سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در گفت وگو با ۱۹دی:

کشور دچار خودتحریمی شده است

بروز شده : ۶-٠٨-١٣٩٧, ١۴:٣۴    نسخه چاپی    
مشکل اصلی با ترامپ و آمریکا و اسرائیل و غرب و شرق نیست ما دچار خود تحریمی و افول معنویت شده ایم.

فاطمه محمدی

حجت الاسلام روح الله بیگی نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس نهم با خبرنگار ۱۹دی در مورد وضعیت اقتصادی و بیکاری و سودهی بالای بانک های کشور به گفت وگو پرداخت.

وی معتقد است که وضعیت بیکاری هم اکنون در حالت بحرانی قرار گرفته و برای حفظ نظام و کاهش آسیب های اجتماعی این مساله باید در اولویت کاری مسئولان مربوطه قرار گیرد.

وی تاکید می کند مشکل اصلی با ترامپ و آمریکا و اسرائیل و غرب و شرق نیست ما دچار خود تحریمی و افول معنویت شده ایم.

 مشروح این گفت وگو در ادامه می آید:

وضعیت اقتصادی کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

با کمال تاسف باید بگویم مساله ای که امروز پله های مشکل را گذرانده و تبدیل به بحران اصلی کشور شده بیکاری است و بدتر از این امروز بیکاری به دکترا رسیده و اگر تدبیری اندیشیده نشود نظام آسیب می بیند.

به دلیل بحران بیکاری و وضعیت نابسامان اقتصادی شاهد ناراحتی و نارضایتی مردم هستیم و این رویه بر آمار آسیب های اجتماعی کشور می افزاید.

امروز از من می پرسند اگر تحریم ها ادامه پیدا کند و سیستم بانکی ما قفل شود چه می شود؟ درپاسخ باید گفت که ایران در حدود ۴۰ سالی که از انقلاب می گذرد همواره در تحریم و جنگ بوده است؛ مشکل اصلی با ترامپ و آمریکا و اسرائیل و غرب و شرق نیست ما دچار خود تحریمی و افول معنویت شده ایم اگر تا ۳۰ سال پیش برای رفتن به جبهه و در راستای ارزش های اصیل اسلامی و قرآنی مسابقه می دادند امروز متاسفانه برعکس، مسابقه اختلاس، زیرمیزی، رشوه و کلاه برداری باب شده است.

تحریم در اختلاس است؛ این سه هزار و هفت هزار میلیارد تومان ها ضربه مهلکی بر پیکره اقتصاد است و امروز کارخانه داران، سرمایه گذارن و تولید کننده ها به طور قطع از آمریکا و ترامپ گلایه ندارند بلکه شکایت آنان از نظام و سیستم بیمار بانکی کشور و از سودهای کلان بانکی شاکی هستند که داد مراجع تقلید را هم بلند کرده است.

هم اکنون پس از ۱۴۰۰ سال، اثر منفی ربا را سر سفره تولید و کارخانجات می بینیم تا دین وفرهنگ ناب اصیل اسلامی مان را باور نکنیم وتا با دین وفرهنگ اهل بیت(س) فاصله داریم بحران اقتصادی را شاهد خواهیم بود لذا برای اصلاح وضعیت اقتصادی، نظام بانکی کشور باید اصلاح شود.

 باید اقتصاد مقاومتی که رهبری هم بر آن تاکید دارند رونق بخشیده و بارور کنیم مشکل اصلی جای دیگری نیست، مشکل را باید داخل کشور ریشه یابی کنیم کلید حل مشکلات در داخل کشور و همان عمل به اقتصاد مقاومتی است.

بانک ها با کشیدن دندان طمع، ماندگار می شوند

به منظور رشد اقتصادی چگونه می توان مانع سوددهی بالای بانک ها شد؟ 

بانک ها به دلیل حفظ امنیت کاری خود باید درصدها را کم کنند و از مسابقه برج سازی و انبوه سازی دست بردارند، باید دندان طمع را بکشند و به جای زیادی روی، میانه روی کنند تا تا ماندگار شوند و اسیر بحران و گرفتار ناامنی نشوند؛ شعار کم بخور و همیشه بخور در مورد بانک ها مصداق دارد.

باید اگر کارخانه دار نتواند اقساط را بپردازد کارخانه تعطیل شود وسرمایه دار برشکست یا زندانی شود دود آن به چشم مردم، نظام و بانک می رود.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٨-١٣٩٧, ١۴:٣۴

   

پر مبحث ترین ها