سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله غرویان:

حوزه نباید جنبه ابزاری برای جناح‎های سیاسی پیدا کند

حوزه نباید جنبة ابزاری برای جناح‎های سیاسی پیدا کند وشخصیت‎های سیاسی نباید از مرجعیت برای اغراض سیاسی و جناح خودشان سوءاستفاده کنند.

آیت الله محسن غرویان در گفت وگو با نشریه «حریم امام» از مخالفت جدی حضرت امام با دخالت غیرحوزویان در مدیریت حوزه و اهمیت نهاد مرجعیت در نگاه امام و رهبری و همچنین راهکارهای بازگشت به دوران امام سخن به میان آورد.

وی گفت: سخنان و موضع‎گیری مراجع تقلید و علمای دین در جامعه تأثیرگذار است؛ در دوره‎ها و انتخابات های مختلف مردم نظر و موضع مراجع تقلید و برخی علما را جویا می‎شوند و کاندیدها هم نظر مراجع و علما را نسبت به خودشان جویا می‎شود.

وی بیان کرد: هر دولتی تلاش داشته تا حوزه‎ها را به رنگ جناح سیاسی خودش دربیاورد و همین امر پس از انقلاب مشکل‎ساز شد.

وی گفت: پس از انقلاب جلسه‎ای با حضور برخی علما در حضور امام دایر بود. یک نفر گفت «آقای گلپایگانی» و حضرت امام بلافاصله برآشفتند و فرمودند: «آقای گلپایگانی نه، آیت‎الله العظمی گلپایگانی!» ایشان هیچ‎گاه اجازه نمی‎دادند که حتی در الفاظ کسی به مراجع تقلید و فقها تعابیر سبکی به کار ببرد.

وی تصریح کرد: اختلاف نظر هست اما حضرت امام همیشه می‎گفتند که نهاد مرجعیت باید حفظ و احترام مراجع تقلید باید رعایت بشود. این نشان می‎دهد که حضرت امام نگاه جناحی به حوزة علمیه نداشتند.

وی تاکید کرد: مشکل امروزه این است که بعضی‎ می‎خواهند حوزه‎ها را جناحی کنند. تا آنجایی که برای خودشان مرجع می‎سازند و برای مراجع تقلید تعیین تکلیف می‎کنند و برای آنان خط و نشان می‎کشند. حتی اساتید را می‎خواهند بر اساس جناح‎بندی‎های فکری و سیاسی خودشان دسته‎بندی کنند. حتی طلبه‎ها را هم بر همین اساس گزینش می‎کنند.

وی ادامه داد: می‎خواهند حوزة علمیه را به سمت دسته‎بندی‎های جناحی و سیاسی سوق بدهند و این خطر بزرگی است. آن اِشراف حوزه به همة مسائل اجتماعی و سیاسی را از بین می‎برد و اعتماد مردم به حوزه‎های علمیه و نهاد مرجعیت کم می‎شود.

وی افزود: حوادثی که اخیراً در فیضیه اتفاق افتاد و داد مراجع تقلید درآمد به همین خاطر بوده است. مدرسة فیضیه نسبت به جامعه و مردم حالت پدری دارد. اینکه عده‎ای از این مدرسه برای جناح سیاسی خاص سوءاستفاده کنند، خطر بزرگی در پی دارد که به هیچ وجه حضرت امام با آن موافق نبودند و مراجع تقلید هم اعتراضی در این زمینه داشته‎اند.

وی با بیان اینکه آزاد بودن اظهارنظر در حوزه‎های علمیه، امتیاز بسیار بزرگی است گفت: هر طلبه‎ای که به درس خارج می‎رسد، آزادانه هر استادی که می‎خواهد انتخاب می‎کند. این آزادی انتخاب استاد یکی از امتیازات حوزه است.

وی گفت: یکی از مشکلات حوزة این است که افراد صاحب‌نظر می‎ترسند اظهارنظری کنند؛ چون موج‎هایی علیه آنان راه می‎اندازند که آبرو و حتی امنیت جانی آنان در خطر قرار می‎گیرد. این حرکت‎هایی که برخی برای ترساندن علما و مجتهدین ایجاد می‎کنند، خطرساز است و باعث می‎شود که اظهارنظرها کمتر بشود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از آفت‎ها این است که علما بتدریج از مسائل سیاسی واجتماعی کنار می‎کشند و در این صورت نظام از حضور شخصیت‎های عالم برجسته خالی می‎شود.

  وی تاکید کرد:  حوزه‎ها باید مرکز آزادی فکر و اندیشه باشند و علما در صدر قرار بگیرند و مراجع تقلید محترم باشند و آزادی فکری در حد ایده آل در حوزه‎ها وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در اخبار خواندم که حجت‎الاسلام سید علی خمینی به نجف هجرت کردند. در آنجا بیت امام را احیا و مدرسه‎ای به نام امام خمینی تأسیس کردند و کتاب‎های امام را به عنوان منابع درسی آن مدرسه قرار دادند. چرا چنین امری در قم محقق نمی‎شود؟ چرا مدیریت حوزه رسماً کتاب‎های حضرت امام را به عنوان منابع درسی اعلام نمی‎کند؟ این مسئله واقعاً خطرساز است.

