سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

9 نماینده مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

اهل بیت حلقه دوستی میان ایران و عراق

همان گونه که در پیاده روی اربعین شاهدیم ایرانی ها و عراقی ها به دلیل حب به اهل بیت(س) برادرانه در کنار هم قرار می گیرند و میزبان و میهمان در کنار هم به زائران خدمت رسانی می کنند و دوستی میان آنان به حدی رسیده که درب خانه هایشان را به روی هم می گشایند.

فاطمه محمدی

وحدت ایران و عراق به نفع هر دو کشور است و منافع ملی دو کشور را به هم گره زده و همان گونه که در پیاده روی اربعین شاهدیم ایرانی ها و عراقی ها به دلیل حب به اهل بیت(س) برادرانه در کنار هم قرار می گیرند و میزبان و میهمان در کنار هم به زائران خدمت رسانی می کنند و دوستی میان آنان به حدی رسیده که درب خانه هایشان را به روی هم می گشایند.

 به این دلیل است که دشمنان این دو کشور به هر نحوی در پی ایجاد تفرقه هستند تا بتوانند افسار حکومت بر دو کشور را برای تسلط بیشتر بر خاورمیانه به دست گیرند.

دست های پشت پرده پی به لزوم و راهگشا بودن وحدت میان دو کشور و حتی جبهه مقاومت مانند یمن، سوریه و حزب الله لبنان برده و به عنوان مثال مطرح می کنند که عراقی ها برای مسائل غیراخلاقی به قم و مشهد سفر می کنند درصورتی که در کشورهای دیگر به صورت علنی این مسائل دنبال می شود و می توانند به آن کشورها بروند.

این موضوع را در فضای مجازی و رسانه هایی تعمدی یا غیرتعمدی انتشار دادند و سپس دست آویز رسانه های خارجی شد تا برادری میان این دو کشور شیعه را کمرنگ کنند.

با توجه به اینکه متحد اصلی ایران در منطقه عراق است، رابطه مذهبی، همسایگی، امنیتی و اقتصادی ایران با عراق نیاز به همدلی مردمان این دو کشور دارد.

لذا دشمنان ازکانال های مختلف ورود کردند اما موفق نشدند و درصورتی که حاج قاسم سلیمانی برای عراقی ها اسطوره است شبکه های اجتماعی نوعی برادرکشی را رقم زدند تا غیرت ایرانی و عربی را به جان هم بیندازند.

همان گونه که در تاریخ داریم که دعوای عرب و عجم کمر مختار را شکست امروز دست پنهانی بین عرب و عجم در منطقه ایران و شامات خلل ایجاد می کند.

ارتباطات جوانان انقلابی ایران، عراق، سوریه و یمن یک پک متمرکز علیه اسرائیل و آمریکا هستند و برای امنیت منطقه این اضلاع نباید به هم بخورد اما ذهنیت بدی را از اعراب می سازند که برخی هم ناآگاهانه می گویند به کربلا نروید و پول به این عرب ها ندهید.

دلیل ایجاد تفرقه میان این دو کشور و دیگر کشورهای همسایه را از نماینده های مجلس جویا شدیم.

آمریکا و اسرائیل از اختلافات منطقه سود می برند

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: مقام معظم رهبری در سیاست های کلی نظام بیان کردند که بر اساس عزت، حکمت و مصلحت با تمام کشورهای منطقه تعامل داشته باشیم؛ بر این اساس باید با همه کشورهای دنیا به جز اسرائیل تعامل داشت.

مسعود پزشکیان افزود: منطق حکم می کند که برای رشد و تبادلات گوناگون اعم از اقتصادی و فرهنگی با سایر کشورها باید راه تعامل را پیش گیریم.

نماینده سه دوره ای مجلس گفت:‌ بایستی ایران تعامل را در پیش گیرد به گونه ای که امنیت منطقه را امنیت خود بداند همان اقدامی که اروپا انجام داد و امنیت را بر منطقه خود حاکم کرد.

وی افزود: کشورهای اروپایی مسئول امنیت اروپا دارند، پول شان را واحد کردند و مرزها را برداشتند؛ کشورهای منطقه خاورمیانه نیز بایستی تنش ها را حل کنند زیرا آمریکا از اختلافات منطقه ای ما سوء استفاده می کند.

وی تاکید کرد:‌ وضعیت ایده آل برای کشورهای اسلامی این است که با هم ارتباط نزدیک داشته باشند نه اینکه قومی گرایی، دعوا و کشتار را پیش گیرند.

تعامل بین ایران و عراق دشمنان را آزرده خاطر کرده است

سیده فاطمه ذوالقدر در پاسخ به این سوال که دلیل هجمه ها بر روی روابط ایران و عراق چیست؟ گفت: ایران در جنگ با داعش و تکفیری ها، کنار ملت، دولت و ارتش عراق بوده و با همکاری و پشتیبانی تا پیروزی نهایی مردم عراق بر داعش و تکفیری ها پیش رفته و یقیناً همکاری و تعامل میان دو کشور باعث آزرده خاطر شدن اذهان کشورهای می شود که از تداوم جنگ و ناامنی در این منطقه منتفع می شدند.

 تفرقه افکنی توسط منتفعان جنگ پیگیری می شود

نائب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا و با چه هدفی دشمن تفرقه میان ایران و عراق را نشانه گرفته است؟ بیان کرد: پروژه تفرقه افکنی میان ایران و عراق توسط ابرقدرت هایی پیگیری می شود که این اتحاد، منافع آنان را که همواره در جنگ و ناامنی تأمین می شود، تهدید می کند.

