی، محمدجواد ظریف به همراه تیم مذاکره کننده ایرانی بعد از ۱۷ روزه مذاکره فشرده، ۲۳ تیرماه در وین پایتخت اتریش موفق به دستیابی به یک توافق جامع و نهایی با گروه_۱+۵، بر سر آینده برنامه هسته‌ای ایران شدند.

آن چه این روزها در داخل کشور اتفاق می افتد، نشان می دهد گروه دلواپس بیش و پیش از آن که از توافق هسته ای نگران باشند،‌ دلواپس آن هستند که چرخ اقتصاد، صنعت و علم نچرخد یا لااقل به کندی بچرخد. همان طور که رئیس جمهور روز گذشته تأکید کرد، “ما به دنبال مذاکرات و دنبال سرمایه گذاری در این کشور هستیم همین امروز 50 شرکت مهم بین المللی میهمان تهران هستند همین روزها صدها سرمایه گذار بین المللی در تهران و در شهرهای دیگر رفت و آمد می‌کنند ما به حول و قوه الهی طبق برنامه اقتصاد مقاومتی طبق خواست ملت ایران و رهبر معظم انقلاب بعد از این توافق هم به نفع ملت، سرمایه و تکنولوژی را جذب خواهیم کرد و هم محدودیت در مناسبات بین المللی را کنار خواهیم گذاشت و شرایط برای حرکت اقتصادی و سرمایه گذاری مشترک و صادرات پایدار و ارتقاء بهره وری را انجام خواهیم داد.”

با این حال کماکان گروه دلواپس داخلی به هر ریسمانی چنگ می زنند تا به هر میزان ممکن چوب لای چرخ بگذارند. “روزی مردی برای خود خانه ای بزرگ و زیبا خرید که حیاطی بزرگ با درختان میوه داشت. در همسایگی او خانه ای قدیمی بود که صاحبی حسود داشت که همیشه سعی می کرد اوقات او را تلخ کند و با گذاشتن زباله کنار خانه اش و ریختن آشغال آزارش می داد. یک روز صبح خوشحال از خواب برخاست و همین که به ایوان رفت دید یک سطل پر از زباله در ایوان است. سطل را تمیز کرد، برق انداخت و آن را از میوه های تازه و رسیده حیاط خود پر کرد تا برای همسایه ببرد.وقتی همسایه صدای در زدن او راشنید خوشحال شد وپیش خود فکر کرداین بار دیگر برای دعوا آمده است. وقتی در را بازکرد مرد به او یک سطل پر از میوه های تازه و رسیده داد و گفت : " هر کس آن چیزی را با دیگری قسمت میکند که از آن بیشتر دارد ....." حال حکایت دولت و دلواپسان است. یک روز صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به مرگ، اعدام و سیمان گرفتن تهدید می شود و روز دیگر همین فرد تهدید شونده به ملاقات تهدید کننده بیمار می رود. هر کس آن چیزی را با دیگری قسمت میکند که از آن بیشتر دارد.

آخرین مصداق از این حکایت به سخنان روز گذشته روحانی بازمی گردد. او خطاب به دلواپسان تأکید کرد:‌ ما حق نداریم از جیب شعار دهیم؛ هرکس می‌خواهد شعار دهد، از زندگی و جیب خود شعار دهد نه از زندگی فقرا و محرومان؛ ما با دنیا با شهامت و قدرت مذاکره کردیم و تمام حقوقمان را گرفتیم. چه کسی هست که از افتخار ملت ایران ناراحت است؟ چه کسی هست که از غرور ملت ایران ناراحت است؟ چه کسانی از رفع تحریم ناراحت هستند؟ والله شما هم ضرر نمی‌کنید بعد از تحریم این منفعت برای شما هم خواهد بود، نگران نباشید دکان شما کساد نمی‌شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٧-١٣٩۴, ١٧:۵١

   

پر مبحث ترین ها