سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شش نماینده مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

تکان دهنده تر از زلزله

بروز شده : ۵-٠٩-١٣٩۶, ١٠:۴٨    نسخه چاپی    
زلزله کرمانشاه ۴۵۰ کشته بر جای و داغی بزرگ بر دل مردم ما گذاشت اما در ۹ روز تصادفات در ایران این تعداد از هموطنان مان جان می دهند بدون این که زمین بلرزد یا گردباد و طوفانی بیاید.

 فاطمه محمدی

زلزله کرمانشاه ۴۵۰ کشته بر جای و داغی بزرگ بر دل مردم ما گذاشت اما در ۹ روز تصادفات در ایران این تعداد از هموطنان مان جان می دهند بدون این که زمین بلرزد یا گردباد و طوفانی بیاید.

با وجود تاکیدی که روی افزایش نسل در ایران است اما متاسفانه خودروهای داخلی به راحتی نسل کشی می کنند؛ مردمی که زنده زنده در خودروهای پژو آتش گرفتند، اتوبوس های اسکانیاهایی که به دلیل نداشتن استانداردهای لازم مردم را در خود گیر انداخت و سوزاند، خودروهای صفری که در جاده سیبک شکستند و یا به راحتی منحرف می شوند، شرح حال امروز خودروهای ساخت داخل است و پاسخگو نبودن مسئولان مربوطه نارضایتی مردم را به همراه داشته است.

اسفند سال ۹۱ بود که مصطفی افضلی‌فرد سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم با اشاره به اظهارات دبیر انجمن خودروسازان درباره عمل نکردن به دستورالعمل شورای رقابت گفته بود اگر انجمن خودروسازان دستورالعمل شورای رقابت را اجرا نکنند، این کمیسیون به عنوان قوی‌ترین دستگاه نظارتی وارد عمل خواهد شد و شکایتی را به محاکم قوه قضائیه تقدیم خواهد کرد.

اردیبهشت سال ۹۳ نیز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم در جلسه ای به بررسی وضعیت تولید خودرو و استاندارد بودن آن با حضور مسئولان سازمان استاندارد، راهداری، پلیس راهنمایی ورانندگی و وزارت صنعت پرداخت.

به گفته محمدعلی پورمختار رئیس وقت این کمیسیون در آن جلسه عنوان شد سطح استانداردهای خودرو در کشور جزء پایین‌ترین سطوح در دنیا است وعلاوه بر آتش گرفتن اتوبوس اسکانیا، بسیاری از خودروهای سواری نیز بلافاصله پس از خروج از کارخانه مشکلاتی را ایجاد کرده که باعث نارضایتی و کاهش ایمنی سرنشینان شده است.

وی با تصریح بر اینکه نظارت استاندارد در تولید خودروها ضعیف است گفته بود اختیار تولید و قطعات به عهده خودروسازها گذاشته شده اما سازمان استاندارد نیز در این زمینه وظایفی را برعهده دارد لذا فعال سازی ایجاد مرکز آزمون(تست) خودروها ضروری است.

اما گویا با همه این ها و با تلاش های چند ساله این کمیسیون، آنچنان که باید صاحبان غول های خوردروسازی ایران (ایران‌خودرو و سایپا) در جهت بهبود کیفیت و خدمات تلاش نکرده اند.

باز هم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی برای بررسی و نظارت بر خودروهای داخلی و کاهش آمار تصادفات ناشی از نقص خودرو پیگیر شده که اظهارات نماینده های مجلس شورای اسلامی در این خصوص قابل تامل است.

ولی داداشی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس دهم شورای اسلامی از ورود این کمیسیون به لابی‌ها و پشت پرده صنعت خودروسازی خبر داد ابتدا گفت وگوی خبرنگار ۱۹دی را با وی می خوانید:

کسی حریف دو غول های خودروساز کشور نمی شود

از سال ۹۱، کمیسیون اصل ۹۰ پیگیر نظارت بر خودروسازان بوده اما به نظر می رسد توفیق آنچنانی بدست نیاروده، آیا دست های پشت پرده نمی گذارند به این قضایا رسیدگی شود یا کمیسیون حریف خودروسازان نمی شوند؟

پرونده‌ای در کمیسیون اصل ۹۰ تشکیل شده و پس از اعلام نتیجه کمیته اقتصادی این کمیسیون، مسئولان متخلف به دستگاه قضایی معرفی وگزارش آن به مردم اعلام می شود تا دست افرادی که در صنعت خودرو رانت دارند و باند تشکیل داده‌اند رو شود.

