سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با رد توافق هسته‌ای، ابتکار عمل را به ایران می‌دهیم

بروز شده : ٧-٠۶-١٣٩۴, ١٧:٢۵    نسخه چاپی    
باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه ششم شهریور در یک کنفرانس ویدئویی با جامعه یهودیان این کشور بار دیگر با دفاع از توافق هسته‌ای با ایران، بر روابط نزدیک آمریکا و اسرائیل تاکید کرد.

 

در این کنفرانس ویدئویی که به همت دو سازمان یهودیان آمریکا برگزار شد، اوباما اظهار داشت: «اگر ما این توافق را رد کنیم، ابتکار عمل را به ایران می‌دهیم. آنها می‌توانند آمریکا و اسرائیل را به عنوان برهم زنندگان توافق معرفی کرده و منزوی کنند».

ایران و شش قدرت جهانی ۲۳ تیرماه در وین به توافقی جامع برای حل مناقشه هسته‌ای جمهوری اسلامی دست یافتند. بر اساس این توافق که برنامه جامع اقدام مشترک یا «برجام» معروف شده است، برنامه هسته‌ای ایران محدود شده و در مقابل، بیشتر تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران لغو خواهند شد.

کنگره آمریکا قرار است تا ۲۶ شهریور این توافق را مورد بررسی قرار دهد. اما جمهوریخواهان که اکثریت کنگره را در اختیار دارند، مخالف این توافق هستند.

باراک اوباما با اشاره به این مخالفت‌ها گفت: «این‌طور نیست که مخالفان (توافق) خواهان جنگ باشند. اما بررسی هوشیارانه گزینه‌های پیش روی ما نشان می‌دهد در صورت رد این توافق ما به سوی آن (جنگ) سوق داده می‌شویم».

با این حال، رییس جمهوری آمریکا تصریح کرد که توافق هسته‌ای با ایران می‌تواند برای حداقل ۱۵ سال تمام مسیرهای دسترسی ایران به بمب هسته‌ای را ببندد.

به گفته وی توافق هسته‌ای با ایران بی‌سابقه‌ترین بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی در تاریخ «پیمان منع توسعه سلاح هسته‌ای» در خصوص برنامه اتمی ایران به اجرا می‌گذارد.

اوباما ادعا کرد: «ما به ایران اعتماد نداریم. رویکرد خصمانه در قبال آمریکا دارد، ضد یهود است و هولوکاست را رد می‌کند. دولتی با رویکرد ناخوشایند است. اما این توافق برمبنای اعتماد بنا نهاده نشده است بلکه بر مبنای راستی آزمایی است».

رییس جمهوری آمریکا با این حال بار دیگر تاکید کرد: هر زمان که ایران توافق را نقض کند، تمام تحریم‌های چند جانبه و بین‌المللی علیه آن به اجرا گذاشته خواهد شد.

باراک اوباما در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد هر رییس جمهوری که در پانزده سال آینده در آمریکا بر سر کار بیاید در موقعیتی بسیار بهتر از امروز در مقابل ایران خواهد بود چرا که با توافق ایران، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تا آن زمان مهار شده، و پیشرفتی نخواهد داشت.

رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس ویدئویی با اشاره به وعده‌های انتخاباتی خود در خصوص جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و همچنین استفاده از رویکرددیپلماتیک برای حل این مناقشه در سال ۲۰۰۸ گفت که توافق هسته‌ای به دست آمده تحقق آن وعده‌ها است.

باراک اوباما تصریح کرد: «ایران یک قدرت منطقه‌ای است و نه یک ابرقدرت. اولویت اول ما این است که ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا نخواهد کرد».

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠۶-١٣٩۴, ١٧:٢۵

   

پر مبحث ترین ها