سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با 19دی:

استفاده از انرژی پاک اولویت هیچ یک از دولت ها نبوده است

استفاده از انرژی های پاک اولویت و استراتژی هیچ یک از دولت ها در ایران نبوده و این بحث در مجلس شورای اسلامی نیز جای کار بسیار دارد.

19دی: یک عضو کمیسیون انرژی گفت: استفاده از انرژی های پاک اولویت و استراتژی هیچ یک از دولت ها در ایران نبوده و این بحث در مجلس شورای اسلامی نیز جای کار بسیار دارد.

جلال میرزایی در خصوص استفاده از انرژی های پاک در گفتگو با خبرنگار 19دی اظهارداشت: دولت از طریق بودجه می تواند اعتباری برای استفاده از انرژی های پاک در نظر گیرد و در برنامه توسعه یک ساله و برنامه پنج ساله اظهارنظرها را در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد.

وی با بیان این که دولت باید اولویت ها را در بحث انرژی به این کمیسیون ارائه دهد، افزود: در این صورت می توان در هنگام بررسی لوایح تغییرات ایجاد و بودجه بیشتری برای تامین انرژی های پاک مانند انرژی خورشیدی اختصاص داد.

وی با تاکید بر این که نیازمند مطالعه همه جانبه در خصوص استفاده از انرژی های پاک هستیم، عنوان کرد:‌ دنیا به سمت استفاده از منابع تجدید پذیر یعنی همان انرژی های پاک شامل انرژی آبی، بادی و خورشیدی می رود و ایران نیز ناچار به پیمودن این مسیر است اما باید اقدام مطالعاتی، برنامه ریزی، هدف گذاری و برآورد هزینه شود تا این اقدام در حد حرف نماند و عملیاتی شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس دهم تاکید کرد:‌ باید مشخص شود چند درصد می توان از انرژی های پاک استفاده کرد و طی چه بازه زمانی می توان به آن مقدار دست یافت تا با مسائل شعاری برخورد نشود و بتوان این اقدام را عملیاتی کرد.

وی گفت: مسائل در کشور ما به گونه شده که در برخی موارد حتی در مسائل مهم و اساسی کشور، در برهه ای از زمان شعارها در یک زمینه رونق می گیرد و سپس اصل مطلب هم به حاشیه می رود.

وی ادامه داد: البته باید گفت که کشور ما در زمینه استفاده از انرژی های پاک بخصوص انرژی خورشیدی قابلیت های خوبی دارد اما بودجه و اعتبار می خواهد و کشور در این خصوص با مشکل مواجه است.

این منتخب مجلس دهم بیان کرد:‌هم اکنون در ایران حدود دو درصد از انرژی های پاک، دو درصد از نیروگاه هسته ای بوشهر، مقداری از انرژی آبی و بقیه از نیروگاه های سیکل ترکیبی در کشور استفاده می شود که انرژی پاک محسوب نمی شود.

وی با بیان این که شرایط کشور در سه سال اخیر متفاوت بود و با کمبود جدی منابع مواجه بودیم، گفت:‌ دولت حقوق کارمندان و هزینه های جاری را به سختی پرداخت می کند و انتظار زیادی نمی توان از این دولت داشت.

وی با بیان این که به تازگی در روزنامه کیهان نوشته بود که برای استفاده از انرژی های پاک باید به سمت بخش خصوصی رفت و دولت باید در این خصوص هدایتگری و مدیریت داشته باشد، گفت: متهم کردن دولت در روی کاغذ اقدام درستی نیست و باید این واقعیت را در نظر گرفت که بخش خصوصی به دنبال بیشترین استفاده در کوتاهترین زمان ممکن است.

وی تصریح کرد: این که رسانه ها و مطبوعات دولت را روی کاغذ مقصر سازند که از منابع بخش خصوصی استفاده نمی کند درست نیست زیرا فرهنگ کسب و کار در جهت سرمایه گذاری بلند مدت در کشور ما جا نیفتاده و کمتر پیش می آید که بخش خصوصی سرمایه را به سمت تولیدی برد که در طولانی مدت جواب گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: اقدام اخیر دولت برای استقاده از انرژی خورشیدی برای عشایر جای تقدیر دارد که کمتر به آن پرداخته شده است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۵-١٣٩۵, ١٣:٣٨

   

پر مبحث ترین ها