در این میدان به تعداد انگشتان دست یا کمی بیشتر، جان ۸۰ میلیون انسان را به مخاطره انداخته‌اند باید بررسی و آسیب شناسی و قوانین صریح و شفاف شود مسئولان صنعت خودرو باید پاسخ شفاف دهند که صنعت خودروسازی چه آسیب هایی به مردم وارد کرده است.

صنعت خودروسازی ایران در انحصار افراد خاصی قرار گرفته و چندین هزار نفر در این آسیب ها جان خود را از دست داده اند که باید به این وضعیت سر وسامان داده شود.

مسئولان صنعت خودروسازی، به فکر ارتقا کیفیت محصولات خود نیستند وتولید محصولات بی‌کیفیت با انحصارطلبی برخی از آنان، با جان مردم بازی می‌کند آنان باید به مجلس گزارش دهند که چه تحولی در این صنعت ایجاد کرده‌اند و خودروهای تولیدی چه میزان ارتقای کیفیت داشته‌ است.

به نظر شما حق جان باختگان و آسیب دیدگان را می توان گرفت؟

نیروی انتظامی، کارشناسان راهنمایی ورانندگی و کارشناسان دادگستری باید مشخص کنند که چه تعداد و چه نوع خودروهایی باعث خسارت به مردم شده و کسانی که کوتاهی کردند باید از لحاظ شرعی، عرفی و قانونی پاسخگو باشند.

درصورتی که مردم از نقص فنی و کوتاهی مسئولان مربوطه متضرر شده باشند در کمیسیون و محاکم قضایی پیگیری می شود تا حق مردم از صاحبان این صنعت گرفته شود.

آمار تلفات صنعت خودروی ایران از یک جنگ فراتر رفته است

آماری از تعداد کسانی که در خودروها به دلیل نقص فنی آتش گرفتند و آماری از این که چند درصد خودروها غیرایمن هستند دارید؟

درحال حاضر نمی توان آمار دقیقی در این خصوص ارائه داد اما آمار تلفات جاده ای و آمار تلفات صنعت خودروی ایران از یک جنگ هم فراتر رفته است؛ به صورت طبیعی در مقابل توپ و تانک یکسری بی گناه هم کشته می شوند اما این که صنعت خودروسازی این همه کشته، معلول و مصدوم و ضررهای مالی برجای بگذارد جای تامل، تحقیق و بررسی دارد.

نظارت سازمان های نظارتی مانند سازمان استاندارد را چگونه می بینید؟

این سازمان ها باید مقوله استانداردسازی را جدی بگیرند استانداردهای خودروسازی ایران باید با استانداردهای بین المللی مطابقت داشته باشد درغیر این صورت به ضرر مردم و به سود خودروسازان است.

بسیاری از قطعات بکار رفته در خودروها استاندارد بین المللی ندارد که باعث انواع تصادفات ناشی از نقص فنی شامل آتش سوزی و انحراف خودرو می شود.

سازمان استاندارد باید پیگیری این قضیه را وظیفه خود بداند؛ در برنامه شش توسعه نیز موارد خوبی به نفع سازمان استاندارد تصویب شد تا پیگیر استاندارد سازی تمام صنایع از جمله صنایع خودرو باشند.

نواقص قانونی، آیین نامه ای و کوتاهی های صاحبان صنعت خودروسازی و دستگاه های نظارتی باید بررسی شود تا با متخلفان برخورد و راهکار ارائه شود.

در مورد پراید چه نظری دارید؟

هزاران نفر در کشورما سالیانه قربانی خودروهای بی‌کیفیت تولید داخل از جمله پراید می‌شوند که مدت طولانی در کشور تولید شده است.

