سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

محمدهاشمی علت جدایی از کارگزاران را گفت

بروز شده : ۴-٠۵-١٣٩۴, ١٧:۴٧    نسخه چاپی    
ظهارنظري توسط يكي از بزرگان حزب انجام شد كه اعلام كرد حزب كارگزاران حزبي است ليبرال دموكرات مسلمان. ما در جامعه اسلامي هستيم و اين واژه‌ها با هم نمي‌خواند.

محمدهاشمی علت جدایی از کارگزاران را گفت
- محمدهاشمی عضو سابق شورای مرکزی حزب کارگزاران به روزنامه اعتماد درباره جزييات فرآيند خروج‌تان از حزب كارگزاران هم توضيح داد. وگفت:
اظهارنظري توسط يكي از بزرگان حزب انجام شد كه اعلام كرد حزب كارگزاران حزبي است ليبرال دموكرات مسلمان. ما در جامعه اسلامي هستيم و اين واژه‌ها با هم نمي‌خواند. ليبراليسم امروز در برابر اسلام قد علم كرده است. ليبراليسم با اسلام قابل جمع نيست. به عنوان يك لفظ قشنگ است اما محتواي آن با محتواي حزب ما همخواني نداشت. برخي واژه‌ها مطرح مي‌شد كه موضوع ملي‌گرايي را پررنگ مي‌كرد. ما ملي‌گرا نيستيم. در مقطعي از مرحوم بازرگان پرسيدند فرق شما با امام چيست؟ او مي‌گويد: «امام ايران را براي اسلام مي‌خواهد و من اسلام را براي ايران مي‌خواهم.» فرق اين دو عبارت زياد است. بنابراين ما در چارچوب قانون اساسي جمهوري اسلامي حزب تشكيل داديم و يك حزب سياسي مسلمان بوديم. آنجايي كه تعارضي بين اسلام و مسائل ديگر پيش مي‌آيد ما موظف هستيم كه اسلام را بپذيريم. ما بايد تعهد خود را بپذيريم و مردم را فريب ندهيم. من ديدم كه اين نوع گفتمان‌ها و نگرش‌ها به ماهيت حزب لطمه مي‌زند و به آرماني كه داشته صدمه مي‌زند. وقتي حرفي زده مي‌شود موافق و مخالف پديد مي‌آيد و كم‌كم جبهه‌بندي مي‌شود كه براي حزب خوب نيست. من براي پرهيز اين نوع مسائل و جبهه‌بندي و بر اساس اعتقاداتي كه خودم داشتم اين كار را كردم. جمله‌اي كه آقاي بازرگان گفته است صداقت او را نشان مي‌دهد. ما با امام بوديم و از نظر سياسي و نحوه زندگي پيرو او بوديم. امام مرجع تقليد من بوده است بنابراين نمي‌توانستيم چيزي را كه عدول از خط امام باشد بگوييم. حتي چيزي كه به ظاهر متفاوت باشد را نمي‌توانيم بيان كنيم. مسائل اينچنين بود كه اشاره كردم و من در زندگي شخصي‌ا م اعتقاداتي دارم و بر اساس آنها تحليل مي‌كنم و تصميم مي‌گيرم. منظور من اين نوع مقولات بود. كساني كه در حزب بودند و هستند از دوستان من بودند و سال‌ها با هم كار كرده‌ايم. الان هم با هم دوست هستيم.
گفتنی است جمله معروف:"ما لیبرال دمکرات مسلمان هستیم" را حسین مرعشی گفته بود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۵-١٣٩۴, ١٧:۴٧

   

پر مبحث ترین ها