وی گفت: مقام معظم رهبری فرمودند: «این حوزه باید انقلابی باشد.» در جای دیگری فرمودند: «این انقلاب بدون نام خمینی در هیچ کجای عالم شناخته شده نیست.» بنابراین حوزة علمیه هم بدون نام خمینی شناخته شده نیست.

وی تصریح کرد: آثار امام می‎تواند به عنوان منابع درسی در حوزه تدریس شود تا طلبه‎ها به مرور با این کتاب‎ها اُنس پیدا کنند و در آینده شخصیت‎های انقلابی از حوزه بیرون بیایند؛ جای تأسف دارد که در حوزة علمیة قم آثار حضرت امام را به عنوان متن درسی نداشته باشیم؛ اما در نجف چنین کاری را دنبال کنیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری گاهی در دیدارها با علما و روحانیون می‎فرمایند که در قدیم علمای حوزه با اینکه با همدیگر اختلاف مبنایی داشتند، اما بحث و گفت‎وگو می‎کردند و احترام همدیگر را داشتند. اگر چنین فضایی در حوزه‎ها ایجاد بشود، باعث رشد و بالندگی آن‎ها می‎شود.

وی گفت: به نظر می‎آید دیگر کانون‎های قدرت در حوزه تلاش دارند که نفوذشان را بالا ببرند و قدرت دخالت مرجعیت را کم کنند و خودشان بر اساس خط و ربط‎های سیاسی خاصی عمل کنند. برای مثال خودشان در انتخاب اساتید و متون و منابع درسی حوزه دخالت می‎کنند. به نظرم چنین امری برای حوزه‎ها خطرناک است. معمولاً کانون‎های دیگری به غیر از مراجع در امور حوزه دخالت می‎کنند.

وی افزود: در حوادث اخیر مدرسة فیضیه دیدیم که بعضی از بزرگان و مراجع تقلید نسبت به این وضعیت هشدار دادند که مراجع تقلید باید در جریان مراسم‎های درون حوزه باشند و اینکه مراجع تقلید اظهار بی‎خبری کنند، نشان می‎دهد که کانون‎های دیگری برای حوزه برنامه‎ریزی می‎کنند و مراجع را در مقابل عمل انجام شده قرار می‎دهند. این اشکال بزرگی است.

وی افزود: حضرت امام گاهی با اشاره و گاهی با کنایه و تشر زدن، کسانی که بخواهند خارج از محدودة خودشان وارد حریم مرجعیت بشوند توبیخ می‎کردند؛ سیاست‎های حضرت امام به گونه‎ای بود کسی به خودش جرات نمی‎داد که پایش را از حریمش درازتر کند؛ به‎خصوص در حوزة مرجعیت و روحانیت.

وی گفت: زعما و مراجع تقلید باید برای این مسئله تدبیری اتخاذ کنند و مدیریت برنامه‎های حوزه به‎گونه‎ای بشود که برنامه‎ها حتماً با اطلاع و هماهنگی مراجع تقلید و نمایندگان آنان صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: حوزه نباید جنبة ابزاری برای جناح‎های سیاسی پیدا کند. شخصیت‎های سیاسی نباید از مرجعیت برای اغراض سیاسی و جناح خودشان سوءاستفاده کنند. شأن مرجعیت بالاتر از آن است که در اختیار یک گروه و افراد خاص قرار بگیرد.

وی افزود: یکی از پیامد منفی این حوادث این است که مردم فرزندان خودشان را به حوزه‎های علمیه نمی‎فرستند؛ چون وقتی ببیند بعضی جناح‎ها از طلاب به عنوان ابزار استفاده می‎کنند، اعتمادشان را از حوزة علمیه به عنوان نهادی مقدس و انسان‎ساز از دست می‎دهند زیرا نمی خواهند فرزندانشان در باندهای سیاسی قرار بگیرند و به دنبال خشونت‎طلبی باشند. چنین امری نه با اخلاق و مکتب اسلام سازگاری ندارد.

وی گفت: متأسفانه یکی از معممین گفته بود: «این شعارِ "استخر فرح در انتظارت" بهترین درس اخلاق بوده» ببینید تا چه حد از افکار و اندیشه‎های حضرت امام انحراف پیدا کردیم و به کجا رسیده‎ایم که آرزوی مرگ برای دیگری، درس اخلاق به حساب می‎آید.

وی افزود: اشکال دوم اینکه به هر حال چهره‎های عالم و فاضل و متخلق به اخلاق از حوزه مهاجرت می‎کنند و به جای دیگری می‎روند و حوزه رفته رفته از استوانه‎های علمی خودش خالی می‎شود.

 وی تصریح کرد: حوزة علمیه باید فضایی داشته باشد که عالمان و دانشمندان در آن مطرح بشوند نه اینکه گروه‎هایی راه بیندازند و بگویند که بروید و فلان درس را به هم بزنید و تعطیل کنید.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٧-١٣٩٧, ١٧:١۴

   

پر مبحث ترین ها