صنعت خودروسازی ایران از یک رانت بی نظیر برخوردار است

بهرام پارسایی مسئول کمیته اقتصادی وسخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز به سوال های ما در این باره پاسخ گفت:

تلفات بیش از حد رانندگی در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

تلفات جاده‌ای غیرقابل‌توجیه و اسفبار و تبعات اجتماعی آن تکان دهنده است؛ سالانه ۱۶ هزار نفر در تصادفات رانندگی ایران کشته می شوند که ۱۲ تا ۱۳ هزار نفر آنان مردان متاهل هستند و با این روند سالانه همین تعداد زن سرپرست خانوار و۳۰ تا ۴۰ هزار یتیم به جامعه اضافه و هزینه‌های سنگینی به کشور تحمیل می شود اما کک برخی هم نمی گزد زیرا صنعت خودروسازی ما از یک رانت بی نظیر برخوردار است.

 همین که بازار بسته است و کسی نمی تواند با این ها رقابت کند و برای خود یکه تازی می کنند وهر چه دوست دارند به مردم می دهند و از لحاظ کیفیت، قیمت و خدمات ظلم بی نظیری به مردم وارد می کنند نشان از یک رانت بزرگ دارد.

تنها درسال گذشته ۳۳۳ هزار مصدوم از تصادفات برجای ماند که این تعداد بیش از یک جنگ تمام عیار است.

کسی پاسخگوی سوختن آدم ها در خودروها نیست

 بیشترین شکایت مردم به کمیسیون به چه دلیل بوده است؟

بیشتر شکایت ها درباره غیراستاندارد بودن، آتش گرفتن و نبود خدمات پس از فروش است؛ به علت غیراستاندارد بودن خودروهای پژو صدها نفر از هموطنان ما زنده زنده در آتش سوختند و کسی پاسخگو نبوده است.

هر چندکه پایانه‌های حمل‌ونقل باید نظارت بیشتری روی راننده و خودرو داشته باشند وعامل تصادفات ممکن است نحوه رانندگی نیز باشد اما بیشترین عامل تلفات جاده ای ناشی از غیراستاندارد و ناامن بودن خودروهای ایران است.

تصادف روی می دهد اما تلفات با خودروهای استاندارد به مراتب کمتر خواهد بود به عنوان مثال در دو تصادف سنگین مشابه با خودروی پراید قطعا راننده این خودرو فوت می کند اما در یک خودروی استاندارد حداقل سرنشین جان سالم به در می برد.

نباید حقوق مشتری را به بهانه حمایت از تولید داخل نادیده گرفت

فرهاد تجری نائب رییس اول کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز در مورد استانداردسازی خودروهای داخلی اظهارات قابل تاملی را بیان کرد:

برخی به بهانه حمایت از تولید داخل اجازه رقابت در صنعت خودروسازی را نمی دهند، نظر شما با وجود نبود رقابت آنچنانی در این عرصه چییست؟  

این که به بهانه حمایت از تولید داخلی که امر پسندیده ای است، حقوق مشتری را نادیده بگیریم و به روش های مختلف فضایی را فراهم کنیم که مانع نظارت و ورود فناوری های جدید و خلاقیت ها در جهت رفاه مشتری و کیفیت در حوزه خودروسازی باشد، ظلم به مردم است.

حمایت از تولید و تولید کننده داخلی یک ضرورت است اما ضرورت فراتر از این، رعایت حقوق مشتری است

با مقایسه سبقه تولید خودروهای ایرانی در قیاس با هم طرازان خارجی شاهدیم ایران توفیق زیادی در حوزه خودروسازی نداشته و یکی از این دلایل، نبود فضای رقابتی دراین حوزه بوده است.

تولیدکنندگان، باید از بحث حمایت تولید داخلی به عنوان فرصتی برای جهش استفاده کنند نه عاملی برای رکود و بی انگیزگی اما برداشت این است که از این مصونیت ها و امتیازات به عنوان یک ابزار استفاده شده و خودروهای ساخت داخل ارتقای کیفیت و رضایت مردم را به همراه نداشته است.

بدهکار مردم در مورد کاهش تلفات رانندگی هستیم

عبدالکریم حسین زاده عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز از منظر ایمنی خودرو و جاده های کشور در این گفت وگو شرکت کرد:

چه کسانی در غیراستاندارد بودن خودروها مقصر هستند؟

طبق برنامه پنجم توسعه کشور باید سالانه ۱۰ درصد کاهش تلفات تصادفات رانندگی باشد اما اهداف برنامه محقق نشد عزم ملی می خواهد تا آمار تصادفات کشور کاهش یابد.

