سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر بهداشت: هنوز پیکر تعدادی از شهدای فاجعه منا پیدا نشده است

سیدحسن هاشمی در حال بازگشت به کشور گفت: همراه با جمعی از خانواده قربانیان فاجعه منا که اجساد عزیزانشان به کشور بازگشته است به کشور عزیزمان ایران بر می‌گردم.

 

وی افزود: آنچه در این سفر برای روشن شدن وضعیت جانباختگان، مفقودان و مصدومان فاجعه منا به عهده من بود با رایزنی و جلساتی که با مقامات عربستان سعودی داشتیم انجام شد اما اکنون مسئله نگران کننده پیدا شدن پیکر تمامی قربانیان این حادثه دردناک است.

وزیر بهداشت گفت: اجساد ۱۰۴ نفر از جانباختگان این فاجعه به کشور بازگشته و پیکر تعداد دیگری از آنان نیز تا امشب با پرواز اختصاصی به کشور بر می‌گردد اما مشکل این است که هنوز تعدادی از اجساد جانباخته این حادثه پیدا نشده و امیدواریم مقامات عربستان برای روشن شدن وضعیت پیکر این قربانیان همکاری کنند.

وی افزود: قرار است همه اجسادی که ایرانی هستند تا آخر هفته به کشور بازگردند، البته یک تعدادی هستند که هنوز به عنوان مفقود شناخته می‌شود و پیکر آن‌ها پیدا نشده است.

وزیر بهداشت گفت: به هر حال یک تعدادی از حجاج ایرانی وارد کشور عربستان شده‌اند و دولت عربستان مسئول سرنوشت آنهاست و باید هر چه زود‌تر وضعیت آن‌ها مشخص شود.

وی افزود: هیچ زائر ایرانی در عربستان دفن نشده است اما هنوز وضعیت تعداد معدودی از زائران ایرانی حج روشن نیست.

هاشمی درباره نتیجه مشاهداتش از سفر به عربستان به خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: واقعیت این است که این فاجعه دردناک باید برای همه درس عبرت باشد، باید در روش مدیریت آیین حج اصلاحات اساسی صورت گیرد و در کشور خودمان نیز سازمان حج و زیارت و سازمانهای مرتبط در همه کشور‌ها باید در روش مدیریت زائران حج تجدید نظر کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: حکام و مقامات عربستان نیز باید تغییرات جدی در نحوه اداره آیین حج داشته باشد تا همه حجاج در سلامت کامل و با زحمت کمتر این واجب شرعی را انجام دهند و یک سفر معنوی امن داشته باشند.

وی در باره علت وقوع فاجعه منا گفت: در این مورد صحبتهایی دارم که در زمان مناسب اعلام خواهم کرد، بنده در عربستان با هیچ خبرنگاری صحبت نکردم و مشغول انجام کار اصلی که رسیدگی به امور جانباختگان، مفقودان و مصدومان حادثه بود، مشغول بودم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٧-١٣٩۴, ١٢:٣٧

   

پر مبحث ترین ها