سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف: ایران به توسعه همه جانبه با ژاپن می اندیشد

علاقه مندیم در پرتو دیدگاههای دکتر روحانی و شنیزوآبه ، ظرفیتهای جدیدی را برای افقهای جدید در مناسبات دو کشور مورد بررسی قرار دهیم.


وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار مشاور نخست وزیر ژاپن تاکید کرد: گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و ژاپن بر اساس یک مراوده تجاری صرف نمی باشد بلکه ایران به توسعه همه جانبه روابط سیاسی،اقتصادی وفرهنگی،انسانی می اندیشد.

 

محمد جواد ظریف عصر چهارشنبه در دیدار مشاور نخست وزیر ژاپن اظهار داشت: بسیار خوشحالیم در این دیدار مشاور نخست وزیر ژاپن به همراه هیئت اقتصادی ژاپن حضور پیدا کرد و اراده جدی دولت ژاپن را برای برقراری گام های بلند در گسترش مناسبات را مشاهده می کنیم.

وی ادامه داد: علاقه مندیم در پرتو دیدگاههای دکتر روحانی و شنیزوآبه ، ظرفیتهای جدیدی را برای افقهای جدید در مناسبات دو کشور مورد بررسی قرار دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به رایزنی های مستمر بین دو وزرای خارجه کشور ابراز داشت : رایزنی ما با همتای ژاپنی همواره رو به پیشرفت است و ما از نتایج سفر وزیر دارائی و اقتصادی جمهوری اسلامی به ژاپن که دستاوردهای مهمی را به همراه داشت ، حمایت می کنیم.

ظریف خطاب به مشاور نخست وزیر ژاپن گفت: سفر شما نیز اراده دولت وملت ژاپن را برای توسعه همه جانبه مناسبات تهران و توکیو را نشان می دهد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران دارای ظرفیت های متنوعی در زمینه های نیروی انسانی کارآمد ،موقعیت جغرافیائی و دسترسی راحت و آزاد به بازارهای 400 میلیونی در منطقه و برخوردار از منابع غنی طبیعی و استحکام امنیت است که تمامی این مولفه ها پشتوانه راهبردی مناسبات جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها را دو چندان ساخته است.

ظریف با اشاره به باورهای جامعه ایران به آراء مردم و صندوق های آراء خاطر نشان کرد: شاخصه های بارز جمهوری اسلامی ایران، پیروی از مردمسالاری بوده که این راهبرد همواره موجب استحکام ساختار دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران و تضمین هر چه بیشتر برای ثبات و سرمایه گذاران خارجی است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ظرفیت متنوع انسانی در ایران گفت: شکوفایی روز افزون نیروی انسانی با مهارت و کارآمدی فراوان و مقرون به صرفه بودن آن بویژه در پرتو پیشرفت های ایران در زمینه های نانو و بیوتکنولوژی آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای تحکیم مناسبات دوکشور در همه زمینه ها با ژاپن اعلام داشت .

**ژاپن آماده همکاری در زمینه های انرژی و گازی است

کاوایی مشاور نخست وزیر ژاپن اظهار داشت: سفر هیئت ژاپنی برای تبیین اراده جدی دولت ژاپن به منظور آماده سازی سفر نخست وزیر ژاپن به جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: ژاپن علاقمند است همکاری در زمینه انرژی و پروژه های گاز ، امور بانکداری و پولی ، تولید خودرو، محیط زیست و فن آوری برای مبارزه با آلودگی آب و هوا ، تبادلات فرهنگی و توریستی ، همکاری های پیرامون فن آوری صلح آمیز اتمی و سیستم های حفاظتی آن ، مبارزه با تروریسم و داعش را با جمهوری اسلامی ایران تقویت کند.

وی با اشاره به نتایج سفر و رایزنی های فیمابین اظهار داشت: دستاوردهای تحکیم روابط ژاپن و جمهوری اسلامی ایران می تواند به ثبات و امنیت منطقه خاورمیانه و اسیا کمک شایانی نماید و اراده و دیدگاههای دو کشور را برای منافع مشترک به همراه خواهد داشت.

وی در این دیدار پیام کتبی دولت ژاپن را تقدیم محمد جواد ظریف کرد .


منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩۴, ٢٢:۵٣

   

پر مبحث ترین ها