 همه دست اندرکاران و مسئولان این حوزه وظیفه خود را انجام ندادیم دراین حوزه بدهکار مردم هستیم و باید جدی تر اقدام و عمل شود وبرای رسیدن به اهداف باید تغییر وتحولات انجام ودر سه حوزه رانندگی، جاده و خودرو به استانداردسازی برسیم.

گاهی موضوعات انسانی را هم می توان عامل تصادفات رانندگی در ایران دانست اما جاده های ایران غیراستاندارد و متاسفانه خودروهای تولید داخل ناامن هستند.

خودروهای ناامن، سرمایه جانی ومالی کشور را از بین می برد مردم ما پول کلان برای خرید خودرو می پردازند اما کیفیت و ایمنی کم دریافت می کنند.

حوزه راه سازی نیز اعتبارات کلان ملی می خواهد اما با نبود وضعیت اعتباری مناسب، باید از سرمایه گذاران خارجی در حوزه راه سازی استفاده کنیم.

آمار کشته های تصادفات ایران قابل قبول نیست

حجت الاسلام عبدالحمید خدری عضو کمیسیون انرژی نیز در مورد ایمن سازی خودروها به اظهار نظر پرداخت:

نظر شما درباره رقابتی شدن بازار خودرو در ایران چیست؟

یکی از راه های اساسی برای کاهش قیمت خودروها و افزایش کیفیت آن ایجاد بازار رقابتی است متاسفانه نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه بخش نامه وزارت صنایع حتی در واردات خودروهای خارجی هم انحصار بوجود آورد؛ به این معنا که واردات خودروی خارجی را محدود به چند نمایندگی خاص کرد و همان اتفاقی که در خصوص انحصار خودروهای داخلی وجود دارد برای خودروهای خارجی هم در حال روی دادن است

 من این تذکر را به آقای نعمت زاده زمانی که وزیر بودند دادم که این بخش نامه سبب انحصار و رانت می شود و متاسفانه جلوی رقابت خودورهای خارجی را می گیرد

آمار کشته های تصادفات ایران قابل قبول نیست مقداری از آن به دلیل استاندارد نبودن راه ها و جاده ها است اما به عقیده من بیشتر به دلیل غیراستاندار بودن و غیر فنی بودن خودروها است.

نیازمند شرکت خصوصی واقعی هستیم

با شهاب الدین بی مقدار عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و عضو هیات رییسه فراکسیون شفاف سازی و انظباط مالی مجلس نیز در این زمینه به گفت وگو پرداختیم:

در مورد غیراستاندارد بودن خودروها چه نظری دارید؟

خودروسازی ایران باید به سمت استانداردسازی جهانی برود بهتر شده اما به ایده آل نرسیده و دلیل آن مقداری ملاحضات اجتماعی است

دلیل این چیست که خودروسازی در ایران ارتقا پیدا نکرده است؟

زیرا علمی که غربی ها و کره ای ها می دانند ما نمی دانیم

راهکار چیست؟

باید بازار رقابت داغ شود؛ مشکل اینجاست که ایران خودرو یا سایپا شرکت های خصوصی یا دولتی نیستند بلکه خصولتی هستند و زمانی که شرکت خصولتی می شود (از لحاظ حقوقی خصوصی است اما مدیر آن را دولت منصوب می کند) از این جا مانده از آنجا رانده است و به سوددهی اهمیت نمی دهند.

 اگر شرکت خصوصی به این بزرگی در کشور باشد می تواند خود را با بازار تطبیق می دهد شرکت خصوصی بزرگ در ایران نداریم بیشتر خصولتی هستند باید بخش خصوصی واقعی باشد و یک خودروسازی استاندارد در کشور احداث شود.

 

مردم امیدوارند که این بار کمیسیون اصل ۹۰ و نماینده های مجلس بتوانند این قضیه را به نتیجه برسانند ورقابت آزاد با خودروهای جهانی صورت بگیرد تا یک عامل مهم کشتار در جاده ها کاهش پیدا کند زیرا محقق نشدن این امر رانت دیگری را برملا خواهد کرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٩-١٣٩۶, ١٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها