سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جان کری: ایران را به کنفرانس ژنو2 دعوت می‌کنیم

ما باید از توقف حملات هوایی در سوریه حمایت کنیم. همه طرفهای سوریه باید با یکدیگر گفتگو کنند تا مرحله پایان درگیریها در این کشور آغاز شود. ما درباره لزوم آتش بس در بعضی مناطق سوریه مانند حلب توافق کردیم.
جان کری در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و اخضر ابراهیمی فرستاده سازمان ملل در سوریه گفت: «حضور ایران در کنفرانس ژنو2 به نفع اهداف برگزاری این کنفرانس است و مشارکت ایران در کنفرانس ژنو 2 به منطقه بستگی دارد و من از ایران دعوت می کنم تا به کشورهای شرکت کننده در کنفرانس ژنو 2 بپیوندند، ما از ایران خواهیم خواست تا در روند صلح در سوریه مشارکت کند.»

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین،وزیر امور خارجه آمریکا افزود: گروه های جبهه النصره، داعش و القاعده گروه های تروریستی هستند و ما رفتار این گروه ها را رد می کنیم. کنفرانس ژنو 2 فرصتی برای منزوی کردن تندروها و آغاز عملیات سیاسی در سوریه است. ما خواهان دستیابی به راه حل صلح آمیز در سوریه و تشکیل دولت با حمایت همه طرفها هستیم. مخالفان میانه رو در سوریه پایبندی خود را به آتش بس اعلام کردند.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد بحران سوریه هیچگونه راه حل نظامی ندارد.
وی افزود: لاوروف با نظام سوریه درباره مسئله باز کردن گذرگاه های کمک های انسانی گفتگو کرده است.

کری خاطر نشان کرد: زمان آن فرا رسیده است که ملت سوریه آینده خود را ترسیم کنند.
وی بر تلاش برای برگزاری کنفرانس بین المللی ژنو 2 تاکید کرد و با اعلام اینکه امروز با احمد الجربا رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه دیدار خواهد کرد، افزود: ما باید از توقف حملات هوایی در سوریه حمایت کنیم. همه طرفهای سوریه باید با یکدیگر گفتگو کنند تا مرحله پایان درگیریها در این کشور آغاز شود. ما درباره لزوم آتش بس در بعضی مناطق سوریه مانند حلب توافق کردیم.

وزیر امورخارجه آمریکا گفت: ما تماس بسیار نزدیکی با ائتلاف سوری (مخالفان سوری) داریم. رژیم سوریه قادر نیست اوضاع داخل سوریه را بهبود بخشد. چگونه چنین رژیمی می تواند با حسن نیتی در گفتگوهای ژنو شرکت کند که از آن انتظار می رود.
جان کری در این نشست خبری ، از توافق روسیه و آمریکا درباره بسیاری از مسایل مربوط به بحران سوریه خبر داد و خاطرنشان کرد: ما و روسیه هر کاری بتوانیم برای حل بحران سوریه انجام خواهیم داد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این نشست خبری در پاریس، بر اهمیت شرکت کردن ایران و عربستان سعودی در کنفرانس بین المللی ژنو 2 تاکید کرد.

وی درباره امکان تاخیر در پاسخ دادن طرفهای مختلف به دعوتها برای حضور در کنفرانس بین المللی ژنو 2 ابراز نگرانی کرد و افزود: ما با قدرت از برگزاری کنفرانس ژنو 2 در زمان تعیین شده حمایت می کنیم. مخالفان سوریه باید موضع خود را درباره شرکت در کنفرانس ژنو 2 مشخص کنند.
لاوروف همچنین خاطرنشان کرد: کنفرانس ژنو 2 باید برای اجرای مصوبات کنفرانس ژنو یک باشد.
وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: باید صدای ایران در کنفرانس ژنو 2 شنیده شود.
لاوروف ابراز اطمینان کرد بان کی مون دبیرکل سازمان ملل تصمیم درستی درباره مشارکت ایران در کنفرانس ژنو 2 اتخاذ خواهد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: بعضی از کشورهایی که به کنفرانس بین المللی ژنو 2 دعوت شدند، خواهان موفقیت این کنفرانس نیستند.
اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه از کشورهای همسایه سوریه خواست طرحی را برای حل بحران این کشور پیشنهاد کنند.
ابراهیمی در نشست خبری مشترک با جان کری و سرگئی لاوروف وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه در پاریس از دو طرف درگیر در سوریه خواست رسیدن کمکهای بشردوستانه به غیرنظامیان را تسهیل کنند.
ابراهیمی افزود: ما باید به سوریه کمک کنیم تا خود سرنوشت شان را تعیین کنند. ملت سوریه باید ساختن سوریه جدید را آغاز کند.

وی خاطرنشان کرد: تردیدی وجود ندارد که ملت سوریه نیاز جدی به کمک خارجی دارد. فضای مناسبی است که پیشنهادی از کشورهای همسایه سوریه برای حل بحران این کشور مطرح شود. ما از کشورهای همسایه می خواهیم تا نقش سازنده ای در کمک به سوریها در زمینه های مختلف ایفا کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٠-١٣٩٢, ١۵:۴١

   

پر مبحث ترین ها