سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اخوان المسلمین مدعی شد:

پیروزی «محمد مرسی» در انتخابات مصر

در بیانیه ای که از سوی ستاد مرسی منتشر شده آمده است که وی توانسته با کسب بیش از 12/5 میلیون رأی، 52 درصد از آرا را به خود اختصاص دهد و در مقابل، شفیق تنها موفق به کسب 47 درصد از آرا شده است.
ا
نیروهای اسلام گرای مصر، به ویژه «اخوان المسلمین» اوایل وقت صبح امروز اعلام کردند «محمد مرسی»، نامزد این طیف توانسته با کسب اکثریت آرا، پیروزی را در انتخابات از آن خود کند. این در حالی است که نتایج رسمی انتخابات هنوز از اعلام نشده و شورای نظامی نیز اقداماتی برای قبضه قدرت انجام داده است.
، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر که روز گذشته با حضور «محمد مرسی»، نامزد اسلام گرا و «احمد شفیق»، نخست وزیر دوران مبارک برگزار شد، اواخر وقت شب گذشته به پایان رسید و پس از شمارش مقدماتی آرا، اخوان المسلمین پیروزی نامزد خود را در این انتخابات اعلام کرد.

در بیانیه ای که از سوی ستاد مرسی منتشر شده آمده است که وی توانسته با کسب بیش از 12/5 میلیون رأی، 52 درصد از آرا را به خود اختصاص دهد و در مقابل، شفیق تنها موفق به کسب 47 درصد از آرا شده است.

«آسوشیتدپرس» ضمن بیان این خبر نوشت اعلام پیروزی مرسی در حالی صورت می گیرد که شورای نظامی مصر با انتشار بیانیه ای جدید، در نبود پارلمان، خود را به عنوان تنها منبع قانون گذاری در این کشور نیز معرفی کرده است.

شورای نظامی در این بیانیه اعلام کرده اختیارات مربوط به حق قانون گذاری در مصر را تا زمان انتخاب مجلس جدید و آغاز به کار این مجلس در اختیار خواهد گرفت. علاوه بر این، بر اساس این بیانیه جدید، وظیفه تشکیل مجلس موسسان و تدوین قانون اساسی جدید، عملاً در اختیار شورای نظامی قرار گرفته است.

به این ترتیب، حتی در صورت اعلام نهایی پیروزی مرسی در انتخابات، بحران سیاسی جدید در مصر تازه آغاز خواهد شد و انتظار می رود صحنه سیاسی این کشور حداقل برای مدتی به عرصه رویارویی نیروهای اسلام گرای وابسته به رئیس جمهور و شورای نظامی دوران مبارک تبدیل شود.

هم اکنون، اخبار حاکی از آن است که با اعلام پیروزی مرسی، مردم برای شادمانی در میدان «تحریر» قاهره جمع شده اند. با این حال، ستاد انتخاباتی شفیق اعلام کرده از آنجا که هنوز نتایج نهایی اعلام نشده، از اظهارنظر در این رابطه خودداری می کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٣-١٣٩١, ٠۵:١٩

   

پر مبحث ترین ها