سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی:

سریال حضرت یوسف(ع) را 3بار دیده ام

آیت الله ناصر مکارم شیرازی گفت: مجموعه تلویزیونی حضرت موسی(ع) باید با رعایت ظرافت‌ های خاصی ساخته شود تا کسی نتواند از آن برداشت یهودستیزی داشته باشد.

آیت الله مکارم شیرازی روز پنجشنبه در دیدار با عوامل مجموعه حضرت موسی(ع)، به حساسیت‌ های ساخت این مجموعه اشاره کرد و افزود: در قرآن نیز آمده است که قوم حضرت موسی(ع) شامل گروه ‌های مختلفی می ‌شود و عمده یهود با مسلمانان در زندگی سالم هستند؛ البته مانعی ندارد تا به فرق بین یهودیان و صهیونیست ‌ها پرداخته شود.


آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: زندگی حضرت موسی(ع) جنبه‌ های گوناگون و هر بخشی از آن پیام خاصی دارد که پرداختن به آن ها ضروری است؛ این سرمایه خوبی برای ماست تا پیام‌ های خود را به مردم در سایه داستان‌ های انبیا و قرآن رسانده و بتوانیم اهداف فرهنگی و اجتماعی خود را پیاده کنیم.


وی اضافه کرد: باید در این مجموعه از کارهایی که رنگ افسانه به آن می ‌دهد، پرهیز شده و تاریخ ارائه شود؛ این کار فقط در این سریال نیست، بلکه در امور دیگر نیز باید بین تاریخ و افسانه فرق قائل شد.


وی ادامه داد: به همین سبب اکنون در حال نگارش مجموعه‌ ای به عنوان تلخیص بحارالانوار هستیم تا برخی از این گونه مسائل که مانع عقلی نداشته اما به واقعیت کمتر نزدیک است را مشخص کنیم.


این مرجع تقلید به برخی مسائل اعتقادی که در زندگی حضرت موسی(ع) وجود داشته اشاره و بیان کرد: مسائلی همچون معاد در زندگی حضرت موسی(ع) وجود داشته و در کنار آن نیز مسائل اخلاقی هست که بهتر است به آن ها هم پرداخته شود.


وی با اشاره به تفاوت بین داستان حضرت یوسف(ع) و حضرت موسی(ع) در قرآن، گفت: مشکلات داستان حضرت موسی(ع) شاید بیشتر باشد، زیرا داستان حضرت یوسف(ع) احسن القصص بوده و با توکل بر خدا این کار انجام می ‌شود.


وی با تاکید بر استفاده بهینه از تمام امکانات فیلم و سینما، اظهار داشت: نباید در استفاده از امکانات بصری و فیلم و سینما، هیچ گونه محدودیتی قائل شویم و از تمام ظرفیت‌ های موجود در این عرصه به سبب تاثیرگذاری آن استفاده شود.


آیت الله مکارم شیرازی گفت: بنده بسیار کم تلویزیون می ‌بینم؛ چون وقتم کم است، اما فیلم حضرت یوسف(ع) را 2 یا سه بار دیده ام و این کار بسیار خوبی بود که توفیق آن نصیب آقای سلحشور شده بود.


وی با اشاره به فعالیت ‌های خوب مرحوم فرج‌الله سلحشور، ابراز داشت: در زمان حیات آن مرحوم قرار بود تا مجموعه‌ ای از زندگی علامه مجلسی(ره) ساخته شود که با فوت وی متوقف شد و کارهای خوبی نیز در این زمینه انجام شده بود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩۵, ١١:٣٧

   

پر مبحث ترین ها