سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف:

راکتور اراک خط قرمز ایران است

ما به دنبال تعطیل کردن آن (اراک) نیستم. ما به دنبال برچیدن آن نیستیم. اما به نگرانی های برخی طرف ها در مورد اشاعه تسلیحات هسته ای خواهیم پرداخت.
وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس خبری خود در توکیو اعلام کرد که تهران به هیج وجه به دنبال توقف ساخت تأسیسات راکتور هسته ای آب سنگین اراک و برچیدن آن نیست و این امر خط قرمز ایران است.

به گزارش تسنیم محمد جواد ظریف پیش از دیدار با نخست وزیر و وزیر خارجه ژاپن در توکیو با شرکت در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که غرب نمی تواند به توهم خود مبنی بر اینکه ایران به طور کامل به برنامه غنی سازی اورانیوم خود پایان می دهد، ادامه دهد و تهران به هیچ وجه به دنبال توقف ساخت تأسیسات راکتور هسته ای آب سنگین (اراک) نیست.
ظریف افزود: ما به دنبال تعطیل کردن آن (اراک) نیستم. ما به دنبال برچیدن آن نیستیم. این خط قرمز ما است. اما به نگرانی های برخی طرف ها در مورد اشاعه تسلیحات هسته ای خواهیم پرداخت.

وی با اشاره ضمنی به سخنان نتانیاهو در نشست آیپک در واشنگتن گفت ظاهرا برخی به دنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند اما من فکر نمی کنم که بتوانند موفقیتی کسب کنند، زیرا هیچ بازی و معادله دیگری وجود ندارد، تنها مسیر و معادله ممکن اتخاذ یک مسیر معقول است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سخنان خود اظهار داشت: ایران خواستار همکاری در زمینه فناوری صلح آمیز انرژی هسته ای با ژاپن است، کشورمان (در حال حاضر) نیازمند 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز و 75 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی خود است.
این اظهارات ظریف در حالی بیان می شود که بنیامین ننانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته در واشنگتن گفته بود که ایران باید تمامی تأسیسات غنی سازی و راکتور (اراک) خود را برچیند.

طبق این گزارش، ایران هم اکنون تلاش دارد در مذاکرات خود با کشورهای 1+5 در ازای اطمینان سازی درباره صلح آمیز بودن موضوع هسته ای خود، تحریم های اعمالی را رفع کند. پیشتر ایران و گروه 1+5 به یک توافقنامه موقت هسته ای دست یافتند و هم اکنون برای دستیابی به توافق نهایی در حال مذاکره با یکدیگر هستند.

ایران که تاکنون یک نیروگاه اتمی را به کمک روسیه تأسیس کرده است به دنبال ساخت 19 نیروگاه دیگر است. ظریف در همین رابطه گفت: ایران با روسیه برای ساخت یک نیروگاه اتمی دیگر نیز در حال مذاکره است، اما همکاری در این زمینه تنها خاص یک طرف نیست. مطمئنا ژاپن نیز می تواند در این زمینه نقش آفرینی کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٢-١٣٩٢, ٢٠:٣٠

   

پر مبحث ترین ها