سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مرسی متهم به همکاری با سپاه پاسداران شد!

مرسی تنها رئیس جمهوری بود که در انتخابات آزاد در مصر به قدرت رسیده است. او اینک به "جاسوسی" و "توطئه برای تروریسم" متهم شده است.
محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر که سال گذشته در پی تظاهرات گسترده مخالفانش، در کودتای ارتش از قدرت برکنار شد، به اتهام همکاری با سپاه پاسداران ایران مجددا تحت محاکمه قرار می گیرد.

مرسی تنها رئیس جمهوری بود که در انتخابات آزاد در مصر به قدرت رسیده است. او اینک به "جاسوسی" و "توطئه برای تروریسم" متهم شده است.

دادستانی او را به اتفاق ٣۵ نفر دیگر به ادعای همکاری با جنبش فلسطینی حماس، گروه لبنانی حزب الله و سپاه پاسداران ایران برای انجام حملات تروریستی در مصر متهم کرده است.

در صورت ثابت شدن این اتهامات در دادگاه، مرسی ممکن است به اعدام محکوم شود.

دادستانی تاکنون چهار سری اتهام و کیفرخواست علیه مرسی تهیه و تنظیم کرده است.

کیفرخواست اول در خصوص فرار او از زندان در سال ٢٠١١، همزمان با اعتراضات 'بهار عربی' در مصر بوده است؛ کیفرخواست دوم در خصوص "تحریک به کشتار معترضان" در دوره ریاست جمهوری اوست و کیفرخواست سوم در باره "توهین به مقامات قضایی" است.

پس از کودتای ارتش مصر علیه مرسی در ژوئیه ٢٠١٣، سازمان اخوان المسلمین و دیگر احزاب مخالف دولت فعلی مصر سرکوب شده اند.

صدها نفر نیز در درگیری های خیابانی میان طرفداران مرسی و نیروهای امنیتی کشته شده اند.

طرفداران مرسی می گویند که او و دیگر رهبران اخوان المسلمین قربانی انگیزه های سیاسی حکومت جدید هستند که پس از کودتای سال گذشته به قدرت رسید.

مرسی پیشتر در دادگاه گفته است که دادگاه رسیدگی کننده به اتهامات علیه خود را مشروع نمی داند و اصرار ورزیده که رئیس جمهور مشروع مصر است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١١-١٣٩٢, ١٨:۵۴

   

پر مبحث ترین ها