سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تولید نفت عراق در بالاترین سطح 10 سال گذشته؛2.68 میلیون بشکه در روز

حسین شهرستانی معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی تاکید کرد ظرفیت تولید نفت عراق تا سال 2020 به بیش از 11 میلیون بشکه خواهد رسید
  فارس نوشت: سازمان بین المللی انرژی اعلام کرد تولید نفت عراق با 350 هزار بشکه افزایش طی شش ماه گذشته به 2.68 میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش روزنامه فایننشال تایمز به نقل از سازمان بین المللی انرژی افزود ظرفیت تولید نفت عراق به بالاترین حد خود در ده سال اخیر رسیده است و این رقم طی شش ماه گذشته با 350 هزار بشکه افزایش به بیش از 2.68 میلیون بشکه در روز رسیده است .
یکی از مهمترین نگرانیهای بازار جهانی نفت طی سالهای گذشته کمبود سرمایه گذاری در صنعت نفت عراق و خسارات شدید صنعت نفت این کشور از دهها سال جنگ، تحریم و اشغال بوده است . با آغاز تنشهای سیاسی و درگیریهای داخلی که موجب کاهش تولید نفت لیبی شد عراق میزان تولید نفت خود را از ماه اوت تا کنون 15 درصد افزایش داده است . میزان تولید نفت عراق هم اکنون به بالاترین حد خود از نوامبر 2001 رسیده است .
ظرفیت تولید نفت عراق از ماه اوت تا کنون بیش از 250 هزار بشکه افزایش داشته است . حسین شهرستانی معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی تاکید کرد ظرفیت تولید نفت عراق تا سال 2020 به بیش از 11 میلیون بشکه خواهد رسید . البته کارشناسان انرژی بر این باورند که با توجه به کمبود منابع آبی عراق برای تولید نفت و کمبود سرمایه گذاری کافی در زیر ساختهای صنعت نفت این رقم غیر واقعی و بلند پروازانه است .
عراق از سال 2008 تا کنون با برگزاری سه دور مناقصه بین المللی 11 میدان بزرگ نفتی خود را به شرکتهای خارجی واگذار کرده است .
شرکت بریتیش پترولیوم برنده مناقصه توسعه میدان نفتی رمیله بزرگترین میدان نفتی عراق شده است . شرکت سی ان پی سی چین نیز شریک اصلی این شرکت در این پروژه به شمار می رود . شرکت رویال داچ شل نیز پروژه میدان نفتی مجنون را با شرکت پتروناس مالزی در اختیار گرفته است .
سازمان بین المللی انرژی پیش بینی کرد ظرفیت تولید نفت عراق تا سال 2015 میلادی یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و به 3.7 میلیون بشکه در روز خواهد رسید . عراق تا سال 2015 میلادی با پیشی گرفتن بر ایران به دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک پس از عربستان تبدیل خواهد شد.

/
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠١-١٣٩٠, ٠۵:١١

   

پر مبحث ترین ها