سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شمخانی:

رهبری در پی قطع مذاکرات هسته‌ای نیستند

بروز شده : ٢-١٠-١٣٩٣, ٠٠:۵٣    نسخه چاپی    
ایران و آمریکا می‌توانند در مسیری رفتار نمایند که از انرژی خود در منطقه خاورمیانه علیه هم استفاده نکنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه اختصاصی با یک روزنامه انگلیسی از عدم علاقه تهران برای برقراری رابطه دیپلماتیک با آمریکا حتی در پی توافق هسته‌ای خبر داد.

«‌علی شمخانی» دبیر شورای امنیت ملی و وزیر پیشین دفاع ایران در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «‌فایننشل تایمز» اظهار داشت:« تهران در پی از سرگیری رابطه دیپلماتیک با واشنگتن نخواهد بود حتی اگر توافق هسته‌ای کمک به از بین رفتن تنش بین 2 طرف نماید.»

بر اساس این گزارش، شمخانی در این مصاحبه که چند روز پیش صورت گرفت و متن آن امروز در روزنامه فایننشل تایمز انتشار یافته است، افزود که موضع ایران در منطقه با تغییر دولت بغداد و ادامه بقاء دولت «بشار اسد» در سوریه مستحکم‌تر شده است.

وی در باره روابط ایران و آمریکا گفت:«ایران و آمریکا می‌توانند در مسیری رفتار نمایند که از انرژی خود در منطقه خاورمیانه علیه هم استفاده نکنند. یک توافق هسته‌ای می‌تواند در این زمینه بسیار حیاتی باشد. البته همه چیز بستگی به صداقت آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای دارد.»

شمخانی که در دفتر خود در این مصاحبه خبری شرکت جست، در ادامه افزود:«مذاکرات ما با آمریکا تنها در زمینه هسته‌ای می‌باشد.»

شمخانی در ادامه گمانه زنی‌ها در باره عدم علاقه رهبری عالی ایران در ادامه مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+ 5 را رد کرد و گفت:«اگر مقام رهبری ایران در پی قطع مذاکرات هسته‌ای بودند، طی سال گذشته و با گذشت نیمی از مذاکرات زمان کافی برای این‌کار وجود داشت.»

دبیر شورای امنیت ملی ایران افزود:«اگر توافق هسته‌ای نیز صورت نپذیرد،ما از بین نخواهیم رفت و اگر هم به توافق برسیم به بهشت نمی‌رویم.»

شمخانی در باره فعل و انفعال‌های صورت گرفته در عراق اذعان داشت که جایگزینی «حیدر العبادی» با «نوری المالکی» در مقام نخست وزیری عراق موجب تقویت مواضع ایران در خاورمیانه شده است.

وی در این زمینه نیز اظهار داشت:«امروز عراق و ملت این کشور به ایران نزدیکتر از قبل شده و متوجه شده است که ایران عمق راهبردی این کشور است. فعل و انفعال‌های سوریه نیز انعکاس دهنده پیروزی ایران بوده است.»

شمخانی با اظهار خوشبینی از رفع کدورت بین تهران و ریاض گفت:«عدم تفاهم موجود و رقابت تلخ بهتر است به تحرکات سیاسی معمول مبدل شود.»

وی در پایان در زمینه آزادسازی شهر موصل عراق از دست نیروهای داعشی افزود که این امر زمانبر است و البته بسته به عزم سنی‌های عراق دارد و آن‌ها باید نگران این مسئله باشند.»
منبع: فارس

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٠-١٣٩٣, ٠٠:۵٣

   

پر مبحث ترین ها