سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با ۱۹دی:

نیازمند کارگروه ویژه برای آسیب های اجتماعی در مجلس هستیم

نیازمند کارگروه ویژه برای آسیب های اجتماعی در مجلس هستیم زیرا اگر به بحث آسیب های اجتماعی توجه نشود تهدیدی جدی علیه کلیت نظام خواهد بود.

فاطمه محمدی

عباس گودرزی با بیان این که وضعیت آسیب های اجتماعی در کشور اضطراری است، ابرازداشت: باید مانند زمان جنگ قرارگاهی برای کاهش آسیب های اجتماعی تشکیل شود و کانونی به صورت جدی راه اندازی شود تا حرکتی رو به جلو را شاهد باشیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با نگرانی از این که اگر به بحث آسیب های اجتماعی توجه نشود تهدیدی جدی علیه کلیت نظام خواهد بود، اظهارداشت: در نخستین فرصت در کمیسیون اجتماعی مطرح می کنم که نیازمند کارگروه ویژه برای آسیب های اجتماعی در مجلس هستیم که از همه کمیسیون ها در آن حضور داشته باشند زیرا این بحث به همه حوزه ها مرتبط است و همه باید پای کار بایستند و کمیسیون اجتماعی اصل کار باشد.

وی عنوان کرد: واقعیت این است که آسیب های اجتماعی می تواند تهدید جدی برای کشور و نهاد خانواده باشد اما تاکنون آن گونه که شایسته و ضروری است هیچ مجموعه ای در کشور به بحث آسیب های اجتماعی ورود پیدا نکرده است.

وی تصریح کرد:‌ رسیدگی به این مساله به حدی مهم است که مقام معظم رهبری کارگروهی از سران ارشد نظام و نهادها تشکیل می دهد و شخصا ورود پیدا کردند و هرازچندگاهی جلسه می گذارند و گزارش می گیرند.

رییس اسبق شورای اسلامی شهر لرستان با تاکید بر این که مساله آسیب های اجتماعی تک بعدی نیست و یک علت واحد ندارد که مسئولیت کاهش آن را به یک واحد یا دستگاه خاص بسپارند بلکه به همه ابعاد آن باید توجه شود.

وی با اشاره به دلایل آسیب های اجتماعی گفت: بحث بیکاری و نبود اشتغال مناسب، بالارفتن سن ازدواج و دشواری های تشکیل خانواده، عدم توجه به نهاد خانواده که یک واحد مبنایی در جامعه ما محسوب می شود، نبود آموزش مناسب در آموزش و پرورش و دانشگاه ها، سبک زندگی غیراسلامی، مصرف گرایی، الگوی غلطی که صدا و سیما می تواند در ساخت برنامه ها به جامعه ما تزریق کند همه باعث بروز آسیب های اجتماعی خواهد شد.

گودرزی ادامه داد: حتی به صورت جزئی تر سبک معماری غیراسلامی و غیرایرانی ما، بحث اعتیاد، مساله قاچاق موارد مخدر و بحث قاچاق کالا که به تعبیر رهبری خنجری از پشت بر پیکر نظام ما است ضربه بزرگی به تولید کشور خواهد زد و به افزایش و گستردگی آسیب های اجتماعی کمک می کند.

وی با بیان این که الگوی مصرف در خصوص استفاده از کالای ایرانی نیز باید اصلاح و در میان مردم تبیین شود، عنوان کرد: استفاده از کالای خارجی باعث ایجاد معضلات اجتماعی خواهد شد زیرا با این اقدام تولید کاهش و به تبع آن بیکاری مسبب افزایش آسیب های اجتماعی می شود.

وی خاطرنشان کرد: بروز آسیب های اجتماعی به تربیت فرزند بخصوص در دوران شکل گیری شخصیت که در خانواده و آموزش و پرورش و حتی به پیش از تولد نوزاد و به نوع رابطه خانواده بستگی دارد که اگر به این مسائل توجه نشود در آینده منجر به آسیب های اجتماعی خواهد شد.

منتخب نخست مردم بروجرد در مجلس گفت: دشمن تمام عیار و با تمام توان، تجهیزات و امکانات از طرق اقتصادی، جنگ نظامی و تهاجم فرهنگی با شبکه های مجازی و ماهواره ای و به طور کلی از هر شکلی برای آسیب زدن به جامعه ما وارد شده و برای براندازی نظام جمهوری اسلامی بودجه های کلان هزینه می کنند و دریافتند که راه موفقیت شان در متلاشی کردن نهاد خانواده است.

وی با تاکید بر این که اقدام اصلی باید در حوزه پیشگیری باشد، گفت: اگر به نهاد خانواده، تربیت، آموزش و آنچه گفته شد بی توجه بودیم نتیجه آن به سرعت آثار منفی خود را نشان می دهد.

عضو شورای کارشناسی تحقیق وتفحص مجلس در پاسخ به این سوال که تشکل های مردمی چه کمکی در این راستا می توانند داشته باشند؟ و آیا ساماندهی شده اند تا طبق برنامه عمل کنند؟ بیان کرد: از آنجا که نظام ما مردمی است هر کجا برنامه ها و اهداف ما وجهه مردمی داشت در آن توفیق داشتیم؛ جنگ را با مردم اداره و تحریم ها را با مردم تحمل کردیم و در بحث اقتصاد هم اگر مردم ورود پیدا نکنند موفق نخواهیم شد.

عضو فراکسیون ولایت با بیان این که یکی از مولفه های اصلی در اقتصاد مقاومتی اقتصاد مردمی است، اضافه کرد: در مباحث اجتماعی نیز اگر مردم ورود پیدا کنند بهتر می توان با آسیب ها مقابله کرد که ابزار آن تشکل های مردمی است.

وی با تاکید براین که تمامی دستگاه ها، نهادها و مجموعه های برنامه ریز و نهادهای گسترده فرهنگی کشور حتی آحاد مردم باید در خصوص آسیب های اجتماعی کمک رسان باشند، گفت:‌ در این راستا مجموعه های مردم نهاد و تشکل های خودجوش مردمی باید ایجاد و فعال شوند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠١-١٣٩۶, ٠٩:۵۴

   

پر مبحث ترین ها