ایران و عراق اجازه تصمیم گیری به دشمنان ندهند

نائب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز اظهارداشت: تلاش های زیادی صورت گرفته و عملیات روانی علیه روابط ایران و عراق به راه انداختند و رسانه های خارجی هم به آن دامن می زنند که همه به این دلیل است که مردم ولایی و عاشقان اهل بیت ارتباطشان با عراق سرد و کمرنگ شود و اخباری را جعل کردند تا چهره عراقی ها که به قصد زیارت به ایران می آیند را تخریب کنند و چهره دولت ایران را در عراق خراب کنند.

اصغر مسعودی افزود: از سوی دیگر به کنسولگری ایران در بصره حمله کردند که پشت همه این جریان ها، دست استکباری است که انسجام و صمیمیت دو ملت را نمی خواهد و دو ملت و دولت شیعه ایران و عراق باید هوشیارانه این توطئه ها را خنثی کنند و اجازه ندهند دشمنان و بدخواهان برای آنان تصمیم گیری کنند.

روابط خوب ایران و عراق خلاف منافع دشمنان در منطقه است

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز بیان کرد: تحکیم روابط و حسن ارتباط و اتفاق نظر میان ایران و عراق مخالف منافع آمریکا و یارانش در منطقه است.

محمد کاظمی درباره ضرورت وحدت میان مردم عراق و ایران اظهارکرد: پس از تغییر رژیم عراق از آنجا که هیات حاکمه آنجا مسلمان هستند، درخواست خودشان نیز داشتن یک ارتباط مسالمت‌آمیز بوده که انتظار این است که دو کشور مسلمان براساس آموزه‌های دین مشترک در یک فضای برادری با هم رابطه مسالمت‌آمیز داشته باشند.

نتیجه عملکرد برخی کشورهای اسلامی آسایش اسرائیل و کشتار در کشورهای خودی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم نیز گفت: متاسفانه کشورهای اسلامی توجه به رفتار خود ندارند و نتیجه عملکرد و رویکرد غلط آنان آسایش و آرامش در رژیم صهیونیستی شده و کشورهای اسلامی مشغول کشت وکشتار هستند.

‌حجت الاسلام وحید احمدی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران همواره دنبال اتحاد و انسجام میان مسلمانان بوده زیراجهان اسلام دشمنان مشترک دارد که کشورهای اسلامی باید با حفظ وحدت، توجه شان علیه آنان باشد نه اینکه دشمنان،‌ کشورهای اسلامی را به جان هم بیندازند و علیه هم بکار گیرند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه ملجا و پناهگاه همسایگان بوده، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب سیاست مسالمت آمیز و ارتباط خوب با همه همسایگان داشته اما متاسفانه برخی از کشورهای منطقه به تحریک آمریکا، انگلیس و صهیونیست ها مسیری را انتخاب کردند که به سود خود و منطقه نیست.

تفهیم سیاست تنش زدایی از تنش ها می کاهد

یک نماینده نهمین مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به رویکرد ایران در قبال کشورهای منطقه و دنیا با بیان اینکه ایران کشور قدرتمندی است و به دنبال تنش آفرینی نیست، افزود:‌ اگر بتوانیم سیاست تنش زدایی را برای کشورهای همسایه تفهیم کنیم از تنش ها کاسته خواهد شد.

ابراهیم نکو تاکید کرد: ایران باید در رابطه با همسایه ها هوشمندانه عمل کند تا طبق سیاست های مستبدانه برخی حاکمان تصمیم گیری نشود.

تفرقه اندازان میان مردم ایران و عراق خائن هستند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس هم گفت: دستگاه سیاست خارجی و مردم باید همانند گذشته هوشمندانه به موضوع عراق توجه کنند چرا که خائنان و دشمنان به دنبال ایجاد تفرقه بین مردم ایران وعراق هستند.

پروانه مافی تاکید کرد: وحدت بین مردم ایران و عراق به عنوان کشور همسایه و هم فکر باید حفظ شود که پس از پایان جنگ تحملی تا امروز ایران تلاش کرده تا رابطه دوستانه ای با عراق داشته باشد و از سوی عراق نیز این احساس و احترام متقابل وجود داشته ونباید اجازه دهیم دشمنان برای رسیدن به اهداف خود آب را میان دو کشور گل آلود کنند.

 ارتباط تنگاتنگ بین ایران و عراق ضریب امنیت را افزایش می‌دهد

یحیی کمالی‌پور نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هم در مورد ضرورت وحدت بین مردم ایران و عراق، اظهارکرد: ارتباط تنگاتنگ بین مردم ایران و عراق می‌تواند به ضریب امنیت در حوزه‌های مختلف کمک کند.

نفوذی ها دنبال خدشه به اتحاد بین مردم ایران و عراق هستند

یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور هم گفت: با توجه به نزدیک شدن به مانور باشکوه اربعین دشمن به دنبال خدشه وارد کردن به اتحاد بین ایران وعراق و تحت الشعاع قرار دادن این مانور است.

 ابوالفصل ابوترابی افزود: نقش عراق در کمک به ایران در دوران تحریم هم سبب شده تا برخی به دنبال ایجاد تفرقه بین مردم ایران وعراق باشند لذا حفظ وحدت امروز یک امر ضروری و رمز پیروزی است.

وی گفت: عده ای نفودی در داخل ایران وعراق به دنبال خدشه وارد کردن به اتحاد بین دو کشور هستند وبرخی با پخش شایعات از طریق فضای مجازی تفرقه ایجاد می کنند که باید با آن ها برخورد شود.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٧-١٣٩٧, ١٠:١۵

   

پر مبحث ترین ها